logo

trugen jacn

İÇİŞLERİ BAKAN YRD.CISI : UYGURLARIN VATANDAŞLIK VE DİĞER SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ !

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Afgan göçmenlerin sınırlarımızdan girdiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır - 13.07.2021, Sputnik Türkiye

 

 UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Dr. İsmail Çataklı, Uygur Türklerinin  vatandaşlık meselesi başta olmak üzere  tüm sorunlarının birkaç ay içinde  çözüme kavuşturulacağını açıkladı.

Özgür Asya(rfa.org/Uyghur) radyosunun haberine göre,  23 Nisan  2022 Cumartesi günü İstanbul merkezli  Doğu Türkistan Maarif Ve Dayanışma Derneği (Uluslararası Doğu Türkistan Örgütleri Birliği) tarafından  Zeytinburnu  Belediyesi bahçesinde  ” kardeşlik İftarı” adı ile düzenlenen   İftar programında  bir konuşma yapan  İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, ” yıllardan beri Türkiye’de yaşayan ve   T.C.Vatandaşlığı bekleyen  Uygur Türklerinin vatandaşlık işlemleri  başta olmak üzere tüm sorunlarının  önümüzdeki  birkaç ay içinde  çözüleceğini ve kendilerine Türk vatandaşlığı verileceğini”  bildirdi.

İftar etkinliğine  katılan  İçişleri Bakan Yardımcısı  İsmail Çataklı, İftar öncesi bir konuşma yaptı ve  Uygur Türklerinin sorunlarının çözümü noktasında ellerinden geleni yapacaklarını belirterek şöyle konuştu : ” Her halükarda Türkiye’nin ve Anadolu’da yaşayan Türklerin  Uygur Türkleri başta Türkiye dışında yaşayan kardeşlerini unutması karşılaştıkları zorlukları görmezden gelmesi, gündemden çıkarması  asla mümkün değildir.  T.C. devleti olarak Doğu Türkistan Türkistan Türklerinin   Vatandaşlık sorunu başta olmak üzere tüm problemlerinin halledilmesi noktasında  ciddi olarak elimizden geleni yapma gayreti içinde olduk ve  olmaya da  devam edeceğiz.  Önümüzdeki Kurban Bayramına( Hac mevsimi olan Temmuz ayına) kadar Türkiye İçişleri Bakanlığı olarak  verilen talimat gereğince, Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistan  Türklerinin   Vatandaşlık  meselesi  başta tüm sorunlarının ve taleplerinin karşılanacağını ifade etmek istiyorum. ” dedi.

ئىسمائىل چاتاكلى ئىستانبۇلىدىكى ئىپتاردا ئۇيغۇرلارنىڭ بىرقانچە ئايدا گىراژدانلىقىنىڭ ھەل بولىدىغانلىقىنى بىلدۈردى

 İstanbul’da düzenlenen “Doğu Türkistan Kardeşliği İftarı” etkinliğinden bir görüntü. 23 Nisan 2022

Doğu Türkistan Türklerinin Sorunlarını Biliyoruz

Türkiye’de yaşayan  Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin sorunlarının farkındayız ve  konuyu hassasiyet ile takip ediyoruz. Şu hususu özellikle belirtmek istiyorum :  biz   hükümet olarak uluslararası  hassas politik dengelerin sonucu ne olursa olsun,  T.C. yönetimi ve  Anadolu Türkleri  ve  Türk Milleti olarak  Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizi  unutmamız  ve  Uygur Kardeşlerimizin karşı karşıya bulunduğu problemleri  görmezlik gelmemiz asla mümkün değildir. Hiç bir  politik mülahaza veya  hiç bir milli çıkar  bizi   Uygur  Kardeşlerimizin sorunlarının çözümü noktasında  bizleri  asla etkilemez, bağlamaz  ve  bundan sonra da asla bağlamayacaktır.

Uygur Kardeşlerimizin  Vatandaşlık Sorununu En Kısa Zamanda  Çözeceğiz

İçişleri Bakan Yardımcısı   İsmail Çataklı, yıllardan beri  Türkiye’de yaşayan ve Türk Vatandaşlığı bekleyen Uygurlara  çok yakında Türk vatandaşlığı verileceğini  belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü : ”  Türkiye’de ve değişik yabancı ülkelerde faaliyet gösteren  bazı şahıslar ve  Kurum ve Kuruluşların  çeşitli yöntemler kullanarak  Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin huzurunu bozmaya yönelik  bir ortam yaratmaya yönelik faaliyetlerini  yakinen  biliyor ve takıp ediyoruz. Şu noktayı açık ve net olarak ifade etmek isterim; Türkiye’de yaşayan Uygur Kardeşlerimizi  sıkıntı ve zorluklara  itmeye  kimsenin gücü yetmeyecektir.  Türk Milleti ve  Halkı olarak da bu  tür  girişimlere asla izin vermeyeceğiz.  Onun için sizler asla bu hususlarda sıkıntılara düşmeyin ve huzurunuzu  da asla  bozmayınız.  Huzurunuzu bozacaklara da asla fırsat vermeyiniz.  Türkiye sizlerin de  öz ana vatanınızdır ve huzurlu  yaşamak  her Türk vatandaşı gibi sizlerin  de en doğal hakkınızdır.”

 Ana Yurnudunuz Doğu Türkistan’i ve kendi Değerlerinizi Asla Unutmayınız. 

Türkiye Cumhuriyeti kimliğini kazandıktan sonra da  kendiniz  Türkiye’de  yaşıyor olsanız da  Ana vatanınız  Doğu Türkistan’ı asla unutmayınız.  Kendi  değerlerinizi, kültürünüzü, örf adet-gelenek ve göreneklerinizi   koruyarak devam ettiriniz. Bu değerleri yaşatınız ve sizden sonraki nesillere de aktarınız. söyledi. Biliyoruz ki Türkiye’de ve başka yerlerde bazı yabancı topluluklar veya kişiler çeşitli yollarla Uygur kardeşlerimizi istikrarsızlaştıran bir ortam yaratmaya çalışıyorlar. Türkiye’de yaşayan Uygurları zor durumda bırakmaya kimsenin gücü olmadığını açıkça ifade ediyorum. Türk halkı böyle bir şeye izin vermez, merak etmeyin! Umurumda değil! , Türkiye sizin vatanınızdır.

İftar yemeğine İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Göç İdaresi Başkanı Dr. Savaş Ünlü, Göç İdaresi İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Bayram Yalınsu,  AKP eski Milletvekili  Yasin Aktay ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul  İl Başkan Vekili  İsmail Akköz, İYİ Parti  İstanbul  İl Başkan Yard.cısı Tolga Tekneci  ile STK. Başkan ve Temsilcileri  Doğu Türkistan STK.Başkanları  Aydınlar,  din alimleri, İstanbul’da yaşayan  Doğu Türkistanlılardan olmak üzere  yaklaşık bin 500  kişinin katıldığı bildirildi.

Türkiye’de Yaklaşık 30 Bin Doğu Türkistanlı Türk Yaşıyor

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığının geçtiğimiz aylarda yaptığı  resmi açıklamaya göre Türkiye’de günümüzde 30 bin Uygur Tüorkü yaşamaktadır.Son 20 yıl içerisinde 5,836 kişi’ye T.C.Vatandaşlığı verilmiş olup, diğer 24 bin kişi İnsani ve sürekli olmak üzere  resmi oturma  izin sahibi olarak ülkemizde yaşıyor. İnsani İkamet olarak bilinen Oturma belgesi sığınmacı Uygurların 3.bir ülkeye gitmelerine kadar Türkiye’de yasal oturma imkanı sağlıyor. Bu ikamet belgesi sahibi olanların ise, T.C.Vatandaşlığına baş vurma hakkı bulunmuyor.

Diğer normal ve süresiz ikamet  belgeleri ile ise 5 yıl  ülkemizde sürekli ikamet etmeleri sonunda Vatandaş olmak için  baş vuru hakkı bulunuyor.

Bunun dışında İstisnai  Durum olarak tanımlanan bir diğer bir uygulama ile, Hükümet  kararı ile çok fazla yasal presedüre tabu tutulmadan kolay vatandaş olabilme hakkı tanınıyor.

T.C.Vatandaşı olamayan Doğu Türkistanlıların yasal olarak çalışma hakkı bulunmuyor.  Eğitim-Öğretim, İş kurma, çalışma, sağlık, sosyal imkanlardan yararlanabilme vebenzeri Türk Vatandaşlarının sahip olduğu haklardan yararlanamıyor ve zorluklar yaşıyorlar.

Son Yıllarda Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da Çin tipi toplama kampları uygulaması, Uygurların toplu olarak bu kamplara hapsedilmeleri ve  ağır derecede insan hakları ihlalleri nedeniyle  ziyaret, ticaret eğitim ve başka nedenlerle Türkiye’de bulunanlar can güvenliklerinin tehlike altında bulunması sebebiyle ülkelerine dönemiyor. Aile ve yakınları ile 2017’den beri haberleşmeleri engellenmiş durumda.

Çin Komünist Yönetimi  Doğu Türkistan’ı fanı dünyanın adeta bir cehennemine dönüştürmüş ve dünyadan tamamen tecrit ve izole etmiş durumda.

İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Dr. İsmail Çataklı’nin  Doğu Türkistanlılara yakın tarihlerde Vatandaşlık verileceği müjdesi  çeşitli konularda sorunlar  zorluklar  ve sıkıntılarla karşılaşan  bir  Uygur Türkleri tarafından  büyük sevinç ve mutlulukla karşılandığı bildirildi.

Share
2872 Kez Görüntülendi.