logo

trugen jacn

HRW DİREKTÖRÜ RICHARDSON’DAN BM’E : UYGUR SOYKIRIMINA NEDEN SUSUYORSUNUZ ?

China sanctions US citizens, entities over Hong Kong - News Hunt

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İnsan Hakları Gözlemevi Çin İşleri Direktörü Sophie Richardson BM.İnsan Hakları Yüksek Komiseri Mcheal Bacnlet’e  “Madem  etnik Soykırım İnsaniyet’e karşı işlenmiş bir suç  olduğunu söylüyorsunuz. O zaman Çin’in Uygurlara yönelik soykırım cinayetlerine karşı neden susuyorsunuz ?”  sorusunu yönelterek BM.’nin duyarsızlığına tepki gösterdiği bildirildi.

UN rights chief: Israel's airstrikes on Gaza may constitute 'war crimes' |  The Times of Israel

BM.İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachlett Ne Demişti ?

BM. İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachlett  03 Ağustos 2021’de twitter hesabından yaptığı açıklama’da şunları  ifade etmişti . ” Etnik Soykırım   suçu insanlığa  karşı  işlenmiş bir  cinayettir. Savaşlar, saldırılar  ve diğerlerinin tamamı  insanlığın temel değerlerini çiğneyen  ağır suçlar katagorisine girmektedir. Bu suçlar Dünya barışı  ve  insanlığın temel değerlerinden olan  barış,huzur ve refahına yönelik  ağır insan hakları ihlalleridir. Bizler kesinlikle  küresel düzeyde  adaletin  hakim kılınmasını istiyoruz,. Bunun için   etnik soykırım başta tüm bu insanlık suçlarını işleyen güçlere karşı hesap sorulması için bir mekanizamsı  kurmamız gerekmektedir.” demişti.

BM.Çin’in Uygur  etnik Soykırımına  karşı  Hiç Bir Pratik Adım Atmamıştı

İnsan Hakları Gözlemevi(HRW) Çin İşleri Direktörü Sophie Richardson  BM.İnsan Hakları Komiseri Bachlet’in bu  açıklamasına haklı olarak tepki gösterirken, BM.’nin yıllardan beri Çin’in  işgalindeki  Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik etnik soykırım suçlarına yeterli tepki göstermediği  ve bu insani krize  gerekli önemi vermediği açıktır.  Ayrıca,BM.’in en önemli Kurumlarından olan İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin  de  çalışmalarında Çin’in ve onun güdümündeki ülkelerin  baskıları sonucunda  yeterli  tedbirler almamıştır.
HRW Çin İşleri Direktörü Sophie Richardson’un twitter üzerinden yaptığı bu açıklama  BM’E karşı bu İnsan hakları yüksek Komiserliğinin  insan haklarını koruma ve ihlallere karşı tedbir alma konusunda hiç bir  caydırıcı tedbir almadığının bir kanıtı olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor.

Share
204 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ