logo

trugen jacn

HOLLANDALI GAZETECİ’NİN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜNE AİT FİLMİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Pekin'deki Hollanda Radyo Vakfı Hollanda Ulusal Televizyonu NOS muhabiri Bay Schordenen Daas.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Hollanda yönetimine bağlı NOS. kurumunun Pekin Muhabiri Shordenen Daas tarafından Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan ile ilgili hazırlanan 8 dakikalık bir belgesel filim Televizyonuna bağlı yayın yapan Hollanda Radyo Vakfı haber kanalında yayınlandığı ve Hollanda ve AB.kamu oyunda büyük ses getirdiği açıklandı.

Özgür Asya radyosunun haberine göre Hollandali Gazeteci Shordenen Daas Çin hükümetinin daveti üzerine Uygur bölgesini ziyaret etmişti.Hollandalı Gazeteci gezisi sırasında Doğu Türkistan’da gördüklerini 8 dakikalık bir kısa filim halinde kayda almış ve Hollanda Tv.da yayınlamıştı.Daha sonra Hollanda medyasında ve sosyal medyada geniş bir şekilde paylaşılan bu filim büyük ilgi görmüştü.  

Gazeteci Shordenen Daas’ın ürettiği 8 dakikalık kısa film, Uygur bölgesinde çekimler sırasında karşılaştığı engelleri ve gördüğü gerçek yaşam deneyimlerini kendi gözlemi ve yorumu ile yansıtıyor. Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret etti, müdahale etti, ardından Booker kampın yeni inşasının vizyonunu aldı, tren istasyonu okuldan çok uzakta, polisin gözetiminde Uygurlar’ın adı Uygurlar tarafından korku ile reddedildi, ancak Çinli turistlerde, polisin yurdunu örttüğü yer Durumdan sonsuz tatmin, Çin vatandaşlarının güvenliğini doğru bir şekilde tasvir etti. Filmde Çin hükümetinin bölgedeki sıkı izleme sistemini destekleyen konuşmalar da yer aldı.

Yapımcının Hollandalı gazeteci Schorden Daas’ın Uygur bölgesini ziyaretini, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin bu yıl 25 Ağustos – 1 Eylül tarihleri ​​arasında Avrupa, Almanya, İtalya, Hollanda, Fransa ve Norveç’te beş ülkeye yaptığı ziyaretin izlediği bildirildi. Verildi. Çin Başbakanı Wang Yi’nin o sırada Uygur bölgesinde Avrupalı ​​gazetecilerle röportaj yapılabileceğine dair sözleri Avrupa medyasında yer aldı.

Hollanda’daki Uygur aktivistlerinden Bayan Asia Asia, bizlerle röportaj yaptı ve muhabirin Uygur bölgesindeki sözlerinin ve deneyimlerinin gerçekliğini, Uygur bölgesinin, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Hollanda ziyareti sırasındaki sözlerinin ve Çin hükümetinin propagandasının tamamen farklı olduğunu vurguladı. 

Bayan Asia, filmin yayınlanmasından sonra Çin hükümetinin Uygur bölgesini ziyaretinin Çin hükümetinin beklediğinin tam tersi olduğuna inanıyor. 

Bayan Asia sözlerinde, filmin Avrupa’da Çin’in iyi bir imajını oluşturmak için Uygurlarla ilgili bir dizi yanlış propagandaya ölümcül bir darbe indirdiğini söyledi. 

Bayan Asia ayrıca, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin bu yılın ağustos ayı sonunda beş Avrupa ülkesini ziyaretinin amacının Avrupa’da beklenmedik bir sonuçla sona erdiğini söyledi. Filmin Hollanda’da gösterime girmesiyle birlikte, Hollanda’da Çin hükümetinin Uygurlara yönelik soykırım politikası konusunda artan bir farkındalığın olduğuna inanıyor. 

Röportajımızın sonunda Bayan Asia, Hollanda devlet televizyonunda Uygur durumuyla ilgili bir film yapmanın önemi hakkında da konuştu. 

Uygur örgütlerine ve Uygurların içinde bulunduğu kötü duruma, devlet kurumlarına ve ülkelerindeki halka odaklanılması gerektiğini vurguladı ve Hollanda’daki Uygur örgütleri ve Uygurların çok çalıştığını söyledi.

ﺧﻪﯞﻩﺭﻟﻪﺭ

Share
234 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ