logo

trugen jacn
06 Haziran 2014

GÖKTÜRK : ÇİN,UYGURLARI YAYILMACI EMELLERİNE ENGEL GÖRDÜĞÜ İÇİN YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR !

   TRT TÜRK VE BENGÜ TÜRK TV.KANALLARINDA KONUŞAN UYGHURNET.ORG EDİTÖRÜ VE SORUMLUSU GÖKTÜRK : ” ÇİN UYGURLARI YAYILMACI EMELLERİ ÖNÜNDE ENGEL GÖRDÜĞÜ İÇİN İMHA ETMEK İSTİYOR, TÜRK –İSLAM DÜNYASI KENDİ GÜVENLİĞİ VE  GELECEĞİ İÇİN UYGURLARA YARDIM ETMELİDİR.” DEDİ.

URUMÇİ TREN GARI SALDIRISININ YANKILARI SÜRÜYOR !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Uyghurnet. Org. Türkçe Editörü ve Sorumlusu Hamit Göktürk TRT-TÜRK Tv.ninin Dünya Gündemi programı ile BENGUTÜRK Tv. Ana haber bülteni Akşam Ajansı programına katılarak Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da son günlerde meydana gelen şiddet olaylarını bahane ederek Hoten merkezli “Terörle Mücadele ve Sert Darbe Vurma” adı altında bölge genelinde başlattığı baskı, zulüm ve yok etme operasyonu ve son gelişmeleri değerlendirdi.
3 Haziran’da TRT Türk Tv.’nın daveti üzerine Dünya Gündemi programına konuk olarak katıldı. Çin’in son on operasyonun amacının, batı bölgesi adı ile gizlemeye çalıştığı Türkistan topraklarını ele geçirmek emelinin önünde büyük bir engel olarak gördüğü 30 milyon Müslüman Uygur Türk’nü çeşitli yöntemler kullanarak toptan imha politikasının en son uygulaması olduğunu söyledi. Doğu Türkistan’da Çin işgalinde geçen 65 yılın kısa bir analizini örnekler vererek anlatan Göktürk ; Çin sinsice ve ikiyüzlülük, riyakarlık ve yalanlarla süslediği hile ve mekr oyunlarının son örnekleri ile Uygurları asimile etmeye çalıştı. Ancak,bütün bunlar işe yaramayıp Müslüman Uygurlar kendi dini ve milli benliklerine sıkı sıkı sarılmaya başlayınca bu kez onbinlerce askerini,tank,tüfek, vebenzeri ağır savaş araç ve gereçleri işe salarak,şiddet ve devlet terörü ile onları toptan imha ve yok ederek bu emellerini gerçekleştirmeye çalıştığını belirtti.
Program Yöneticisinin Türk halkı olarak Uygur Türkü kardeşlerimiz için neler yapılabilir ? yönündeki sorusuna karşılık şöyle konuştu : “ Türkiye Türk İslam aleminin yegane hamisi ve istinatgahıdır. Devlet olarak bazı politik mülahazalar burada söz konusu olabilir. Ülkemiz demokratik bir sistemle yönetiliyor. Kamu oyunun düşüncesi siyasi ve toplum hayatımızda çok önemli, Doğu Türkistan konusunun da TÜRK Milileti için çok önemli olduğuna inanıyorum. 5 Temmuz 2009 Urumçi katliamında Türk halkı adeta ayağa kalktı ve Mitingler, gösteriler ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirerek Uygur Türkü Kardeşlerine kol kanat gerdi ve destekledi ve bütün dünya’ya Müslüman Uygur Kardeşlerinin yalnız ve yetim olmadıklarını net olarak gösterdi. Bu bizim için çok önemlidir. Çünkü, Çin bu tür protesto eylemlerinden ve kendisine karşı yapılan demokratik protestolardan çok rahatsız olmaktadır.Türk Milletinin bu tepkisi olmasa idi,belki on binlerce soydaşımız katledilebilirdi. Aziz Milletimiz  bu hassasiyetini  korumalı ve mazlum Uygur kardeşlerinin yanında olduklarını Çin’e göstermelidir. “ şeklinde değerlendirdi.

4 Haziran’da ise BenguTürk Tv.nun MHP partisi Iğdır Milletvekili sayın Dr. Sinan Oğan’ın konuk olarak katıldığı ana haber bülteni Akşam Ajansı’na telefonla katılarak Doğu Türkistan’da yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Doğu Türkistan’da bugün büyük bir soykırım yaşanmakta olduğunu, Çin’in Müslüman Uygur Türk nüfusun çoğunlukta,dini ve milli değerlerin öne çıktığı ve yaşatıldığı Hoten merkezli güney vilayetlerini onbinlerce işgal Askeri ile kuşattığını,bölgede sıkıyönetim ilan edildiğini insanların sogusuz ve sualsız göz altına alınıp götürüldüklerini belirtti. Çin’in sosyal medya, İnternet ve telefon başta bütün haberleşme sistemlerine müdahale ederek engellediğini bölgeden haber almanın imkansız hale getirildiğini belirterek ; “ Çin “Terörle Mücadele ve Sert Darbe Vurma Operasyonu” adı ile yapmakta olduğu Müslüman Uygur katilamını dünyanın gözünden ve bilgisinden saklamaya çalışıyor.Bu katliama mutlaka engel onulmalıdır. Türk Hükümeti, siyası Partiler ile Sivil Toplum Kuruluşlar ve tüm halkımızdan 5 Temmuz 2009’daki Urumçi katliamı sonrasında gösterdikleri duyarlılıkları göstermelerini ve mazlum Kardeşlerimiz için dua etmelerini sözlerine ekledi.

Etiketler: »
Share
1006 Kez Görüntülendi.