logo

trugen jacn

GP.G.BAŞKAN YRD.YARDIM: PARTİ PROGRAMINDA UYGUR MESELESİNE YER VERİLMİŞTİR

Türkiye'nin de geleceğin partisi için hazırladığı çalışma planında Uygur meselesinde özel bir yeri var.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Gelecek Partisi(GP)Genel Başkan Yardımcısı  ve Dışilişkiler Başkanı Emekli Büyükelçi Ümit Yardım   Gelecek partisinin çalışma programında  Uygur Türkleri meselesine özel yer verildiğini açıkladı.

Özgür Asya radyosu Ankara Temsilcisi Erkin Tarım’a açıklamalarda bulunan GP Genel Başkan Yardımcısı ve Dışiilişkiler Başkanı  Emekli Büyükelçi Ümit yardım, tarihte Doğu Türkistan olarak bilinen ve  günümüzde Çin’in  Sincan Uygur Özerk Bölgesi olarak  tanımladığı  bu ülke,  bilinen tarihten  bugüne kadar  Uygur Türkleri  başta olmak üzere diğer Türk halklarının yaşadığı bir Türk vatanı olduğunu belirterek şöyle konuştu : ” Ancak, günümüzde  bu ülkede yaşayan Soydaşlarımızın  Uygurlar,Kazaklar ve diğer  Müslüman Türk  halkları, ciddi insan hakları ihlallerine maruz kalmaktadırlar. Partimiz, Çin’in bu baskıcı politikasını ortadan kaldırmak için uluslararası alanda ve İslam dünyasında diplomatik çaba gösterecektir. ” dedi

Doğu Türkistan Meselesi Partimizin Programında Yer Almıştır

GP.  Genel Başkan Yardımcısı ve Dışİlişkiler Başkanı  Ümit Yardım Türkiye’de Gelecek  terimini ilk olarak kullanan  tek parti olduklarını ve  çalışma planında  Uygur sorununu  yer veren bir parti olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü : ” Partimizin Doğu Türkistan politikası her gün  ve duruma göre değişen bir politika asla  değildir. Uygur meselesi partimiz için bir ilke ve strateji meselesidir. Dolayısıyla Doğu Türkistan konusunu partimizin çalışma planına dahil ettik. Bu sorunu en iyi şekilde çözmeye çalışacağımızı  taahhüt ettik. Önümüzdeki genel seçimde başarılı olmamız ve iktidara gelmemiz halinde   Doğu Türkistan meselesini  Partimizin bir çalışma programı olarak ele alacağız.  Doğu Türkistan meselesi  bizim için insanı ve milli bir  sorundur ve  bu meseleyi en iyi şekilde  çözmek için çaba göstereceğiz.Ayrıca,  İktidarı ele  alırsak Çin’in Doğu Türkistan’daki baskıcı politikalarını durdurabileceğimize inanıyoruz.” şeklinde  konuştu.

Gelecek Partisi Doğu Türkistan meselesini Sürekli Gündemde Tutmaktadır 

Gelecek Partisi Genel Başkan yardımcısı ve Dışilişkiler Başkanı ümit Yardım,  Partisinin 1,5 yıl önce kurulan ve yeni bir parti olmasına rağmen Doğu Türkistan meselesini sürekli gündemde tutmaya çalıştıklarını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü : ”

  • Sayın Genel Başkanımızın da katılımı ile Ekim/2021’de İstanbul’da Doğu Türkistan STK.ları,Aydınlar Camaat ve Kanaat önderlerinin katılımı ile bir Farkındalık Toplantısı gerçekleştirdik. Sayın Genel Başkanımız toplantıdaki konuşmasında Doğu Türkistan  ile ilgili önemli mesajlar verdi ve geleceğe dönük çalışmalarını anlattı.
  • 08 Mart 2021’de Ankara’da Dünya Kadınlar günü münasebetiyle  uzmanlar,bilim adamlarımız ve  Çin’in  baskı ve zulmünün mağduru Doğu Türkistanlı Uygur kadınların katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdik.
  • Türkiye genelinde İl Teşkilatlarımızın da iştiraki ile “Çin toplama kamplarını kapatmalı” temasıyla imza  kampanyası başlattık. Bu kampanya ile Doğu Türkistan’daki insanlık dramını halkımıza anlatmaya çalıştık ve  100 binin üzerinde imza topladık ve bu imzaları   ilgili makamlara teslim ettik.
  • 12-15 Kasım 2021  tarihleri ​​arasında Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da toplanan Dünya Uygur Kongresi 7. Kongresi’ne Gelecek Partisi’nin iki başkan yardımcısı  Partimize adına katılarak Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin yanında olduğumuzu  göstermiş olduk.
  • Genel Başkanımız ve Genel Başkan Yardımcılarımız olarak üst seviyede ve İl başkanlarımız ve yöneticilerimi  çeşitli vesilelerle Doğu Türkistan’daki Çin’in başkı zulüm ve soykırım uygulamaları hakkında açıklamalar yaparak konuyu sürekli gündemde tutmaya çalıştık.
Share
189 Kez Görüntülendi.