logo

trugen jacn

GAZETECİ YAZAR İSİMET BERKAN ; BATI ÜLKELERİ UYGUR ZULMÜ İÇİN ÇİN’E BEDEL ÖDETİYOR

Gazeteci-Yazar Ali Bayramoğlu ve İsmet Berkan  katıldıkları Karar Tv.nın “Sadece Gündem ” programında   Çin’in Uygurlara yaptığı  baskı zulüm ve soykırım uygulamalarını de gündeme getirdiler. İsmet Berkan ise konuşmasında “Batılı Ülkeler, Çin’e Uygurlara yaptığı baskı ve  zulmün bedelini ödetiyorlar.” şeklinde çarpıcı açıklamalarda  bulundu.  

İsmet Berkan: Batı, Çin'e Uygur zulmünün bedelini ödetiyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

 Gazeteci-Yazar Ali Bayramoğlu ve İsmet Berkan  katıldıkları Karar Tv.nın “Sadece Gündem ” programında   Çin’in Uygurlara yaptığı  baskı zulüm ve soykırım uygulamalarını de gündeme getirdiler.

İsmet Berkan  konuşmasında “Batılı Ülkeler, Çin’e Uygurlara yaptığı baskı ve  zulmün bedelini ödetiyorlar.”  dedi ve şunları de ifade etti  : ”  ” Çin Doğu Türkistan Türklerine kimlik siyaseti üzerinden baskı ve zulmediyor. Buna karşılık Çin, Uygurlara yaptığı  bu ağır baskıların  bedelini ödüyor. Paranın bir gücü var elbette. Para da batıda. Paranın bir yere girip çıkmasının şartları var. Çin, şimdiye kadar bunu yapabiliyordu. Ancak, son yıllarda Uygurlar üzerindeki  günden güne şiddetlenen baskıları yüzünden Çin’e sermaye akışı yavaşladı. Yani  ÇKP Yönetimi hem sosyolojik değişimle hem politik yozlaşma hem tekleşme gibi unsurlarla bir  kopuş ve geriye dönüş yaşamaktadır. Böyle devam ederse  bu durum Çin yönetimi için asla iyi sonuçlar vermeyecektir.” şeklinde konuştu.

Berkan konuşmasında  Çin’in Türklere yönelik baskı, zulüm ve soykırım uygulamaları  üzerinden örnekler  de verdi.

Kaynak : https://www.karar.com/karar-tv/ismet-berkan-bati-cine-uygur-zulmunun-bedelini-odetiyor-1639138?fbclid

Share
709 Kez Görüntülendi.