logo

trugen jacn

G7’DEN ÇİN’E ÇAĞRI : UYGURLARA VE HONG KONG’DA İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE SON VER !

G7’den Çin’e Uygur Türkleri için demokrasi çağrısı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

7 Dışişleri Bakanlarının Londra’da 2 gün devam eden toplantısının arkasından gösterilen ortak bildiride Rusya ve Çin’e yönelik eleştiriler yer aldı.

Bloomberght’in haberine nazaran bildiride Çin’e yönelik olarak Uygur Türklerine meydana getirilen insan hakları ihlalleri ve Tayvan’daki aksiyonlarına yer verilirken, Rusya’ya karşı ise bazı ülkelerin demokrasisini baltalamaya çalıştığı ve Rus muhalif Alexey Navalny‘nin zehirlenmesi hakkında soruşturma çağrısı yapılmış oldu. Ek olarak Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik bazı aksiyonları da eleştirildi.

Piyasaya sürülen ortak bildiride Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri ve baskılardan derin kaygı duyulduğu belirtilerek “Büyük ekonomik güç olan Çin yönetimini kurallara dayalı internasyonal sisteme yapıcı bir halde katılmaya çağrı ediyoruz” dendi.

Liderler gelecek ay görüşmelerini Cornwall’da sürdürecek. ABD Başkanı Joe Biden da toplantıya katılacak. Biden’ın müttefiklerini Çin ve Rusya mevzusunda daha sert bir duruş sergilemek için ikna etmeye çalışacağı belirtiliyor.

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir

KAYNAK : https://muhalifyazar.com/yazi/g7den-cine-uygur-turkleri-icin-demokrasi-cagrisi.html

Share
115 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ