logo

trugen jacn

HOLLANDA PARLAMENTOSU DA ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ CİNAYETLERİNİ SOYKIRIM DEDİ

Bir iç mekan görseli olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM

Hollanda Parlamentosu Çin’in İşgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı ve zulüm uygulamalarının SOYKIRIM olduğunu oy çokluğu ile kabul etti.

Hollanda İnsanlık düşmanı ÇKP -Faşist Yönetimini Soykırımcı olarak kabul eden ilk Avrupa ve Dünya’da ise 3.ülke olarak tarihe geçmiş bulunuyor.

hollanda-bayrak - Veysel Danış

TEŞEKKÜRLER HOLLANDA !

ABD ve Kanada’nın ardından Hollanda, Doğu Türkistan’daki zulme ‘soykırım’ diyen ilk Avrupa ülkesi oldu.

Hollanda parlamentosu, Çin yönetiminin Uygur Türklerine uyguladığı  baskıyı soykırım olarak niteleyen önergeyi kabul etti. Hollanda, Doğu Türkistan’daki zulmü ‘soykırım’ olarak ifade eden ilk Avrupa ülkesi oldu.

Hollanda parlamentosundan geçen, ancak hukuki bir bağlayıcılığı bulunmayan soykırım önergesinde, Çin hükümetinin “doğumları önlemeye yönelik aldığı tedbirleri” ve “ceza kampları kurması” gibi eylemlerinin genel soykırım sözleşmesi olarak kabul eden Birleşmiş Milletler Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi kapsamına girdiği belirtildi. 

Önergede, “Çin’de Uygur azınlığa yönelik soykırım yaşandığı” ifadesi yer aldı. 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin muhafazakar Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi, Bakanlar Kurulu’nun herhangi bir özel önlem almasıyla ilgili karar içermeyen önergeye karşı oy kullandı. 

Tasarıyı, Hollanda Temsilciler Meclisine öneren Sjoerd Wiemer Sjoerdsma, tasarının kabul edildiğini duyurarak, “Çin’in Uygurlara muamelesi soykırımdır” dedi.

ÇKP Faşizminin Doğu Türkistan Türklerine karşı işlediği insanlığa karşı suç niteliğindeki Cinayetlerini SOYKIRIM olarak Kabul eden ülke sayısı böylece 3 oldu.

Çin’in Uygulamalarını Soykırım olarak kabul ede ülkeler şunları ;

1- ABD 2-Kanada 3- Hollanda

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, anıt ve açık hava görseli olabilir

Kaynak : : https://nos.nl/l/2370254 / https://www.karar.com/hollanda-da-dogu-turkistandaki-zulme-soykirim-dedi-1607064

Share
556 Kez Görüntülendi.