logo

trugen jacn

FİLİSTİNLİ CESUR KIZ AHED TAMİMİ VE DOĞU TÜRKİSTANLI TUTSAK HURİGÜL NASIR

Mehmet Emin HAZRET

Filistin direnişinin sembolü olan 17 yaşındaki Ahed Tamimi  çarptırılıdığı 8 aylık hapis cezasını   tamamlayıp serbest bırakıldığı haberi bütün Müslüman dünyasını sevindirdi. 5 Aralık 2017’de İsrail askerine tokat attığında 16 yaşında olan Ahed Tamimi, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da bulunan Nabi Saleh köyündeki evinin önüne gelen iki İsrail askerine  tepki göstermiş,onlara bağırarak tartışmış  ve ardından  da  tokat atmıştı. Olay sırasında anne Neriman Tamimi görüntüleri cep telefonu ile  çekmiş ve  bu video Facebookda canlı yayınlanmıştı. İsrail askerleri, Ahed Temimi’yi 19 Aralık 2017’de Ramallah’taki  evine baskın düzenleyerek  gözaltına almıştı.

Tamimi 5 Aralık 2017’de İsrail askerine tokat attığı görüntü

Tamimi, 2012’de 12 yaşındayken de bir İsrail askerine yumruk sallarken görüntülenmiş ve bu resim   dünyaya ün salmıştı.

Filistinli cesur kız Tamimi Türkiye’ye davet edildi. 26 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’un  Başakşehir Belediyesi tarafından ”Hanzala cesaret ödülü” verildi. Tamimi Türkiye’de çok sevildi. Türk medyası onu günbegün takıp etti.

Filistinli cesur kız Tamimi Başakşehir Belediyesi tarafından ”Hanzala cesaret ödülü” alırken.

Bugün (29 Temmuz 2018) Filistinli Kahraman kız Tamimi’nin serbest kaldığı haberi Türkiye’ye adeta bayram sevincini yaşattı. “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in serbest bıraktığı Ahid Et-Temimi ile telefonda görüştü, 17 yaşındaki Et-Temimi’yi cesaretinden ve mücadele azminden dolayı tebrik etti.” Haberini okurken sevinç ve heyecandan göz yaşlarımı tutamadım. Dünya mazlumlarının hamisi olarak iyi ki Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Anadolu insanı Kardeşlerimiz var diye gururlanırken, birden aklıma başına başörtüsü  takmak istediğini sözlü olarak ifade ettiği  için İşgalci Çin Yargısı’nca 10  yıl hapse mahkum edilen 20 yaşındaki Doğu Türkistanlı kız Hurıgül Nasır geldi. Hurıgül Nasır Eylül 2017 tarihinde Çin polislerince tutuklanıp jet hızıyla  “ dini aşırılık” suçundan 10 yıllık hapis cezasına çarptırılmıştı. Kaşgar’ın Yenihisar İlçesine  bağlı Sagan köyünde yaşayan Hurıgül Nasir’in 10 yıllık hapis cezasına çarptırıldığı duruşmada  Sizler eşarp takmayı yasaklamaya başladınız. Ama ben  inancım gereği başıma  başörtüsü takarak  tesettürlü olmak istiyorum ” demesi  tamamı etnik Çinli  sözde Hakimlerden oluşan  Mahkeme tarafından  “ Açık Suç delili” olarak gösterilmiştir.

Sadece  Başörtüsü takmak istediği için 10 yıllık hapis cezasına çarptırılan Uygur kızı Hurıgül Nasır

Batı’lı bir çok  önde gelen  insan hakları örgütleri,  günümüzde Doğu Türkistan’da bir milyondan fazla Müslüman Uygur’un toplama kamplarına kapatılıp  psikolojik  ve fiziki işkencelere tabi tutulduğunu kanıtlayarak bunu  rapor olarak  ilan etmektedir.  Doğu Türkistanlı Hurıgül Nasır’in yaşadığı  Kaşgar’a bağlı Yenihisar İlçesinin  Sagan köyünün toplam nüfusu 13 bin  kişi olup,bu merkezi Köyden  2017  yılında toplama kamplarına götürülen ve burada hepsedilenlerin sayısının  2 bin 500 kişi olduğunu Hür Asya radyosu köy  yöneticileri ile kurduğu telefon bağlantısında tesbit ederek   haber olarak yayınlamıştır.  Şuan Doğu Türkistan ceza evleri ile toplama kamplarında Çin işgaline karşı hiçbir direniş göstermeyen, sadece  Kur’ani kerim okuduğu ve evinde bulundurduğu, namaz kıldığı,  başörtüsü  taktığı veya namaz kılmak, eşarp takmak istediği için cezaevlerinde ve  toplama kamplarında tutulan ve her türlü  işkencelere  maruz kalan    yüz binlerce Hurıgül Nasır’lar  vardır.

Filistinli cesur kız Tamimi,  hiç olmazsa işgal altındaki ana vatanı Filistin topraklarında ülkesinin bayrağını sallayabilmiştir. İsrail askerini tokatlayabilmiştir.  Annesi Neriman Tamimi Facebook sayfasında  bu kahraman kızının tokatlama görüntülerini canlı  olarak yayınlayabilmiştir. Ahed Tamimi  kendisine verilen “Cesaret ödülünü ” alabilmek için serbestçe  Türkiye’ye gelebilmiştir.

Doğu Türkistanlı Hurıgül Nasır  ise, orta okul’dan sonra Lise’ye kayıt olamamış ve   tarım işçisi olarak tarlada çalışmaya mecbur bırakılmıştır.  Müslüman Uygur Türklerinin yüz akı  bu  imanlı ve kahraman kız , namazını gizli kılan bir mümine’dir. O, sadece  başörtüsü takmak istediğini açıkça beyan ettiği için  10 yıla mahkum edilmiştir. Hurigül Nasir  bu arzusunu daha yerine getiremeden Çin zindanlarına atılmıştır.

Değerli Okuyucular,

Lütfen kendinizin  daha 20 yaşında olan,  göz bebeğiniz gibi koruduğunuz  bir gencecik körpe  kız yavrunuzun   sadece Yüce dinimizin gereğini yerine getirmek istediği  yanı BAŞÖRTÜSÜ takmayı talep ettiği   için 10 yıl hapse mahkum edildiğini  lütfen düşününüz.

Sayın Cumhurbaşkanımız ;

Türkiye Cumhuriyeti devletimizin  en Ali  Önderi olarak  ve şerefle temsil ettiğiniz büyük Türk milletimiz adına daha 20 yaşında iken,10 yıl hapse mahkum edilen   Doğu Türkistanlı masum ve mazlum Hurıgül Nasır  Kızımız için bir şeyler yapmanızı   10 yıla mahkum bu kızımızın hapisten kurtarılması için Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi nezdinde girişimlerde bulunmanızı    yüksek tensiplerinize  en derin saygılarımla arz ediyorum.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
2300 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ