logo

trugen jacn

ÇİN,FACEBOOK’U KULLANARAK UYGURLARA KARŞI BASKI-ZULMÜNÜ İNKAR ETMEYE ÇALIŞIYOR

ABD merkezli küresel  sosyal paylaşım platformu Facebook ,kendilerinin   “Çin Malı’ Reklamlardan Rahatsız olduklarını  ve ÇKP Propagandasıyla Tutsak Uygur Türklerine yönelik zulmünü gizlediğini  ve onların Mutlu ve Müreffeh  yaşadıklarını iddia ederek dünyayı kandırdığını açıkladı.

Facebook çalışanlarının yazışmalarında ortaya çıktı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD merkezli sosyal paylaşım platformu Facebook’un çalışanları, devlet destekli Çinli kuruluşların site üzerinden yayımladığı propaganda materyalleriyle Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında tutsak edilen Uygur Türklerini müreffeh ve mutlu gösteren ‘Çin malı’ ucuz reklamlardan rahatsız.

Wall Street Journal gazetesinin Facebook çalışanlarına dayandırdığı habere göre çalışanlar, kendi iç yazışma ve toplantılarında, Çinli kuruluşların Facebook’u Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) devlet propagandasına alet etmesinden endişe duyuyor. Ancak Facebook’un, bu endişeleri gidermeye henüz karar vermediği belirtildi.

Facebook’ta paylaşılan söz konusu bazı reklam ve yayınlar, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin aslında “iyi bir hayat” sürdüğünü ve bölgeye dair iddiaların Çin’i istikrarsızlaştırmaya yönelik Batılıarın bir komplosundan ibaret olduğunu zırvalayan video ve başka türlü içeriklerinden oluşuyor.

İlgili haberde, Çin Hükûmeti ile Facebook’un 2009’dan bu yana birbirine sınırlama getirdikleri ancak buna rağmen Facebook’un Çin’deki dijital reklam gelirlerinin yıllık 5 milyar doların (40 milyar 800 milyon Türk Lirası) üzerinde olduğu da belirtilmiş.

Facebook, en son 24 Mart’ta yaptığı bir açıklamada, Çinli bilgisayar korsanlarının ülke dışında yaşayan Uygur Türkü aktivistler, gazeteciler ve muhalifler hakkında casusluk yapmak için sahte hesaplar üzerinden siber saldırılar düzenlediğini duyurmuştu. ÇKP’nin payandası sahte hesapları kaldıran Facebook, söz konusu siber saldırıların sorumlusu olarak doğrudan Çin Hükûmetini suçlamasa da ilgili bilgisayar korsanlarının “iyi kaynaklara sahip ve ısrarlı bir operasyon özellikleri taşıdığını” belirterek aşikâr bir devlet desteğine işaret etmişti.

Facebook Çalışanları 'Çin Malı' Reklamlardan Rahatsız: ÇKP Propagandasıyla Tutsak Uygur Türkleri Mutlu ve Müreffeh Gösteriliyor

UYGUR SOYKIRIMI

Kızıl Çin’in son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik insan hakkı ihlalleri, uluslararası toplum tarafından sert bir biçimde eleştiriliyor.

ÇKP’nin “meslekî eğitim merkezleri” olarak adlandırdığı, uluslararası toplumun ise “gözaltı kampları” diye tanımladığı yerlerde, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor. Kızıl Çin, Doğu Türkistan’da kaç kampı bulunduğuna, buralarda kaç kişinin tutsak edildiğine ve söz konusu kişilerden ne kadarının hayatta kaldığına ilişkin bilgi vermiyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların bağımsız gözlemciler ve insan hakları savunucularının incelemelerine açılması için çağrılarını yinelerken Kızıl Çin, şu ana kadar ancak kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Soykırımcı Çin, Uygur Türklerini tutsak edip zorla çalıştırdıklarını utanmadan reddederken BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise hayasızca geri çeviriyor.

KAYNAK : https://www.tamgaturk.com/haber/facebook-calisanlari-cin-mali-reklamlardan-rahatsiz-ckp-propagandasiyla-tutsak-uygur-turkleri-mutlu-ve-mureffeh-gosteriliyor-27975.ht

Share
203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ