logo

trugen jacn

TÜRKİYE’MİZİN EKONOMİK SAVAŞI KAZANMASININ YOLU : BAZAARTURKA !…………..

Dr. Ferhat Kurban TANRIDAĞLI

Ekonomik savaşta, Sayın Devlet Başkanımız başta olmak üzere yetkili ve uzmanların dile getirdiği  ortak  konu ve çözüm : Yerli üretim ve ihracat. Yani üretmek ve dünyaya satmak.
O zaman her yerde :
“BAZAARTURKA”%100 TÜRK MALI ALIŞ VERİŞ MERKEZI

Niye “BAZAARTURKA” ?

  1.  Bugün ‘‘BAZAAR’’ sözcüğü başta Türkçe ve İngilizce olmak üzere bir çok dilde ‘’ÇARŞI, ALIŞVERİŞ YERİ’’ anlamında kullanılmaktadır. Uygur ve  tüm Türkistan Türkçelerinde ‘’BAZAR’’ olan bu sözcük heceli dil olan Çince’ye bile “Ba zha er” şeklindeki ses tercümesi ile girmiş ve ‘’ÇARŞI, PAZAR’’ anlamında kullanılmaktadır.  Görüldüğü gibi ‘’BAZAAR’’ sözcüğü az çok ses farkıyla birlikte (bazen ‘’ BAZAR’’ veya ’PAZAR’’ şekli vardır) insanlığın aynı anlamda kullandığı ortak bir sözcük şeklini almıştır.
  2.  ‘’TURKA” sözcüğü kaynaklara göre İtalyanca ve bazı Avrupa dillerinde ‘’TÜRKÇE, TÜRK USULÜ, TÜRK STİLİ’’ gibi anlamlar taşımaktadır. Örneğin: “ALATURKA, LA-TURKA” gibi. Bu bilgileri birleştirince ortaya : Görüldüğü her yerde, her an ‘’TÜRKLERE VEYA TÜRKİYE’YE AİT MALLARIN BULUNDUĞU BİR ÇARŞI’’ algısını veren, kafiyeli yapısıyla hem sanatsal, hem telaffuzu kolay, hızlı markalaşmaya müsait olduğuna inandığımız ‘‘BAZAARTURKA’’ adı ortaya çıkmıştır.Görüntünün olası içeriği: yazı

“BAZARTURKA /%100 TÜRK MALI “ adıyla başta Türk devletleri Arap ülkelerinin  başkentleri olmak üzere dünya başkentlerinde AVM ler açılabilir.
Projenin hayata geçirilebilmesi için şunlar yapılabilir :

  1. Bu proje devlet ve özel sektör işbirliği ile yürütülebilir.
    Devletin işbirliği Uluslararası işlemlerde prösüdür kolaylığı ve ilgili devletler nezdinde güven telkin etmek açısından verimli olabilir.Özel sektör ortaklığı ise işletmede pratik çözümler ve profesyonel uygulamalar açısından önemlidir.
  2. İşe ‘‘BAZAARTURKA- ALMAATI”, “BAZAARTURKA- BAKÜ”, “BAZAARTURKA – AŞKABAT” , “BAZAARTURKA –TAŞKENT”, “BAZAARTURKA- BİŞKEK” , “BAZAARTURKA –URUMÇİ”, “BAZARTURKA- BOSNA”, ” BAZAARTURKA-ÜSKÜP’’ gibi AVM leri açmakla başlanabilir. ‘’ TÜRK ORTAK PAZARI’’ da bu tür çalışmaların başarılması sonucunda gerçekleşebilir.
  3. Daha sonra sırasıyla bütün dünya başkentlerinde “BAZAARTURKA %100 TÜRK MALI” AVM ler kurulabilir.
    Böylece “BAZAARTURKA” kalite ve cazip fiyatı çağrıştıran uluslararası AVM markası olarak dünyaya TÜRK damgasını vurabilir.

Not:  Bu proje bu satırların sahibi Dr. Ferhat  Kurban  TANRIDAĞLI  tarafından hazırlanarak  2012 yılında Fatih belediyesine daha bölgesel çapta sunulmuş olup, belediye yetkilileri bize olumsuz cevap vermiştir. Ancak, aynı  Belediye ,  bir süre sonra Feshanede ‘’ALATURKA PAZARI’’ adıyla  bir etkinlik düzenlemiştir.

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
802 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ