logo

trugen jacn

DÜNYA VE ULUSLARARASI TOPLUM, KOMÜNİST ÇİN’İN YALAN VE DESİSELERİ İLE YÜZLEŞİYOR !

Sürgün Uygurlar "Akrabalarımız nerede?"  Üç yıldan fazla bir süredir sevdikleriyle hiçbir temasları olmadı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İngiliz Parlamentosundaki bir tartışma, Pekin’de yapılacak 2022 Kış Olimpiyatları’nı boykot etme çağrıları, Sincan’daki zulmü protesto etmek için kurulan koalisyonlar ve diğerleri; artık ÇKP’nin işlediği insanlık suçlarının göz ardı edilmeyeceğini gösteriyor.

İngiliz hükümeti, bu hafta parlamentoda Çin’in Uygurlara yönelik uygulamaları üzerine yaptırım çağrısı yapan bir tartışmanın ardından, Pekin’e karşı yuvarlak bir şekilde hep birden topa tuttu. Yaklaşık 150.000 imzayla uluslararası destek toplayan bir imza kampanyası, Çin’e karşı harekete geçme gereğini ateşli ve ikna edici bir şekilde ortaya koydu. Britanya Adaları’nın her bir köşesinden gelen milletvekillerinin şahsen katıldığı oturumu daha anlamlı ve önemli hal almasını sağladı.

ÇKP’nin vatandaşlarına karşı yürüttüğü zulümlerle ilgili Birleşik Krallık Parlamentosu üyeleri arasındaki tartışmaların sayısı ve duygu gücü, siyasi mahkumların organ toplama skandalı iki yıl önce gündeme geldiğinden, son iki yılda boyut ve yoğunluk olarak arttı. ve yaptırım talepleri arttı.

Bu, BM İnsan Hakları Konseyi’nin yakın zamanda, 39 ülke adına, Pekin’in Uygurlara muamelesini seslendiren ve Sincan bölgesine “sınırsız erişim” talebinde bulunan, “artan sayılara dayanarak” bir açıklama yaptığı bir başka önemli toplantının ardından geldi. ağır insan hakları ihlalleri raporları. “

Türkiye bu yıl kararsızlığa uğradı ve Pekin’e büyükelçi Feridun Hadi Sinirlioğlu ile endişelerini dile getirdi . “Uygur Türkleri ile etnik, dini ve kültürel bağları olan bir ülke olarak, Sincan’daki Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları uygulamaları hakkında son zamanlarda yayınlanan raporlar ve haberlerden özellikle endişe duyduk” dedi.

Birleşmiş Milletler’deki Uygurlara verilen destek, sadece 22 ülkenin ÇKP’nin politikalarına karşı çıktığı geçen yıl Temmuz ayındaki toplantıdan bu yana önemli ölçüde arttı. Ancak Pekin, bu yıl toplam 70 ülkeyi onları desteklemek için hazırlayarak karşı saldırıya hazırdı. Pakistan, Çin’in Hong Kong’daki eylemlerini desteklemek için 55 ülkeyi ve Sincan’daki ÇKP çabalarını desteklemek için Küba 45 ülkeyi bir araya getirdi ve Kuveyt üç Körfez Ülkesi adına paralel bir ortak açıklama yaptı.

Yol kenarındaki afişler, itiraz etmeleri durumunda muhalifleri kaderlerinden şüphe duymadan bırakıyor.

Çin, “insan hakları sicilini karalama” girişimlerini başarısızlığa mahkum olarak nitelendirdi. Onlar “aşağılık”, “zehirli” ve “tarihin yanlış tarafında duruyorlar” dediler, Xi Jinping’in son zamanlarda Sincan’daki politikalarının başarılı olduğunu ve geri adım atmayacağına dair inancını güçlü bir şekilde dile getirdiler.

Çin’in dünya fikrine duyduğu acımasız küçümseme dalgasını durdurma girişimlerinde başka uluslararası ittifaklar da oluşuyor. Eylül ayında, 160 insan hakları grubundan oluşan bir koalisyon, Uluslararası Olimpiyat Komitesine (IOC) Pekin’in Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmasını iptal etmesini isteyen bir mektup gönderdi. Birleşik Krallık parlamenter Sir Iain Duncan Smith başkanlığındaki Çin Parlamentolar Arası İttifak (demokratik ülkelerin Çin’e nasıl yaklaştığı konusunda reform yapmaya çalışan uluslararası bir partiler arası yasa koyucular grubu) IPAC da spor etkinliğinin harekete geçtiğini görmek için kampanya yürütüyor .

Yol kenarındaki afişler, itiraz etmeleri durumunda muhalifleri kaderlerinden şüphe duymadan bırakıyor.

Bir Eylül ayında Washington Post editoryal Çin Kış Olimpiyatları elimden gerektiğini öne sürdü. “Dünya, yavaş yavaş bütün bir halkı boğan Çin’in 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak ahlaki konuma sahip olup olmadığını sormalı” dedi. Biz öyle düşünmüyoruz.

Londra’daki Birleşik Krallık tartışmasına liderlik eden milletvekili Chris Evans (Islwyn) Pekin’in dünya görüşünü hiçe sayması karşısında, Magnitsky’nin Uygur skandalına karışan Çinli yetkililere Birleşik Krallık tarafından yaptırım uygulanmasını istedi. “Uygur Müslümanlarının çektiği ve ne yazık ki görmeye devam ettiği acı, korkunç bir şey değil,” diyerek, diasporanın ailelerinden koptuğu korkularını, dayak, işkence, tecavüz ve toplu kısırlaştırmaların üzücü hikayelerini detaylandırarak, dillerinin, kültürlerinin ve dinlerinin yok edilmesi ve şimdi eski kampta tutukluların Çin’in her yerinde zorunlu işçi olarak çalışmak üzere toplu sınır dışı edilmesi. Batı markaları için mal yapmak.

“Görüntü distopik” dedi. “Gözetim tam.” Uygur Müslümanlarının dinlerine, bedenlerine veya ifade özgürlüğüne sahip olma hakları yok. Sistem, Sincan’daki yetkililere verilen talimatlarla denetleniyor. Direktifler adli prosedürlerden bahsetmiyor, ancak radikalizm veya Hükümet karşıtı görüşlerin sözde ‘semptomlarını’ sergileyen herkesin tutuklanmasını talep ediyor. Uluslararası toplum ciddi şekilde endişelenmelidir ”dedi.

ABD hükümetinin 2012’de Rus insan haklarını ihlal edenlere karşı Magnitsky yaptırımlarını uygulamasına ve bu yılın başlarında İngiltere’nin kendi versiyonuna atıfta bulunarak, Washington Post gazetecisi Jamal Khashoggi’nin katillerini cezalandırmak için kullanıldığına işaret etti. İstanbul’daki Suudi büyükelçiliğinde, Kuzey Kore’de zorla çalıştırmaya karışan örgütler ve Moskova’daki bir hapishanede Sergei Magnitsky’ye kötü muameleye karıştığı iddia edilen çok Rus yetkililer.

“Magnitsky yaptırımları etkilidir, çünkü sterlin elde tutulması gereken değerli bir küresel para birimidir” dedi. “İngiltere’de varlıklarını dondurarak, yaptırım uygulanan kişiler mal varlığına sahip olamaz veya işlerini yapmaya devam edemez.” Yaptırımların sorumluluğu, artık ülkeye girmesine veya konut sahibi olmasına izin verilmemesini ve bir devlet adına işkenceye maruz kalmama hakkı gibi diğer insan haklarını ihlal etmek için hareket eden kişileri kapsamaktadır. kölelik veya zorla çalıştırma ve her şeyden önce yaşam hakkından muaf.

Tartışmadaki katılımcılar istisnasız olarak İngiltere’nin neden yaptırımlardan vazgeçtiğini sordu. Chris Evans, “Çin inkar edilemez bir ekonomik güç merkezidir, ancak dünya ekonomisindeki gücünün onu zulümlere ve insan hakları ihlallerine izin verecek şekilde korumasına izin veremeyiz” dedi ve harekete geçme zamanının geldiği sonucuna vardı.

Sadece “öfke”, “ciddi endişe” ifadeleri ve sadece insan hakları ihlallerine karşı konuşma zamanının bittiğini öne sürdü. “Sızan belgeler, uydu görüntüleri ve kurbanların üzücü ifadeleri şeklinde bol miktarda kanıtımız var. Artan kanıtları dinlemeye devam edemeyiz ve onunla önemli bir şey yapamayız ”dedi.

Sincan'da sıradan halk için ortaçağ silahları için saban demirleri ... şimdi birbirlerini koruyorlar.

Sincan’daki sıradan halk için ortaçağ silahları için saban demirleri… şimdi birbirlerini koruyorlar.

Harekete geçme çağrısı yapan İngiliz milletvekillerinin çoğu, 2020 Uygur İnsan Hakları Politikası Yasası ile Çin ile ticarette ve zorla çalıştırılan mallarda yeni bir sınır belirleyen ABD’yi işaret etti. 22 Eylül’de ezici bir çoğunlukla kabul edilen Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası, ABD kuruluşlarının bölgedeki etnik azınlıklar arasında zorunlu çalıştırmayı finanse etmemesini sağlamak için bir adım daha ileri gitti. Tedarik zincirlerinde az da olsa köleliğe sahip olan ithalatlar yeni yasayla yasaklandı ve İngiltere milletvekilleri İngiltere’den davayı takip etmesini istedi. 

Diğer on üç milletvekilinin, yalnızca Uygurlar için değil, Tibetliler ve son zamanlarda Güney Moğollar için korkusuzluk ve Pekin’in zorbalık ve yıkıcı taktiklerine karşı ahlaki yüksek zeminin sürdürülmesini talep eden ikna edici retoriğine yanıt veren İngiltere Hükümeti Asya Bakanı Nigel Adams, İngiliz hükümeti zulümlere karşı kör değildi. “Sincan’daki tüm insan hakları ihlallerine sağlam bir şekilde yanıt vermeye kararlıyız,” sözünü verdi ve hükümetin uluslararası toplumdaki lider rolünün Çin’den hesap sormasını sağladığını belirtti.

İngiltere Magnitsky hükmünün kapsamının, son tahlilde Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı’nın elinde olan Çin’i de kapsayacak şekilde genişletilmesi konusunda belirsiz kalırken, “Çin, Sincan’daki yargısız tutukluluğu derhal sona erdirmelidir. ve vatandaşlarının her biri için din veya inanç özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğü ilkelerini destekliyor. “

İngiliz Hükümeti adına Pekin aleyhine yapılacak herhangi bir eylemin her zaman ulusal değerler bağlamında olacağını doğruladı. “Başbakan ve Dışişleri Bakanı’nın açıkça belirttiği gibi, Çin ile olumlu bir ilişki istiyoruz, ancak değerlerimizi, çıkarlarımızı ve ulusal güvenliğimizi her zaman korumak için hareket edeceğiz.” “Yaklaşımına katılmadığımızda Çin ile çok netiz,” diye vurguladı.

Kaynak : https://bitterwinter.org/is-the-world-finally-facing-up-to-china/( Yazı : Ruth ingram)

Share
229 Kez Görüntülendi.