logo

trugen jacn

DÜNYA UYGUR KURULTAYI’NİN 6.GENEL KURULU ALMANYA’DA YAPILDI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Dünya Uygur Kurultayı’nın Tarihçesi
İlk Doğu Türkistan Kurultayı 01-5 Eylul 1955 tarihleri arasında merhum Liderlerimiz Mehmet Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin’lerin girişimleri ile o zaman Doğu Türkistanlıların en kalabalık olarak Suudi Arabistan’ın Taif Şehrinde  yapıldı.5 gün süren bu toplantı,muhacerette yapılan ilk kurultay olarak tarihe geçmiş olup,ilk kez diasporadaki Doğu Türkistan davası demokratik,çoğulcu usuller kullanılarak meşru bir zemine  kocuşturulmuştur.

ikinci  Kurultayı ise,  1990’lı yıllarda Sovyetlerin tarihe karışması ve  bağımsız yeni Türk Devletlerinin  ortaya çıkması ile o zamanki dünyadaki genel  dengelerin ve durumun Doğu Türkistan davası açısından  uygun ve elverişli olduğu kanaatine varıldı. Doğu Türkistan Vakfı’nin o zamanki  Genel Başkanı E.General Mehmet Rıza Bekin  ve Suudi Arabistan’da yaşayan Doğu Türkistanlılardan merhum Abdulgafur Emin Kaşgarı,merhum Abdussettar Mevlevi Türkistanı, Sayın Emin Abdulgafur Kaşgari Türkistanı ve Sayın Rahmetullah Ahmet Türkistanı önderliğinde bu ülke’de yaşayan Uygur Tüklerinin  ortak fikir,inançları ve onların maddi ve manevi katkı ve yardımları ile 10- 12 Aralık 1992 tarihleri arasında İstanbul’da   İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsündeki Cemil Bilsel Kongre Merkezi’nde görkemli bir törenle açıldı. Bu kurultay’a dünyanın 13 çeşitli ülkesinden gelen 70 civarındaki Doğu Türkistanlı delege katılıdı.  Mehmet Rıza Bekin’in başkanlığında ve  Liderimiz İsa Yusuf Alptekin’in de katılımı ve huzurunda gerçekleştirilen bu kurultayın sonunda yapılan seçimlerde  Avustralya’dan Ahmet İgemberdi Genel Başkan ve Türkiye’den Mehmet Emin Hazret de Genel sekreter olarak seçildiler.

Görüntünün olası içeriği: 15 kişi, oturan insanlar ve kalabalık

Kurultay Almanya’da

1990’lı yılların sonunda Türkiye’deki siyasi durum ve özellikle Mesut Yılmaz’ın başbakanlığı döneminde çıkarılan 36.sayılı başbakanlık genelgesinden sonra Merkezi İstanbul’da olan bu kurultay Ekim 1999 tarihinde Almanya’nın Münih kentine nakledilmiş ve Enver Can Genel Başkana olarak seçilmişti.
Doğu Türkistan  Kurultayı daha sonra yine Almanya merkezli Dünya Uygur Gençleri Kurultayı ile   2004 yılında birleşerek adını Dünya Uygur Kurultayı olarak değiştirdi ve ilk Genel Başkan olarak sayın Erkin Alptekin getirildi.
2006’de Almanya’da yapılan Genel Kurul’da Çin hapishanesinden kurtularak ABD.’ye yerleşen Sayın Rabia Kadir Genel Başkan olarak seçildi.Kurultayın Almanya’ya taşınmasından sonra Doğu Türkistan meselesi ABD. Japonya,ve AB.ülkelerinde tanınmaya ve Uygur Türklerinin sorunu ulusal ve uluslararası arena’da tanınmaya ve gündeme gelmeye başladı.Doğu Türkistan davası uluslara arası bir sorun haline gelmeye başladı

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, gülümseyen insanlar, takım elbise

DÜNYA UYGUR KURULTAYI 6. OLAĞANÜSTÜ KURULTAYI
Dünya Uygur Kurultayı’nin  6.genel Kurulu 10-12 Kasım 2017 tarihleri arasında aynı zamanda Dünya Uygur Kurultayı’nın  de merkezi olan Almanya’nın Münih kentinde Cristal Hotel Schwanhalerstr.No.36 80336 München Almanya adresinde toplandı.
Genel Kurula 19 ülkeden toplam 106 (davet edilen 120 )kişi katıldı.Bunun dışında misafir-katılımcılar da vardı.Görevlendirilen güvenlik Firması elemanları kimlik  ve güvenlik kontrolü yaparak   katılımcıları salona aldılar.
Saat 10,oo’da genel Kurul Doğu Türkistan Milli ve Almanya devlet marşı’nın okunması  ve DUK Başkanı Rabia Kadir Hanım’ın  görüntülü mesaji ile açıldı. Rabia Kadir mesajinda DUK.genel başkanı olarak yaptığı çalışmalardan özetler sunarak şöyle dedi; ” Çok çalıştık ve elimizden geleni yaptık.Ancak maalesef halkımızın başındaki ağır baskı ve zulmü az da olsa azaltmadık ve vatanımızı de Çin esaretinden esaretten kurtaramadık.Ama.çalışma ve mücadele azmimizi her zaman azimle sürdüreceğiz. “dedi ve Kurultay’ın   birlikte  ve uyumlu  çalışabilecek kadrolar tarafından yönetilmesinin önemine vurgu yaptı ve birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar

Genel Kurula katılan Onur konukları şunlardı ;
1. Margarite Bause Alman Parlamenter
2. Helga Tropel Avrupa Parlamentosu Üyesi –Belçika
3. Bernd Posset AP,eski üyesi ve Pan-Avrupa Hareketi Başkanı Almanya
4. Norman Baker İngiltere eski İç İşleri Bakanı
5. Laura Harth İtalya Antışiddet Radikal Partisi Milletvekili ve BM.de Temsilci
6. Luisia Greve NED.eski Başkan Yrd.cısı ABD.
7. Leah Larson Rabin NED –Asya işleri sorumlusu ABD.
8. Marino Bosdaçhin UNPO Örgütü Genel Sekreteri İtalya
9. Henno Schedler Tehdit Altındaki Halkları Koruma Örgütü Temsilcisi Almanya
10. Şentürk Doğruyol Avrupa Türk Federasyonu Başkanı
11. Thubten Wangchen Sürgündeki Tibat Parlamentosu Üyesi İspanya
12. Patrik Mayer Usya işleri uzmanı İsviçre
13. Enver Can Doğu Türkistan Milli Kurultayı sabık Başkanı
Açılış konuşmasından sonra onur konukları söz aldı ve doğu Türkistan’daki güncel durum hakkında görüşlerini açıkladılar.
Öğleden sonraki  çalışmalara  Genel Kurulu yönetecek Divan Başkanı ve  Heyetinin seçimi ile başlandı.Divan heyeti şu kişilerden teşkil ediyordu.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

1. Erkin Emet (Türkiye)
2. Dr. Nuri Türkel (ABD.)
3. Ruşen Abbas (ABD)
4. Rukiye Turduş (Kanada)
5. Ümt Hamit (Almanya)
6. Ruzi Muhammed Abdulbakiev(Kırgizistan)

Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, iç mekan

Genel kurul çalışmalarına faaliyet raporlarının okunması ile devam edildi.Çalışma raporu Genel Sekreteri Dolkuun İsa tarafınden sunuldu. Dolkun İsa “şimdiye kadar yaptığımız çalışmalar ile Uygurları tanıtmaya muvaffak olduk. Şimdi ise tanıtım merhalesini geçtik. Doğu Türkistan’daki baskı ve zulümler hakkında bilgiler vee kanıtlar sunma aşamasına geldik.Ancak,bütün bu çalışmalarımız asla yeterli değildir.Daha çok çalışmamız gerekir.”dedi.
Daha sonra DUK Başkan Yrd.cıları Ömer Kanat ile Perhat Muhammed de söz alarak DUK’un çalışmaları hakkında bilgiler sundular. Tayland’a iltica eden Uygurlar ile Mısır’ın tutukladığı Uygur öğrencilerin meseleleri hakkında geniş bilgi verdiler.
Daha sonra Tüzük değişikliği teklifi oya sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi. TüzüK’e yeni yapılan ilave ile ” Dünya Uygur Kurultayı’nın  nihai hedefinin Doğu Türkistan halkının temel insan haklarını elde etmek  ve Doğu Türkistanlıların selfdeterminasyon ( kendi kaderini kendilerinin belirleme hakkını elde etmek için çalışır.” maddesi eklendi ve bu değişiklik alkışlarla kabul edildi.

Görüntünün olası içeriği: 18 kişi, iç mekan

Daha  sonra Dünya Uygur Kuruultayı Başkanı Rabia Kadir Hanım’in  Dünya Uygur Kurultayı’nın Ali Rehberi olarak kabul edilmesi önerisi Kurultay başkan yardımcısı Ömer Kanat tarafından teklif edildi.  B teklif oya sunuldu ve oy birliği  ile kabul edildi.

11 Kasım 2017 (genel Kurulun 2. Günü) Kurultay Organlarının belirlenmesi için seçim yapıldı. 6 kişiden oluşan Divan Heyetinin  Seçim ve Sandık Kurulu  olarak görevlerine devam etmesi oy birliği ile kabul edildi.  Seçimlerde demokratik usuller, hür irade ve serbestlik kuralları tam olarak uygulandı . Adaylara kendilerini delegelere tanıtmaları için söz verildi. Seçimlerde yazılı oy pusulası kullanıldı ve gizli oy ve açık tasnif  kullarıldı.Oy pusulalarının tesbitinden sonra Dünya Uygur Kurultayı’nın yönetim kadrosu belirlenerek Seçim  ve Sandık Kurulu Başkanı tarafından açıklandı.

Görüntünün olası içeriği: 27 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Dünya Uygur Kurultayı’nın Yeni Seçilen Yönetim Kadrosu Şöyle ;

DUK Ali Rehberi(Önderi)  : Rabia Kadir

DUK. Danışma(Aksakallar) Kurulu  Üyeleri

 1. Kahraman Hocamberdi (Kazakistan),
 2. Riza Semedi (Kazakistan)
 3. Tursun Islam (Kırgizistan)
 4. Seyit Tarancı (Türkiye

د ئۇ ق رەئىسى دولقۇن ئەيسا ئەپەندى 6-نۆۋەتلىك پەۋقۇلئاددە قۇرۇلتىيىنىڭ يېپىلىش نۇتقى سۆزلىمەكتە. 2017-يىلى 12-نويابىر، گېرمانىيە.

DUK Genel Baskanı: Dolkun İsa

DUK. Genel Baskan Yardımcıları :

                                              1- Doç. Dr. Erkin Ekrem (Türkiye)                                                                          2- Perhat Muhammet    (Almanya)

DUK  Yürütme Kurulu Başkanı: Ömer Kanat(ABD.)

Yürütme Kurulu Başkan Yardımcıları:

 1.  Semet Abdullah(Abla) İsveç
 2.  Erkin Ahmadov (Kazakistan)

DUK. Baş Denetçisi : Abdulhakim İdris (ABD)

DUK. Denetçi Yardımcıları:

 1. Polat Saim  (Avustralya )
 2. Ferhat Yakup (Norveç )

DUK. Sözcüsü: Dilşat Reşit (İsveç)

DUK .  Sekreteri: Doç. Dr. Erkin Emet (Türkiye)

DUK.  Yürütme  Kurulu Başkanlığına  Bağlı Birimler

 1. İç İşleri Bölüm Müdürü: Hamit Göktürk (Türkiye)
 2. Muhacirlar (Göçmenler) İşleri Bölümü Müdürü: Mehmet Tohti (Kanada)
 3. Çin İşleri Müdürü : İlşat Hasan Kökböre (ABD.)
 4. Din İşleri Müdürü: Turguncan Alavuddin (Almanya)
 5. Mali İşler Müdürü: Abducelil Emet (Almanya)
 6. Basın-Informasyon Müdürü: Ekrem Hazim (Almanya)
 7. Kadın Kolları Müdürü: Amangül Aziz (Almanya)
 8. Ar-Ge (Araştırma-Geliştirme) Müdürü : Enver Ahmet (Almanya)
 9. İnsan Hakları Bölümü Müdürü: Zübeyre Şemsettin (ABD.)
 10. Eğitim-Öğretim(Maarif) İşleri Müdürü : Doç.Dr. Dilnur Qasimova(Kazakistan)
 11. Kültür İşleri Müdürü: Zeynettin Tursun (Hollanda)
 12. Gençlik İşleri Müdürü: Gayyur Kurban (Almanya)
 13. Basın-Yayın İşleri Müdürü: Abdulcelil Turan (Türkiye)
 14. Sağlık Ve Ekolojik İşleri  Müdürü:  Enver Tohti (İngiltere)

DUK.Temsilcilikleri

 1. Kırgizistan Özel Temsilcesi: Ruzi Muhammed Abdulbakive(Kırgizistan)
 2. Uzak Doğu – Pasifik  Bölgesi Özel Temsilcisi: Ilham Mehmut(Japonya)

Görüntünün olası içeriği: 32 kişi, gülümseyen insanlar, iç mekan

DUK”nın 6. Genel Kurulu’na Katılan  Ülkeler ve Delegeler

 1. Almanya                                             24 kişi
 2. Hollanda                                               3  kişi
 3. Belçika                                                   5  kişi
 4. Danimarka                                            1  kişi
 5. Finlandıya                                             1  kişi
 6. Kanada                                                   6 kişi
 7. Norveç                                                    6 kişi
 8. İsveç                                                        3 kişi
 9. İngiltere                                                  3 kişi
 10. Fransa                                                      1  kişi
 11.  Belçika                                                     5 kişi
 12. İsviçre                                                       1 kişi
 13. Rusya Fed.                                               1 kişi
 14. Kazakistan                                              12 kişi
 15. Kırgizistan                                               7  kişi
 16. Türkiye                                                    15 kişi
 17. Japonya                                                   3  kişi
 18. Amerika Birleşik Devletleri(ABD.)    8  kişi
 19. Avusturya                                                1  kişi

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi  ; Dünya Uygur Kurultayı’nın yeni seçilen yönetivilerini tebrik eder,Doğu Türkistan  Kurtuluş mücadelesi için yapacakları çalışmalarda başarılar diler. (UYHAM)

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2564 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ