logo

trugen jacn

DUK.’DAN KIRIM’İN SEMBOL VE ÖRNEK MÜCAHİDESİ VECİYE ANAMIZ İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJİ

Veciye Kaşka resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı, Çin esareti altındaki Doğu Türkistan ile aynı  kaderi  paylaşan ve Rus işgalindeki   Kırım’lı Tatar Türkü Kardeşlerimizin Milli Kurtuluş hareketlerinin sembol ve efsanevi ismi, Dünya Türklüğünün  cesaret ve Kahramanlık  abidelerinden  merhume VeciYe Kaşka Anamızın vefatı  dolayisiyle  bir başsağlığı mesaji yayınlamıştır.
Dünya Uygur Kurultayı İcra Kurulu Bbaşkanlığı  Kadınlar Komitesi Müdürü Sayın  Amangül Aziz imzası ile yayınlanan başsağlığı mesaji aynen şöyle ;

Kırım Tatar Türkü Kardeşlerimizin Milli bağımsızlık Mücadelesinin sembol ismi ve Kahraman Savaşçısı Vaciye Kaşka Anamızın 24 Kasım 2017 tarihinde Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin komplosu sonucu 83 yaşında hayatını kaybettiğini üzüntü ile öğrnmiş bulunuyoruz.
Merhum Vacida Kaşka Anamız Kırımlı Kardeşlerimizin bütün  faaliyet ve çalışmalarında Kök tamgalıı bayrağı cesurca dalgalandırarak ön saflarda yer alıyor ve bizlere örnek oluyordu. Kırım Türklerinin örnek Mücadele insanı Merhume Vaciye  Kaşka Anamız biz Uygur Türkleri başta bütün mağdur ve mazlum Türklerin yolbaşçısı ve ilham kaynağımız idi. Vefatı bizleri derin bir üzüntü ve hicrana gark etmiştir.
Merhume Vacide Kaşka Anamız Çin işgal güçlerinin 05 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’da gerçekleştirdikleri Urumçi  kaliamında   ay yıldızlı Gökbayrağı  dalgalandırmış ve Çin katilamlarına kahramanca ve cesurca tepki göstererek  protesto etmiştir. 2009 yılının Temmuz ayında Kırımlı Tatar Türkü Kardeşlerimize yolbaşçılık etmiş, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Çin Büyükelçiliği önünde düzenlenen protesto gösterilerinde ön saflarda yer almıştır. Merhume Anamız,kendisinin Uygur Türkü Kardeşlerine olan kardeşlik ve hemdertlık duygularını en üst seviyede  ifade etmiştir.Çinli işgalcıların Uygur Türklerine karşı baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarının uluslar arası topluma anlatılıp duyurulması noktasında büyük gayret göstererek  Uygur Kardeşlerinin gönlünde ebedi yer  almıştır.  Kendisinin bu örnek ve cesur eylemleri Doğu Türkistan bağımsızlık mücadelesine altın harflarle pütülmüştür. Dünya Uygur Kurultayı Kadınlar Komitesi olarak örnek aldığımız  ve daima minnet ve şükranla anacağımız bu çok kıymetli Anamız, Dostumuz,Safdaşımız Merhumeye  Allah’tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyoruz.
Bu vesile ile aynı kaderi paylaştığımız  Can Kardeşlerimiz Kırım Türklerinin Yolbaşçısı ve Türk Dünyasının örnek ve seçkin  Liderlerinden Sayın Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu’nun şahsında Kırım Tatar halkı kıymetli Tukkanlarımıza en içten  taziyelerimizi iletiyor ve en derin başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.

Amangül AZİZ

Dünya Uygur Kurultayı,İcra Komitesi Başkanlığı

Kadınlar Komitesi Müdürü

Veciye Kaşka resimleri ile ilgili görsel sonucu

Etiketler: » » » » » »
Share
1564 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ