logo

trugen jacn

DUK. GENEL BAŞKANI İSA : SADECE SÖZDE DEĞİL, DİLDE, FİKİRDE VE İŞTE DE BİRLİK OLMALIYIZ !

Hamit GÖKTÜRK (UYHAM)

Doğu Türkistan diasporası Güney Amerika ve Afrıka kıt’ası hariç dünyanın çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren 48 Sivil Toplum Kuruluşu Dünya Uygur Kongresi öncülüğünde ortak hareket alma kararı aldı.

Karar, Dünya Uygur Kongresi (DUK) Başkanı Dolkun İsa tarafından İsmail Gaspralı’nin sözüne atıf yaptığı “İşbirliğini sadece sözde değil,dilde,Fikir’de ve İşte de birlik olmalıyız. Allah birliğimizi daima eylesin !” sözleri ile açıklandı.

Bu birlik ve ortak hareket etme ve işbirliği yapma Kararı muhacerette yaşayan tüm Doğu Türkistan Türkleri tarafından memnuniyet ile karşılandı .

Dolkun Isa@Dolkun_Isa

! sedece lafta değil, dilde, fikirde ve işte birlik olmalıyız.

DUK Başkanı İsa : İsmail Gaspıralı’nın birlik mesajına atıfta bulundu.

Diaspora’da faaliyet gösteren Doğu Türkistan STK.ları,medya organları, ve diğer çeşitli sahalarda faaliyet gösteren kuruluşlarının DUK’un öncülüğü ve önderliği altında ortak hareket etme kararı, tüm Kuruluşlarının Logolarının yer aldığı ortak ve kısa bir açıklama ile duyuruldu. Açıklama’da “ Yurt dışındaki Doğu Türkistan Milli Hareketi için faaliyet gösteren tüm Teşkilatlar, Dünya Uygur Kongresi öncülüğü ve önderliği ortak hareket etme kararı almıştır. Bu durum dosta düşmana birlik ve beraberlik konusunda anlamlı bir mesajdir. ” ifadeleri kullanıldı.

DUK Başkanı Dolkun İsa bu paylaşıma dair sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Kırım Tatar halkının büyük fikir adamı İsmail Bey Gaspıralı’nın “dilde, fikirde ve işte birlik” şiarını hatırlattı. Dolkun İsa, “Allah birliğimizi daima eylesin! Sadece lafta değil; dilde, fikirde ve işte birlik olmalıyız.” dedi.

Görüntünün olası içeriği: iç mekan

DUK Başkanı İsa : Bu Üst Akıl ve Ortak Çatı Çinvirüsü Salgını nedeniyle doğal olarak oluşmuştur.

Haber Sitemize özel açıklamalarda bulunan DUK Genel Başkanı İsa, bu üst akıl ve ortak çatının Çinvirüsü salgınından sonra kendiliğinden ve doğal seyri içinde oluştuğunu belirterek şunları şöyledi ; ” Bilindiği üzere Mart ayında tüm dünyayı etkisi altına alan Çinvirüsü salgını tüm ülkelerde yaşayan insanların tüm hayat ve faaliyetlerini etkilediği gibi bizim faaliyetlerimize de çok olumsuz şakilde tesir etmiştir. Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm,ve soykırım cinayetleri zirve yapmıştır. Onbinler genç Uygur Kardeşlerimiz Çinvirüsü sebebiyle tamamen duran İşgalci Çir’in ekonomisini canlandırmak yeniden üretime başlamak için Çin’deki endüstri bölgelerine köle/işçi olarak merekezi Çin’e zorla transfer edilmiştir. Çin kendi Han Çinlisi vatandaşlarına karantina uygularken ve hayatlarını korumamak için önlemler alırken, Çinli olmayan Uygurlara yönelik soykırım ve eritme uygulamaları için bu salgından yararlanmış ve bunu insanlık dışı olarak ve alçakça fırsata çevirmiştir. Bu durum bizleri çok derinden etkilemiş ve infiale sebep olmuştur.Bu konuda bir şeyler yapamamak bizi kahretmiştir. Bu hengamede iletişimin teknolojik imkanlardan yararlanarak DUK icra Komitesi’nin telekonferans sistemi kullanılarak yapılan toplantılarına diğer Kuruluşlarımızı da davet ettik ve geniş katılımlı İstişare toplantılar düzenledik ve neler yapabileceğimizi masaya yatırdık ve müzareke ettik. İlk etapta Türkiye’de yaşayan kimliği olmadığı için çalışma imkanı olmayan Kardeşlerimiz ile muhtaç durumdaki dul ailelerimiz ve yetimlerimizin sıkıntılarını bir parça de olsa karşılayabilmek için harekete geçmeye karar verdik.Türkiye, Türkistan Cumhuriyetleri ve Pakistan’da yaşayan ve karantina nedeniyle zor durumda kalan Doğu Türkistanlı Kardeşlerimiz için tüm dünya çapında bir yardım kampanyası başlatma kararı aldık. Cinvirüsü Kriz Merkezi adı ile bir çatı Yardım Platfomu olşturuldu ve yaklaşık 200 bin dolardan fazla bir yardım toplandı.Ramazan ayında bu yardımları muhtaç olan bu kardeşlerimize dağıtımını sağladık Kriz Merkezi’nin tüm ülkelerdeki Şubeleri tüm teşkilatların ortak katılımı ile birlikte faaliyet yürüttü.Bu çalışmalar sonucunda üst akıl ve ortak çatı böylece kendiliğinden oluşmuş oldu. Çin,Çinvirüsünü Uygur Türkleri yok etmek için kullanmak istedi ancak,biz bu salgın felaketini ortak akıl ve üst çatı için kullandık. İnşallah bu birliğin daha güçlenerek süreceğini umuyoruz.

İsmail Gaspıralı'nın Fikirleri | Genel Türk Tarihi | General ...

Gaspıralı:Bizim yolumuzu Aydınlatan Bir Işık Olmuştur

Şiarımız elbette Türk Dünyasının büyük ve önemli Ortak değeri İsmail Gaspralı’nın yüz yıl önce tarihe not düşen Türk dünyasının ve bizim mücadele ve hayat yolumuzu aydınlatan sözlerini hayata geçirmek olacaktır.Biz Doğu Türkistanlılar ve tüm Türkler için bu şiarın ilk merhalesi olan Ortak dil Allah vergisi olarak mevcuttur.Dilde birlik vardır. Diğer önemli 2madde de zaman için ve doğal seyri içinde gerçekleşecektir. Her şey Doğu Türkistan’ımız için ve Hedefimiz de Özgür ve bağımsız DOĞU TÜRKİSTAN’dır. Allah yar ve yardımcımız olsun.” Şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » »
Share
843 Kez Görüntülendi.