logo

trugen jacn
07 Mayıs 2014

Dr.TOHTI’NIN KIZI CEVHER İLHAM : BABAM UYGURLARIN HAK VE HUKUKUNU SAVUNDUĞU VE TALEP ETTİĞİ İÇİN HEPSE ATILDI !

              jewher-ilham-toxti-mukapat.jpg

             Hamit Göktürk
Geçen Ocak ayında Pekin’de tutuklanan Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim Üyesi ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç.Dr.İlham Tohtı’ye Uluslar Arası Gazeteciler Birliği(PEN)tarafından layık görülen Barbara Goldsmith Özgürlük ödülü, 5 Mayıs günü ABD.Tarih Müzesi’nda düzenlenen bir özel bir tören’de ABD.’nın İndiana Üniversitesinde öğrenim gören Kızı Cevher Tohtı’ye takdim edildi.
5 Mayıs Salı günü akşamı 18,30-22 saatleri arasında devam eden ödül törenine PEN’in 2014 yılı Barbara Goldsmith özgürlük Ödülünü almaya hak kazanan ABD. ve batı Ülkelerine mensup ünlü yazarlar, sanatkarlar, Kanaat Önderleri ve İnsan Hakları Aktivistleri, Gazeteci ve yazarların de katıldığı bin civarında kişi katıldı.Törene ABD. PEN Kulübü Başkanı Tonny Morrison, aralarında Dr. İlham Tohtı’nın de yer aldığı Özgürlük Ödülü sahiplerine ödüllerini takdim etti.
Babası adına özgürlük ödülünü teslim alan Cevher İlham toplantı’da şunları söyledi : “ Ben Babama verilen bu ödülü almak için bu toplantıya katılmaktan dolayı çok heyecanlandım ve onur duydum. Babam ile her zaman gurur duydum ve duymaya de devam edeceğim. Babam kalemi ve barışçıl yöntemlerle Çin Hükümetinden adalet talep etmiştir.Bundan rahatsız olanlar onu dafalarca gözaltına alıp sorguladılar.En sonunda da tutuklayıp hapse attılar.
O,Ailesinin karşılaştığı sıkıntılar ile ilgili şunları söyledi : “ Babam Üniversitede ders veren bir Ekonomi Docenti ve aynı zamanda bir yazardır. Babam ,Çin sınırlarının Kuzeybatında yer alan Uygur bölgesinde yaşayan İslam inancına mensup Türk dilinde konuşan Uygur halkının insanı hak ve hukukunu talep ediyor ve bu hakları savunuyordu. Babam Çin yönetiminin Uygur halkına yaptığı yasa dışı uygulamalarını ve haksızlıkları kendine ait UYGURBİZ haber sitesinde dile getiriyordu. Bu haksız uygulamaları eleştiriyor ve düzeltilmesini istiyordu. Babam tutuklandıktan sonra onun sahibi olduğu İnternet Portalı Hükümetçe kapatıldı. Ayrıca,babam,5 Temmuz 2009’da Urumçi’de yüzlerce Uygur Müslümanın katledildiği ve binlercesinin yaralanması ile sonuçlanan etnik çatışmaların sebeplerini yabancı medya mensuplarına anlattı.Çin yönetiminin Uygurlara karşı yürüttüğü baskı,sindirme ve ırkı ayırımcılık uygulamalarını ve Uygurların taleplerini hür dünya kamu oyuna anlatmaya çalıştı. Bu tarihten itibaren Babam ve ailemiz baskı ve tehditlere maruz kaldı. Dafalarca gözaltına alındı. 2 Şubat 2013’te İndiana Üniversitesinin daveti üzerine ABD.ne gitmek için Pekin havaalanına geldik.Babamın uçağa binmesi engellendi ve geri dönmesi istendi. Ben tek başıma tahsil için ABD’ye geldim.Ama ben ABD.yaşadığım hayat, Babamın ve Ailemizin durumu, geleceği ile ilgili endişe ve sıkıntılar içinde geçmekte. Babam gözetim altında olsa dahi Uygur halkının hak ve hukukunu savunmak iradesinden hiçbir zaman taviz vermedi .Hak ve hukuk arama mücadelesini sürdürmeye devam etti. Çin yönetimi babamı ve ailemizi baskı altına almayı ve hayatımızı kontrol altında tutmayı sürekli devam ettirdi. Geçen Kasım ayında Çin gizli Servisi ajanı babamın otomobiline arkadan kasten çarptı ve eğer kendisinin konuşmalarına son vererek susmadığı taktirde bütün ailemizin öldürüleceği tehdidinde bulundu. Babamı en son 15 Ocak tarihinde Pekin’deki evimizde iki küçük Kardeşimin gözü önünde tartaklayarak ve kelepçeleyip tutukladılar. Ailemizin hayatını ne kadar zor şartlar altında sürdürmek zorunda olduklarını ve B:abamı tutuklama sahnesine bizzat şahit olan 2 küçük kardeşimin korku içinde ve ağlamaklı hallerini sizlerin hissedebileceklerinizi tahmin edebiliyorum. Telefon’da kardeşlerim ile konuşurken,onların ağlamaları yüreğimi eziyor, istirap veriyor ve beni kahdrediyor.
Cevher İlham, Babası Dr.Tohtı’nın bir an önce serbest bırakılması için kendisinin elinden gelen bütün imkanları kullanacağını ve bu yöndeki çabalarını sonuna kadar sürdüreceğini ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü ; “ Babam ve Ailemiz çok ağır günler geçirmektedir. Ben ağlamayacağım.Babam bana her zaman ”Güçlü Ol. Başkalarının yanında gözyaşı dökme.Onlara seni aciz görme fırsatı verme ! Çünkü,Uygur halkını hiç kimse hiçbir zaman aciz ve güçsüz görmemeli !Benim mücadelem bir Hak ve Hukuk arama mücadelesi! Bunun elbette ki ödenecek bir bedeli olacaktır !”demişti. Babam çok güçlü ve çelik iradeli ve aynı zamanda çok dürüst bir insandır. Babam beni 18 yıl baktı ve korudu. Şimdi ben dünya’ya Babamın kim olduğunu ve niçin hapishanede bulunoduğunu anlatmam ve bütün gayretimle babamı korumam gerekiğini düşünüyorum.”cümleleri ile konuşmasını sonlandırdı.
Toplantıya katılanların büyük beğenisini kazanan Cevher İlham’ın konuşması büyük alkış aldı. Katılımcılar Cevher’i kutladılar ve babası için yapacağı mücadelede her zaman yanında olduklarını ifade ettiler.
Dr.Tohtı’ye özgürlük ödülü verildiği 5 Mayıs günü ABD.’nın ünlü New York Times gazetesinde Cevher İlham’in kaleme aldığı “Uygur Babanın Cesur Mücadelesi” adlı makalesi de yayınlandı. Bu makalede Cevher,babasının tutuklanma sebepleri hakkında bilgi vermiş ve Çin’in Uygur Türklerine karşı uyguladığı icraatları eleştirmiştir.
Cevher İlham ödül töreni ile ilgili Hür Asya Radyosuna verdiği demeçte,Radyo’yu bizzat ziyaret edeceğini ve kendisi ile görüşmek isteyen uluslar arası medyayı kabul edeceğini bildirdi. Cevher İlham medya aracılığı ile babasının bir an önce serbest bırakılmasını talep etmekle birlikte, Uygur halkının gündemdeki sorunları hakkında de bilgiler vermek istediğini de sözlerine ekledi.

Kaynak  : http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/kishilik-hoquq/jewher-ilham-05062014143336.ht

inciralti arcelik servisi
mithatpasa arcelik servisi
kemeralti arcelik servisi

Etiketler:
Share
1003 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER