logo

trugen jacn

UYGUR AKADEMİSYEN DR.KADİRİ’DEN YENİ BİR ÇALIŞMA : GÖKTÜRKLERDEN GELEN JAPON DİLİ

Bir 1 kişi, ata biniyor ve şunu diyen bir yazı 'Higashi WAO GÖKTÜRKLERDEN GELEN JAPON DİLİ Hazırlayan Dr. Hacı Kutluk Kadeeri sonçag' görseli olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Japonya Uluslararası Kagoşima Üniversitesi  öğretim üyesi  iken,Çanakkale 18 Mart Mart Üniversitesinin daveti üzerine bu Üniversitede misafir öğretim üyesi olarak Türkoloji  dersleri veren Doğu Türkistanlı Uygur Türkü  akademisyen Dr.Hacı Kutluk Kadiri  GÖKTÜRKLERDEN GELEN  JAPON DİLİ  adı ile hazırladığı yeri çalışmasını kitap olarak yayınladı.

Dr.Kadiri bu eserini Japon Türkolog ve Uygur Türkçesi araştırmacısı  Prof.Dr.Higaşi İwao’nin  85 yaşındaki iken, yazdığı   Atlı Ulusların Getirdiği Japon Dili adlı büyük hacimli kitabını esasa alarak hazırladığını ifade ediyor.

Eser,  genel  olarak Uygur Türkçesi ile Japon dili arasındaki  etmilojik  benzerlikleri  ilk  ortaya koyan bir  ilk  çalışma  olup, Japon Türkolog ve Uygur Türkçesi uzmanı ve araştırmacısı Prof.Dr.İwao’nun    Atlı Ulusların Getirdiği Japon Dili adlı eseri esas olarak  hazırlanmış. Prof.İwao, bu eserini Pekin’deki  Merkezi Milletler Ünversitesi çalıştığı  yıllarda hazırlamıştı.

Bir şunu diyen bir yazı 'BuKitabı; Ömrünü Türk Dünyasının Birlik ve Beraberliğine Adamış olan ve bu Yolda Hayatı Boyunca Mücadele Veren Türk Dünyasının Büyük Devlet Adamı Başbuğ Alparslan Türkeş'e ve Doğu Türkistan Mücadelesinin Efsanevi Liderleri İsa Yusuf Alptekin ve Mehmet Emin Buğra' Doğumunun 120. yılı anısına Armağan Ediyorum Dr. Hacı Kutluk Kadeeri' görseli olabilir

Dr.Kadiri,Kitabını Merhum Başbuğ Türkeş ve Doğu Türkistan Liderlerine  İthaf Etti

Doğu Türkistanlı Uygur bilim insanı Dr.Haci Kutluk Kadiri  büyük bir kadirbilirlilik  örneği göstererek  son yayınladığı bu kitabını  Türk Dünyasının Başbuğu  MHP’nın Kurucu Genel Başkanı Merhum Alparslan Türkeş ile Doğu Türkistan Türklerinin Liderleri ve Doğu Türkistan milli bağımsızlık Davasının Türkiye ve uygar dünyadaki  ilk Bayraktarları Mehmet Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin Beylerin doğumunun  120 doğum yılında ithaf ederek  vefakarlığını göstermiştir.

Bir yazı görseli olabilir

Kitap 686 sayfadan oluşmakta olup, Sonçağ yayınlarından temin edilebilir.

 

TEŞEKKÜR : Doğu Türkistanlı Uygur Türkü bilim insanı Dr.Öğretim Üyesi Hacı Kutluk Kadiri’yi bu değerli çalışmalarından dolayı tebrik eder,başarılarının daim olmasını dileriz. 

Share
171 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ