logo

trugen jacn
01 Kasım 2014

DR.İLHAM TOHTI’YE TÜRK DÜNYASI ÖZGÜRLÜK ÖDÜLÜ VERİLMESİ SEVİNÇLE KARŞILANDI.

ilham-toxti-jewher-mukapat.jpg

Hamit Göktürk /Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Türkçe konuşan  Uluslar arası Gazeteciler Derneği tarafından GASPRALI İSMAİL BEY adına verilen ÖZGÜRLÜK VE İNSAN HAKLARI ödülünün tutuklu Uygur bilim adamı,insan Hakları aktivisti ve Gazeteci Dr.İlham Tohti’ye verilmesinin, ailesi ,Doğu Türkistan’da ve Muhacerette yaşayan Uygur Türkleri tarafından memenuniyetle karşılandı.
Dr.İlham Tohti’nin ABD.’de yüksek öğrenim gören kızı Cevher İLHAM,babasına ödül verilmesi nedeniyle Washington merkezli Hür Asya Radyosu’na açıklamalarda bulundu. Cevher İham şöyle konuştu. “Türk dünyasının büyük fikir ve dava adamı Gaspıralı İsmlail Bey İnsan Hakları ve Özgürlük ödülü’nün Hapiste bulunan Babama verilmesi beni çok heyecanlandırdı ve çok mutlu etti. 300 Milyonluk Türk dünyasını temsil eden Türkçe Konuşan uluslar arası  Gazeteciler Derneği’nin Sayın Başkanı Güngör Yavuz Arslan Beye Babama bu ödülü layık görmesinden dolayı çok teşekkür ederim. Babama bu ödülün verilmesi onun ne kadar haklı olduğunun ve doğru iş yaptığının en büyük kanıtıdır. Çin Hükümetinin Babamı ömür boyu hapisle cezalandırarak yaptığı bu hatasını bir an önce tekrar gözden geçirmesini ümit ediyorum. Babamın bir an once serbest bırakılmasını talep ediyorum. Sevgili Babama bir an önce kavuşmayı ve ona hasretle sarılmayı çok arzu ediyorum.” Dedi.
Dr.İlham Tohti’nin Pekin’de yaşayan eşi Güzelnur Hanım ise,eşine ödül verilmesi ile ilgili duygularını adı geçen radyo’ya şöyle ifade etti,” Eşime Gaspıralı İsmail Bey İnsan Hakları ve Özgürlük Ödülünün verildiğini sizlerden duyunca çok mutlu oldum. ABD.’de yaşayan Kızım Cevher de çok sevindi. Eşim,kendisine ödül verildiğini hapiste duysa öyle sanıyorum ki,çok mutlu olur ve moral bulur. Dr.Tohtı’nın Türkiye’de ve dünya’da takdir edilmesi, bu şekilde ödüllendirilmesi onun doğru ve hakkaniyet yolunda mücadele ettiğinin en açık ispatıdır. Onun suçsuz olduğuna inandıklarının bir kanıtıdır. Bunun için bu Ödülü hapisteki eşime layık gören Türkçe Konuşan  Uluslar arası Gazeteciler  Derneği yöneticilerine çok teşekkür ederim. Türkiye’nin verdiği bu ödül ve daha önce Verilen ödüller uluslar arası toplumda adalet ve hakkaniyet kavramalarının önemini koruduğunun açık bir delilidir.
Geçtiğimiz aylarda Uluslar arası PEN Örgütü de eşime 2014 Barbara Goldsmith Özgürlük ödülünü vermişti. Ama,Türk halkının verdiği ödül bizim için çok kıymetli ve önemlidir. Bunu sizlerden duyunca çok duygulandım. Türk Kardeşlerime en içten minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
Dr.İlham Tohti Urumçi’de tutulduğu hapishane’de çok zor şartlarda yaşıyor ve çok da iztirap çekiyor. Cuma ve Cumartesi günleri Avukatlar ile görüştüm.Benim görüşmem mümkün değil. Ancak,Avukatları ile görüşmesine izin veriyorlar Ayağındaki ve elindeki Prangalar daha çıkarılmamış..Üst Mahkeme’ye yazacağı İtiraz Dilekçesini kendisinin yazması gerektiğinden,elleri de kelepçeli olduğıu için yazmakta çok zorlandığını söylediler. Prangaların çıkarılıması için bir kaç kez başvuruda bulunduk. Hükümet,Dr.Tohti yaptıklarından pişmanlık duyduğunu ve nedamet ettiğini ikrar ederse, pranga ve kelepçeleri ancak. O zaman çıkaracaklarını sanıyorum.Niye pişmanlık ve nedamet duysun ki ? Dr.Tohtı yanlış bir şey yapmadı. Eşim yazarak ve konuşarak barışçıl yollarla düşüncesini ifade etti. Uygurların yasal hak ve hukukunun verilmesini talep etti.Hiç bir şekilde kışkırtıcılık yapmadı ve şiddete yanlısı de olmadı. “ şeklinde konuştu.
Çin Hapishanesinde ömür boyu hapis cezasını çekmekte olan Uygurların Vicdani Dr.İlham Tohti’ye Türk Dünyasının büyük Fikir adamı Gaspralı bey Özgürlük ve insane hakları ödülünün verilmesi,Doğu Türkistan’da ve Muhacerette yaşayan tüm dünyadaki Doğu Türkistanlılara tarafından memnuniyet ile karşılanmıştır.
Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(uyghurnet.org) olarak Türkçe Konuşan  Uluslar arası Gazeteciler  Derneği’ne Başkan sayın Güngör Yavuz Arslan’ın şahsında teşekkür eder,minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. 

Etiketler: » » » »
Share
1425 Kez Görüntülendi.