logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLILAR AVUSTRALYA MİLLİ GÜNÜ KUTLAMALARINA KATILDI

awstraliye-uyghur-parat-2017-2.jpg

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Uzak Avustralya kıt’asında yaşayan Doğu Türkistanlılar 26 Ocak’ta kutlanan Avustralya devlet Bayramında geçit resmine katılarak büyük ilgi topladığı bildirildi.
Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre Uygur Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Güney Avustralya Eyaletinin merkezi Adelaide şehrinde  düzenlenen bu yılki  kutlamalara  bu şehirde faaliyet gösteren Avustralya Doğu Türkistan Cemiyeti’nin öncülüğünde ellerinde Avustralya ve Doğu Türkistan’ın ay yılıdızlı gök bayaraklarını alan yüzden fazla kişi geçit  törenine  katıldıkları ve  kutlamaları izleyen   100 binden fazla  iştirakçının büyük beğeni ve alkışları ile karşılandıkıları belirtildi. Adelaide kenti’nde düzenlenen kutlama törenlerinin  26 Ocak günü geç saatlere kadar devam ettiği bildirildi.

ئاۋسترالىيەنىڭ ئادىلايت شەھىرىدە ئۆتكۈزۈلگەن پاراتتىن ئۆتۈش پائالىيىتىگە قاتناشقان ئۇيغۇرلار

Auvstralya Doğu Türkistan Derneğj Başkanı Türkistanlı : Bu etkinlik,Vatanımızı ve Milletimizi Tanıtmak için büyük Bir Fırsat Olmuştur.
Avustralya devlet Bayramını kutlama faaliyetlerini organize eden Doğu Türkistan Derneği Başkanı Nur Muhammed Turkistanlı bu etkinliği şöyle değerlendirdi ; “ Bilindiği üzere Avustralya bir  göçmenler  ve bir çok etnik Ulusların bir arada yaşadığı bir demokrasi ve özgürlükler ülkesi.Bu benzeri bayramlar ve çeşitli etkinliklerde bu ülke’de yaşayan çeşitli Milletlere mensup Avustralya vatandaşları kendi etnik kimliğini ve ana vatanlarını tanıtmak amacı ile çeşitli faaliyetlerde bulunurlar. Biz Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri olarak bu yılki kutlamalara daha geniş ve organizeli bir şekilde katıldık.Bir kamyonu ay yıldızlı gök bayraklar ve Doğu Türkistan’ımızı tanıtıcı eşyalar ve resimler ile donattık. Çocuklarımız.,Hanımlarımız kendi Uygur milli kıyafetleri ile bu kamyonda yer aldılar.100 binden fazla kişinin izlediği bu kutlamalarda resmi geçitte  birlikte  yürüdük. Ülkemizin güncel durumunu sloganlar ve yazılı pankartlar ile anlatmaya çalıştık.Üyelerimiz milli kıyafetleri ve ellerinde Avustralya ve Doğu Türkistan bayrakları ile hareket eden kamayonun arkasında yer alarak resmi geçite katıldılar. Birkaç yüz metre yürüyen kortej seyircilerin büyük ilgisi ve alkışları ile karşılandı. Koteje katılan Doğu Türkistanlılar anons edilirken,bu insanların Doğu Türkistan’da olduğu ve Uygur Türklerinin kendilerine özgü kadim ve güzel bir kültür ve medeniyete sahip bir Ulus olduğu açıklandı.Bizim için en önemli olanı de bu idi.Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri resmi olarak geçit töreninde yar aldı ve tanıtıldı. Daha sonra bir Parkta’ta kurulan stanttakı  yerimizi aldık. Resim ve eşyalarımızdan oluşan sergi düzenledik. İştirakçılara ikramlarda bulunduk. Güney Avustralya’nın kadın başbakanı standımızı ziyaret etti ve  katılımımız için bizlere teşekkürlerini sundu,başarı  ve iyi dileklerini bilidirdi. Ayrıca, resmi kişiler,Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve halktan yüzlerce kişi standımızı ziyaret ederek Doğu Türkistan hakkında bilgi aldılar. Bu tür faaliyetler genç nesillerimizin Doğu Türkistan davasını  öğrenemeleri ve bizden sonra onların bu kutsal davanın yürütmelerinde büyük yararlarının olacağını düşünüyorum.Ayrıca.,bu tür etkinlikler bu ülkede  yaşayan Kardeşlerimiz arasında birlik,beraberlik ve aralarında sevgi ve saygının oluşturulması,arttırılması  ve kaynaşmasında büyük faydasının olacağını düşünüyorum.Ayrıca Doğu Türkistan’ın ve onun haklı davasının bir kez daha bu kutlamalardan yararlanılarak gündeme getirilmesinden çok memnuniyet duyuyorum.Katılımcılara çok teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

awstraliye-uyghur-parat-2017-3.jpg

Etiketler: » » » » » » »

Share
1296 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ