logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI UYGUR PROF.DR. RAHİLE DAVUT 8 AYDIR, YAŞADIĞI PEKİN’DE KAYIP !

ÇKP- Irkçı Faşist yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan’da esir tuttuğu Müslüman Türklere karşı sinsi ve gizli katliamlarını sürdürmeye devam ediyor.İşgalci Çin’in Türk soykırımında öncelikli hedefi Doğu Türkistanlı bilim insanları,din adamaları ile kanaat önderleri ve aydınlar başı çekiyor.  Çin, geçtiğimiz aylarda Çin Nazi Kamplarında baskı,zulüm ve işkence ile bir biri ardı sıra katlettiği Kaşgarlı Abdulhamit Damollam,Artuş’lu Muhammed Salih Damollam,Urumçi Tıp Üniversitesi Rektörü  Ünlü tıp bilim adamı Halmurat Gafur ve en son Hoten’in ileri geleen din bilgini ve kanaat önderlerinden Abdulahat Berat Damollam’dan sonra bu kez Urumçi Üniversitesi öğretim Üyesi ve ünlü Turkolog Prof.Dr.Rahile Davut’u de yok ettiği bildiriliyor. Uygur Bilim İnsanı Davut yaşadığı Pekin’de 8 aydır kayıp durumda.İşgalci Çin bu konuda hiç bir açıklama yapmıyor ve bilgi de vermiyor.Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Doğu Türkistanlı Uygur profesör Rahile Davut’tan yaşadığı Pekin’de  8 aydır haber alınamıyor. Urumçi  Üniversitesi’nde görev yapan profesörün Pekin’e gittikten sonra kaybolduğu iddia ediliyor
Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nde akademisyen olan Prof. Dr. Rahile Davut’un ortadan kaybolduğu  öne sürülüyor.

ABD, merkezli New York Times gazetesinin  haberine göre, Davut, geçen aralık ayında bir akrabasına Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’den, Pekin’e  gitmeyi  etmeyi planladığını söylediği bildiriliyor. .

Urumçi’deki Sincan Üniversitesi’nde ders veren ve Uygur eserleri, folklorü, müzik ve el sanatları konusunda uluslararası üne sahip Davut’tan o günden sonra haber alınamadı.

Pekin Üniversitesi’nde, geçen Kasım ayında Uygur kadınlar hakkında bir konuşma yapan Davut’un çalışmalarının o güne kadar Çinli bürokratlar tarafından takdir gördüğü kaydedildi.

Ailesi ve yakın arkadaşları, ortadan kaybolmasının üstünden 8 ay geçen Davut’un, Uygurlar üzerindeki sert kısıtlamaların bir parçası olarak gizlice tutuklanmış olabileceğini  savunuyor.

Uygurlar üzerine tarihi araştırmalar yapan ve Davut’un çalışmalarından istifade eden, ABD’nin Loyola Üniversitesinden Doç. Dr. Rian Thum, “Uygurların eşsiz kültürüyle ilgili tüm ifadeler artık tehlikeli. Bunun için Rahile Davut’un ortadan yok olmasından daha iyi bir kanıtı yok.” dedi.

ABD’de bulunan Dui Hua Vakfı’nın kurucusu John Kamm da Prof. Davut ile ilgili Çinli yetkililerden bilgi alma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını kaydetti. Kamm, “Rahile Davut, sözlerle anlatılamayan trajedinin insan yüzü. Onu tanıyan herkese şüpheli gözüyle bakılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’de Uygur müziği üzerine çalışmalar yapan ve aynı zamanda Davut’un arkadaşı ve akademik ortağı olarak bilinen Rachel Harris, “Uygurlar topluca zan altında tutulduğundan bu yana yabancı bağlantıları olan herhangi bir Uygur akademisyen devlete karşı sadakatsiz ve yeniden eğitime ihtiyacı olan, iki yüzlü entelektüel olarak yaftalanıyor.” iddiasında bulundu.UYgur Profesör Rahile Davut Resimleri ile ilgili görsel sonucu

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) bir süre önce yayınladığı raporda, son iki yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çok sayıda kişinin “önleyici polisiye tedbiri” adı altında suçsuz yere alıkonulduğu, siyasi açıdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın “siyasi eğitim merkezleri” denilen gözaltı merkezlerine gönderildiği iddialarına yer vermişti.​

Pekin yönetiminin, geçen ilkbahardan bu yana Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kamplarda gözaltında tuttuğu ve aralarında yabancıların bulunduğu on binlerce Müslüman’ın beynini “siyasi eğitim” adı altında yıkadığı iddia edilmişti.

Associated Press ajansının mayıs ayında yayınlanan özel haberinde, kamplarda yürütülen enterne programıyla gözaltındaki Müslümanların, siyasi düşüncelerinin ve kimliklerinin yeniden şekillendirilmeye, inançların ortadan kaldırılmaya çalışıldığı savunulmuştu.

Çinli yetkililer, gizlilikle yürütüldüğü iddia edilen program hakkında yorumda bulunmaktan kaçınırken, bazılarının, devlet medyasına aşırılık ve ayrılıkçılıkla mücadele için ideolojik değişiklikler gerektiği yönünde açıklama yaptığı biliniyor.

Kaynak :   http://www.memleket.com.tr/uygur-profesorden-8-aydir-haber-alinamiyor-1465430h.htmAA

Etiketler: » » » » » » »
Share
1191 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ