logo

trugen jacn

TÜRKİYE’DEKİ DOĞU TÜRKİSTANLILAR DA “T.C.VATANDAŞLIĞI “VERİLMESİNİ İSTİYORLAR !

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Beyrut ziyareti esnasında “‘Ben Türküm, Türkmenim deyip de vatandaşlığı olmayan vatandaşlık almak isteyen kardeşlerimize de T.C. vatandaşlığını vereceğiz” ifadeleri büyük bir memnuniyetle karşılandı. Türkiye’de sığınmacı olarak yaşayan ve hiç bir yasal statüsü bulunmayan binlerce Doğu Türkistanlı Uygur Türkü bu açıklamadan kendilerinin de yararlandırılmalarını büyük bir umut ile beklemektedir.

TÜRKİYE’DEKİ DOĞU TÜRKİSTANLILAR DA     “T.C.VATANDAŞLIĞI  “VERİLMESİNİ İSTİYORLAR !

Hamit GÖKTÜRK (UYHAM)

Doğu Türkistan’daki Çin zulmü.baskısı ve etnik soykırımı devam ediyor. Ailelerinden haber alamayan on binlerce Uygur Türk’ü çaresiz bir şekilde istirap dolu bir şekilde zor şartlarda yaşamaya çalışıyorlar. Bu mağdur sığınmacı Türklerin başta kimlik sorunu olmak üzere hiç bir yasal güvenceleri bulunmuyor. Bu sebeple Sağlık,çocuklarının eğitimi ve diğer T.C. Vatandaşlarının normal olarak sahip oldukları haklardan mahrum durumda bulunuyorlar.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN VATANDAŞLIK AÇIKLAMASI
Beyrut’ta meydana gelen patlama sonrasında bölgeye hareket eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkmenlerin vatandaşlığına alınması sürecine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, “‘Ben Türk’üm, Türkmenim’ deyip de vatandaşlığı olmayan vatandaşlık almak isteyen kardeşlerimize de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını vereceğiz. Bu, Cumhurbaşkanımızın talimatıdır” ifadeleri Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistan Türklerince memnuniyetle karşılanmış ve onları büyük bir sevinç ve ümide gark etmiştir.

Haksız bir şekilde Tayland zindanlarında tutulan Uygurlar ...

Devletimiz On binlerce Doğu Türkistanlı Sığınmacıyı Esaret ve Ölümden Kurtarmıştır.

2014 ve 2015 yıllarında İşgalçı Çin’in Doğu Türkistan’da günden güne artan baskı,zulüm,etnik ayırımcılık ve soykırım cinayetlerinden kaçan on binlerce Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Vietnam, Myanmar, Tayland, Endonezya başta bir çok Güneydoğu Asya ülkelerine sığınmışlardı.

Devletimizin büyük bir tarihi sorumluluk bilinci,mazlumlara sahip çıkma ve onları koruma şuuru ve yüksek insani ve vicdanı mes’uliyetle Çin’in bu Uygur Türkü Mültecilere kucak almış ve ülkemize gelmelerini sağlamıştır. Böylece bu binlerce Uygur Türkü sığınmacının Çin’e geri gönderilmesi ve onların katledilmelerini önlemiştir. Doğu Türkistar Türkleri devletimizin su alicenap tutumunu asla unutmayacaktır.

Doğu Türkistanlı öğrenci Türk kardeşlerinden dua istedi: Bizi ...

Yıllarca Türkiye’de yaşıyorlar,Ancak Hiç Bir Yasal ve Hukuki Güvenceye Sahip Değiller

Güneydoğu Asya ülkeleri ve başka yollarla ülkemize gelen Doğu Türkistanlılar yıllardın beri ülkemizde yaşamalarına rağmen,kimlikleri olmadığı için yasal ve hukuki güvenceden mahrum olarak yaşamaktadırlar.

Yaşamlarının devamı ettirirken,bir çok zorluk ve sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Bu sığınmacı Uygurlar diğer sığınmacılara tanınan bu hakkın de bu kendilerine de tanınmasını talep ediyorlar. Türkiye’de yaşayan ancak,hiç bir yasal statüsü bulunmayan bu mazlum insanların en büyük arzusu T.C.Vatandaşlığı onuruna sahip olabilmektir.

Uygur Türkü Cevlan : 9 yıldır,Türkiye’deyim, ancak Türk Vatandaşı Olamadım

Dışişleri Bakanı Çavuşğlu’nun Beyrut’taki açıklamasından sonra Doğu Türkistanlı bu sığınmacılar sosyal medya üzerinden paylaşımlar yaparak sıkıntılı ve zor durumlarını açıkladıkları görülüyor. Cevlan Şirmehmet adlı bir Uygur Türkü Sosyal medya hesabından Çavuşoğlu’nun açıklamalarına atfen i şu ifadeleri kullandı:

“Ben Uygur Türküyüm,Türk milletinin bir evladıyım, İstanbul Üniversitesi Hukuk fakultesi mezunuyum. 9 senedir Türkiyede yaşıyorum. Annem,Türkiye’de oğlunu okuttuğu için #çin zindanında işkence çekiyor olan bir Türk Annesidir. Ben henüz Türk vatandaşı olamadım!!!!”

Tayland ve Türkiye'den Çin'e Uygur tepkisi - Sputnik Türkiye

Doğu Türkistan’a Geri Dörmeleri ise Onla İçin Yok Olmaktır

Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlıların BM.Mülteciler Uluslararası tanıımlamasına göre sığınmacı olarak kabul edilmiyor.Bunlardan az bir kısmı ise, BM.Mülteciler Ofisine başvurarak mülteci statüsü kazanabiliyor. Mültecilik sıfatı kazandıktan sonra da bir ülkenin kendilerini kabul etmelerine kadar yıllarca beklemek zorunda kalıyor.Bir çokları ise,bu uzun beklemeden dolayı bu haklarından feragat ediyorlar.

Bu arada normal yollardan gelenlerin de 10 yıl olan pasaport süreleri bitince Çin Temsilcilikleri Pasaportlarını uzatmayı reddediyor ve tek kullanımlı Seyahat Belgesi ile Ülkelerine geri dönmelerini istiyorlar. Bu şekilde geri dönen az sayıdaki kişinin ise daha uçaktan iner inmez tutuklanarak Çin tipi Toplama Kamplarına hapsedildikleri haberlerini medya üzerinden rastlamak mümkündür. Bu arada aile faciaları yaşanıyor.Bu şekilde geri dönen 4 kişilik bir ailenin kendisi,eşi ve çocukları bir birilerinden koparılarak ailesi tamamen yok edildiği biliniyor..Ankara Üniversitesinde Türkoloji bilim dalında Yüksek Lisansını tamamlayıp Ülkesine dönen ve Urumçi Pedagoji Üniverstesinde Türkçe öğretmeni olarak çalışan Ekrem Mehmet adlı 30’lu yaşlardaki Turfanlı bir Uygur Türkü’nün Türkiye’de öğrenim gördüğü için tutuklanarak hapsedildiği ve 2 yıl önce tutulduğu kampta katledildiği medyaya yansımıştır. Ekrem Mehmet olayının onlarca örneği daha bulunuyor.

Uygur Türkleri 2010 Yılındaki Vatandaşlık Uygulamasının Tekrarını İstiyor

Devletimiz,Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerinin bu ve benzer mağduriyetlerinin giderilmesi için kendilerine uzun süreli Oturma İzni(İkamet Belgesi) vererek bu konuyu çözmek ve onlara yardımcı olmaya çalışıyorsa bu da bu insanların sorunlarının giderilmesi için bu tedbirler tam çözüm oluşturamıyor. Çalışma,sigortalı olma,sağlık ve diğer bir çok konuda sıkıntılar ve mağduriyetler yine devam ediyor. Bu sıkıntılarının tam çözüme kavuşturulmasının tek yolu ise,T.C.Vatandaşı olmaktan geçiyor.

Devletimiz 2010 yılında Çin’in 05 Temmuz 2009 Urumçi katliamından sonra Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistan Türklerine istisnai bir prosedür uygulamış ve bu mağduryetlerini çözümüştü. Doğu Türkistanlılar yine buna benzer bir uygulama ile Devletimizden kendilerine Vatandaşlık verilmesini talep ediyor ve bunu büyük bir umut ve sabırla bekliyorlar.

Share
542 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ