logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI SÜLEYMAN SERVET KABAKLI

IMG_7297

Mehmet Emin HAZRET

 

30  Ağustos  2015 Pazar gunu oğlum Mustafa ile  vefat eden merhum kardeşim Servet Kabaklının cenaze nazmına katılmak için evden çıktık ve Sultanahmet Cami’sine doğru  yola koyulduk. 8.Ağustos Cumartesi günü kendisini evinde ziyaret etmiştim Servet Beyi. Morali gayet yerinde vede iyi görünüyordu. Yine Doğu Türkistan’ın hürriyetinden  ve güncel meselelerinden konuştu…

Merhum  Servet Kabaklı kardeşim, şimdiye kadarki  ömrünü  Doğu Türkistan davasına adamıştı.Bunu yazıları,konuşmaları ve çalışmaları ile de kanıtlıyordu.  Her yerde ve her zaman Doğu Türkistan’ı, Doğu Türkistan’ın efsanevi Lideri İsa Yusuf Alptekin’i konuşuyordu.Onun kalbi Doğu Türkistan için çarptı,kalemi doğu Türkistan için yazdı.O Doğu Türkistan için çalıştıkça coştu,yorulmadı. Ben Servet bey ile 18 Mayıs 1989 tarihinde,yani Türkiye’ye geldiğimin  ikinci günü Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin’in huzurunda tanışmıştım. İsa Bey; “Bu benim manevi oğlum Servet Kabaklı.” Diye tanıştırmıştı. Uzun yıllar hasret kalmış kardeşler gibi kucaklaşmıştık. Servet bey çok sıcak kanlı ,sevimli, Doğu Türkistan davasını ateşli bir şekilde savunan bir genç  gazeteci- yazar idi.

Servet Kabaklı bir gazeteci olarak bir çok kapıyı açabilecek  kabiliyette,konumda ve cesaret sahibi idi. Beni Türkiye’ye Siyasi iltica işlemlerim için İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürdü.O dönemin İstanbul Emniyet müdürü Hamdi Erdalı Beyden randevu almış,direk odasına götürdü ve  hakkımda Emniyet Müdürü Hamdi Ardalı Bey’e  bilgiler sundu. Bunun üzerine  Hamdı Erdalı,hemen   İç İşleri Bakanı Abdulkadir Aksu’yu arayarak  benim talebim ve işlemlerim  için onay aldı ve hemen işlemlerimi başlattı. Ertesi gün ise, şahsım ile ilgili bilgiler ve  haberleri gazete manşetlerinde gördüm.

1990  yılının 05 Nisan günü  Doğu Türkistan’ın Barın kenti’nde Çine karşı halk ayaklanması meydana geldi.  Bu kitlesel isyanı  Türkiye’ye ilk tanıtan Servet Kabaklı oldu. 90 yaşındaki İsa Yusuf Alptekin,Barın şehitleri için  Sultanahmet  Cami’inde Hatim ve  mevlit okutmak istedi.Servet Bey hemen  girişimlere başladı ve organizasyonu de derhal  yaptı. 20-24 Aralık 1992 tarihinde İstanbulda “Dünya Doğu Türkistan Büyük Kurultayı”  toplandı. Servet Kabaklı bir gün bile o kurultaydan ayrılmadı. Kurultaydan hemen sonra İsa Yusuf Alptekin başkanlığında dünya Uygur diasporası temsilcilerinden oluşan  bir heyeti dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’i  ziyaret etmesini ve görüşmelerini sağladı.  Servet Bey hemen girişimlere başladı ve   randevuları  aldı.Ankara’da Başbakan Süleyman Demirel TBMM.Başkanı Hüsamettin Cindoruk başta bakanlar  ile görüşmemiz gerçekleşti. İsa Yusuf Alptekin’in  arzusu ve sunumu  ve merhum Mehmet Rıza Bekin Paşamızın talebi ile   Başbakan Süleyman Demirel  Büyük Öğrenci Projesi kapsamında Türkistan Cumuhuriyetlerinde yaşayan Doğu Türkistanlı 100 öğrenci’yi Türkiye’ye getirilmesini ,Üniversitelere yerleştirilmelerini   ve burs verilmesini  kabul etti. Ayrıca, o tarihte Türkiye’de yaşayan  ve oturma izni bulunmayan bütün Doğu Türkistanlılara Oturma izni verilmesini  huzurumuzda onayladı.Öğrenci Kontenjanı ve bursu halen sürmektedir.

Servet Kabaklı, Şubat/1992’de İsa Yusuf Alptekin ile Cumhurbaşkanı Turgut Özal arasındaki  tarihi buluşmayı sağladı. Alptekin- Denktaş,Alptekin- Elçibey,Alptekin -Kırım Cemiloğlu başta bir çok Türk dünyası liderleri ve önemli şahsiyetler ile  tarihi buluşmasını da yine Servet Kabaklı organizasyonu ile gerçekleşmişti. O dönemlerde İstanbulda yaşayan Doğu Türkistanlıların sayısı çok  az idi.Merhum Liderimize yardımcı olabilecek insanlar daha da az sayıda idi. Servet Kabaklı her zaman Liderimiz İsa Yusuf Alptekin’in  eli,ayağı,güzü,kulağı ve her şeyi olmuştur.Bütün bunları de  kendisi için  bir milli vazife olarak görmüştür.

Yalnız Servet Kabaklı değil, Kabaklı ailesinin tamamının ve kurup yaşattığı Türk Edebiyat Vakfı’nın  Doğu Türkistan için verdiği emek ve mücadele takdire  şayan ve tarihi niteliktedir. 1950’lı yıllarda   İsa Yusuf Alptekin ve mücadele arkadaşı Mehmet Emin Buğra ile “Vatan için Vatandan Ayrılmak” şiarı   ile Türkiye’ye ayak bastıklarında  onu karşılayan Türk gençler arasında en önde   Merhum  Ahmet Kabaklı  Hocamız bulunuyordu.  Ahmet Kabaklı bir ömrünü Doğu Türkistan davasına vakıf etmekle geçirdi. Ahmet Kabaklı,Ergün Göze, Mehmet Emin Alpkan,Mustafa Necatı Özfatura başta  fikir adamaları,Ziyalılar ve ünlü kalemler Doğu Türkistan’ı Türkiye’ye anlatıp yorulmazken, Merhum hocamız Ahmet Kabaklı kendisinin bizzat  yetiştirdiği  Türk-İslam ve Doğu Türkistan sevdalısı yiğit yeğeni  Servet Kabaklı’yı Doğu Türkistan’in  hizmetine takdim etmiştir. Merhum aziz Kardeşim Servet Kabaklı Doğu Türkistan’da doğmamıştır. Ancak, o gerçek bir Doğu Türkistanlı, samimi bir  Türk-İslam sevdalısı ve bu kutlu davanını neferi olmuştur.   Çünkü onun yurt dışında yaşayan her hangi bir Doğu Türkistanlı’dan daha fazla   Doğu Türkistan davasına emeği geçmiştir.

Merhumun tabutunun  karşısında Doğu Türkistan’in ay yılıdızlı Gök  bayrağı asılı ve  üzerinde Doğu Türkistan bayrağı serili idi.  İstanbul’da yaşayan Doğu Türkistanlılara merhumun vefatı hakkında toplu mesaj gönderilmişti. www.uyghurnet.org. sitesinde  vefatı haber yapılmış  ve ilan verilmişti.Ayrıca,onlarca kişiye de telefon edilerek haber dar edilmişti. Ama Cenaze töreninde birkaç Doğu Türkistanlı vardı. 1993  yılında  Servet Kabaklı birkaç yüz Doğu Türkistanlı’nın  önce oturma izni ve daha sonra vatandaşlık almasına yardımcı olmuştu. Yıllarca vatansız  olarak teşviş,korku ve üzüntü  içinde yaşayan ve vatandaşlık aldıktan sonra sevinç göz yaşlarını tutamayan O insanların hiç biri  da  merhumun cenazesinde yoktu.

Liderimiz İsa Yusuf Alptekin tarafından kurulmuş olan “Doğu Türkistan Vakfı” ‘in yaşatılmasında sevgili Servet Kabaklı Kardeşimin  büyük emeklerini olduğunu yakinen biliyorum. Cenazesi  önünde dizilen çelenkler arasında Doğu Türkistan Vakıf ve derneklerine ait çelenkler hiç  yoktu. Merhum kardeşimiz Servet Kabaklı’nın cenaze namazında 3 binden fazla insan vardı.Onun sevenler pek çoktu. Camii avlusu çok dolu idi.Gönüldaşları  ve sevenleri de hiç te eksik değildi.Ben orada eski iç işleri bakanı Sadettin Tantan, MHP Milletvekili Merak Akşener,İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu,emniyet müdürü Celalettin Cerrah, Ülkemizin önde gelen fikir adamalarından Eski milletvekilimiz  Prof.D.r Nevzat Yalçintaş Hocamız başta onlarca  seçkin ve  saygıdeğer tanıdık simaları  bizzat gördüm.

Yıldızlar güneş battıktan sonra ancak  görünür  ve parlayabilirler. Bir çok “Lidercikler” kendilerini öne çıkarabilmek için ,büyük Liderin unutulmasını sağlamaya yönelik büyük  çabalar  harcamışlardır.Böylece büyük Lider ile Doğu Türkistan davasına gönül veren,davayı omuzlayan Türkiyeli yiğit mücahitlerin de unutulmasını  sağlamaya  çabalamışlardır.  Bu girişimlerde  Doğu Türkistan vakfı’nı ” Doğu Türkistansızlaştırma”  projesinde en kararlı tavrı ile, Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin ile Doğu Türkistanlıların bağının koparılmasını sağlayan Liderimizin  sevgili evlatları  vicdanı azap hissediyor mu acaba?

Merhum kardeşim Servet Kabaklının yaslı ailesi,Doğu Türkistanlıların cenaze namazına kendilerine yakışır  ve kalabalık bir şekilde katılmamasını “Vefasızlık” olarak görmesinler Lütfen. Bir gün Doğu Türkistan özgürlüğüne mutlaka ve  kesin  olarak kavuşacaktır. Doğu Türkistanın kurtuluşu için katkıda bulunan herkesin her mücahidin ve neferin  ismi Doğu Türkistan tarihine altın harflerle kazılacaktır. Merhum Kardeşim Servet Kabaklı onurlu bir mücahit, gerçek  bir Doğu Türkistan sevdalısı ve şerefli bir Doğu Türkistan vatandaşıdır. Gün gelecek onun hayatı Doğu Türkistan okullarında ders olarak okutulacaktır.

Bugünkü Doğu Türkistan çaresizdir,ama asla VEFASIZ  değildir.

Bazı insanlar var ki, o vatanda doğar.Vatanını  harcayarak ömrünü tüketirler.

Bazı insanlar var ki, onlar  vatan için  bütün enerjisini harcar, ömrünü o vatan uğrunda cömertçe  tüketirler.

Merhum Servet Kabaklı  Kardeşim, Türk – İslam davası ve sevgili vatanı  için ömrünü tüketmiş seçkin bir nefer ve unutulmaz hizmetleri ile öne çıkmış  ve kabul ettirmiş yiğit bir mücahittir.

115415

Tüm Doğu Türkistan  bu acılı ve matemli günümüzde merhum Servet Kabaklı’nın mübarek ruhu önünde  minnet ve şükran duyguları ile dua etmektedir.

Allah  Teala Aziz Kardeşim Servet Kabaklı’yı rahmet ve mağfiret ve makamını cennet eylesin. Kabri de akkonglı gibi nur ile dolsun. Amin.

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
1838 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ