logo

trugen jacn
09 September 2016

DOĞU TÜRKİSTAN’DA KURBAN BAYRAMI YAKLAŞIRKEN…

plain-blue-background-wallpaper-3

Mehmet Emin HAZRET

Müslümanların en büyük arzusu ömründe bir defa hacca gidebilmektir. Uygur toplumunda hac ibadetini  yerine getirme isteği tüm toplumda inanılmaz bir inanç tutkusudur. Pasaport ve hac kontenjanını alabilmek için tarlasını, hac farzını eda etmek için evini satan Müslüman Uygurlar az değildir.  Her sene yüzbinlerce Doğu Türkistanlı Türk hacca hazırlanıyor. Ama Çinin Doğu Türkistan’a verdiği kontenjan 3 binden geçmiyor. Bu sene de yüzbinlerin arzuları söndü. Harcadığı paralar, verdiği rüşvetler boşa gitti. Kurban bayramı yaklaşırken, senelerdir hac yapmak isteyip, arzuları bir türlü gerçekleşmeyen milyonlar hüzün içinde seccadeleri göz yaşlaile yıkıyorlar.

İnternette dolaşırken “Çeçenistan’da Hac kotası Bu Sene Yine dolmadı” manşetini gördüm. Çeçenistan’a Moskova tarafından verilen hac kotası 2600, ancak Çeçenistan’dan hacca baş vuran kişi 1500.  Çeçenistan yönetimi Suudı Arabistan  ile  konuşarak 7 adet uçağı birden kaldırdı.

Çin’in Doğu Türkistan’daki  Dini işleri başkanlığı sitesine girdim (Uygur dilinde yok.  Site sadece Çin dilinde) Bu sene Pekin Uygur Özerk Bölgesine verilen hac kontenjan sayısı 3612 kişi. Bu sayının içindeki 612 kişi organizatör Çin komünist parti yöneticileri, hac adaylarını kontrol edecek ajanlar.

Çeçenistan’ın Müslüman nüfusu 1.2 milyon. Her 461.5 kişiye bir hac kontenjanı düşüyor.

Çin istatistik idaresi tarafından bu yıl haziranda açıklanan malumatta, Uygur nüfusu 11.4 milyon, diğer Kazak, Kırgız, Özbek, Çinli Müslümanlarla toplam Müslüman sayısı 14.5 milyon. Her 4833 Müslümana bir hac kontenjanı düşüyor.

Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de Moskovanın verdiği bütçe ile, İstanbul’daki  Sultan Ahmet camiinin  bire bir aynısı yapıldı. Çeçenistan Cumhur başkanlık sarayında ve tüm bakanlık binalarında mescitler var. Sakallı erler, çarşaflı kadınlar tüm devlet memuriyetinde rahat çalışmaktadır. Bu durum Rusya federasyonun sadece Müslüman Cumhuriyetlerinde değil, tüm bölgelerinde geçerli.

plain-blue-background-wallpaper-3

Çeçenistan’ın Başkenti Grozni’de yapılan ve Dünyadaki 10 büyük caminin bir olan Camii.

Çin işgal yönetimi altındaki Doğu Türkistan’da ise erlere sakal, kadınlara tesettür yasak. Komünist parti üyeleri, üniversite, lise, orta, ilk okul öğrencilerinin camiye girmesi, dini eğitim alması yasak. Devlet memurları, devlet  kurumları ve özel şirketlerde çalışanların namaz kılması, hacca gitmesi yasak. Kırsal kesimde bile 45 yaş altı erkekler ve tüm kadın, çocukların camiye girmesi yasaktır.

img_thumb

 Bir Kamu Binasının giriş kısmına  Uygur Türkçesi ve Çinice yazalın bir yasaklama levhasi’nda şunlar yazılı ; ” Tesettürlü(Cilbap’lı) kadınlar, Anormal  sakal, bıyık bırakan Erkekler, Ay yıldızlı işaretli  ve armalı veya dini içerikli  kıyafet giyenlerin  içeri girmeleri kesinlikle yasaktır.”   Bu tür Yasaklama ve Uyarı Levhalara  Doğu Türkistan genelinde,bütün cadde ve sokaklarda  rastlamak mümkündür.

Çin, bugün ki sosyalist rejimi Sovyetlerden ithal etmiştir. Sovyetler Birliği dağıldı. Rusya’da siyasi kısıtlamalar olabilir, ama dini özgürlükler konusunda tüm dini faaliyetler Batı Avrupa ülkelerinden daha serbesttir.

Doğu Türkistan’da Stalin’den kalma aşırı baskıcı rejim aynen devam etmektedir. İslam dini ve Müslümanların gördüğü zulüm, sevgili Peygamberimiz ve sahabeler  Mekke müşriklerinden gördüğü zulümlerden daha ağır, daha vahimdir.  Çünkü, Allahin Resulü ve onun sahabelerinin sakalı, tesettürlerine Müşrikler dokunmamıştır. Bugün Doğu Türkistan’daki Çin zindanlarında sakalından, örtüsünden dolayı fiziki ve  manevi işkence görmekte olan on binlerce Müslüman vardır. Ben bu satırları yazmakta olan dakikalarda bile o masum kardeşlerim acı çekmektedir.

Son zafer,  gücü olanın değil, inancı olanındır. İslam dinini yıkmak  amacı ile kurulan Firavun, Lenin, ve Stalin rejimlerinin kendisi yıkılmış ve tarihin karanlıklarına  karışmıştır. Urumçi’deki Çin işgal yönetimi dün özel bir genelge dağıtarak, Tüm Uygur Özerk Bölgesi çapında kurban bayram namazı kıldırmak için  yarım saatlik  izin verildiğini, uyumayanlara  yasal işlem yapılacağını duyuruldu.

14237720_298087497224810_7026980063025670135_n

12 Eylül 2016 tarihinde kılınacak Kurban bayramı namazı için sadece 30 dakikalık izin verildiği hakkındaki Çince genelge.

Aziz Milletim, Candan aziz Müslüman ve Türk kardeşlerim. Fakat imanınızdan dolayı rejim tarafından dayanılmaz acı çekmekte olduğunuzu, tüm Müslüman alemi tarafından terk edildiğinizi düşünerek ve kendinizin dev Çin karşısında çok aciz olduğunuzu hissederk inancınızı, umudunuzu kaybetmeyiniz. Allahın dinini yok etmek isteyen tüm  inkarcı,ateist ve batıl rejimlerin kendisi yok olduğu gibi, Stalin rejiminin son kalıntısı olan Çin komünist partisi de çok yakında mutlaka  yok olacaktır. Hac yapamamaktan, oruç tutamamaktan, namaz kılamamaktan kendinizi suçlu hissetmeyiniz. Size şah damarınızdan daha  yakın olan Allah-U Taala,  esas suçlunun kim olduğunu  her an izlemekte ve görmektedir. görüp durduğunu unutmayın.

Umudumuzu  hiçbir zaman kaybetmeyelim.Umutsuzluk,Şeytan işi’dir.

Gecenin en karanlık anı, güneşin doğmasına  ve Tan’ın atmasına en yakın olan andır.

Biz  Allah’in izni ile  özgürlüğümüze mutlaka  kavuşacağız.

Bağımsızlık ve Hürriyetimiz ile bizim  varmak istediğimiz hedefe  çok az kalmıştır.

Bağımsızlık ve Özgürlükle kucaklaşacağımız gün belki yarın, belki yarından da yakındır.

Aziz Milletim ; Düşmanın karşısında göz yaşı dökerek  Lütfen onu Sevindirmeyiniz !  

               Mübarek Kurban Bayramınızı  en kalbi duygularımla  Kutluyorum.

Kaynaklar:

  1. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%87%D0%BD%D1%8F  Чечня
  2. Çeçenistan’dan bin 500 kişi Hacca gidecek, kota yine dolmadı
  3. شەرقىي تۈركىستاندا ئۇيغۇرلارنىڭ نوپۇسنىڭ ئىگەللىگەن نىسپىتى تەرپىدىن تارقىتىلغان سانلىق مەلۇمات
  4. http://www.uyghurnet.org/ug/%D8%B4%DB%95%D8%B1%D9%82%D9%89%D9%8A-%D8%AA%DB%88%D8%B1%D9%83%D9%89%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7-%D8%A6%DB%87%D9%8A%D8%BA%DB%87%D8%B1%D9%84%D8%A7%D8%B1%D9%86%D9%89%DA%AD-%D9%86%D9%88%D9%BE/
  5. 2016年度新疆有组织朝觐名额分配表: 总数3612
  6. http://www.xjmzw.gov.cn/news/wjgg/gg/5962.htm  9 Ağustos. 2016

 

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1929 Kez Görüntülendi.