logo

trugen jacn

D.TÜRKİSTAN VAKFI E. BAŞKANI GÖKTÜRK : TÜRKİYE,UYGUR TÜRKLERİNİ ÇİN’E TESLİM ETMEZ !

Doğu Türkistan Vakfı eski Başkanı ve Uyghurnet.org Haber Sitesi Yayın Yönetmeni Hamit Göktürk Diriliş Postası Gazetesinden Sayın Yunus Kök’un Çin ile yapılan Suçluların iadesi anlaşması ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Türkiye’ye çok güvendiklerini belirten Doğu Türkistan Vakfı eski Genel Başkanı Hamit Göktürk, “ İşgalcı Çin yönetimi Uygurlarla, Türkiye Cumhuriyetini karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Biz biliyoruz ki, Türkiye bir tane Uygur Türkünü vermez. Çin’e; nitekim vermemiştir.” şeklinde konuştu.

DİRİLİŞ POSTASI / Yunus Kök / İstanbul / Özel Haber

Türkiye ile Çin arasında suçluların iadesine ilişkin 2017 yılında dışişleri bakanları seviyesinde imzalanan ve yürürlüğe girebilmesi için TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesi gereken andlaşma “Uygur Türkleri Çin’e iade mi edilecek” tartışmalarını beraberinde getirdi. Teklifin Genel Kurula gelip gelmeyeceği, henüz netlik kazanmadı.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU’NUIN AÇIKLAMASI MUTLU ETTİ

Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasında Suçluların İadesi Andlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, TBMM alt komisyonlarında incelenmeye devam ediyor. 2019 yılında TBMM Başkanlığına gelen ve Genel Kurula getirilmeyen andlaşma, Çin tarafında, Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nde 26 Aralık’ta oylanarak kabul edildikten sonra tartışma konusu oldu. Tartışmaların, Uygur Türkleri ile ikinci vatanları Türkiye’yi karşı karşıya getirmek için provoke edildiğini belirten Doğu Türkistan Vakfı eski Genel Başkanı Hamit Göktürk, “Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir şekilde bir tane dahi Uygur Türkünü Çin’e vereceğini düşünmüyoruz. Geçmişte, Çin vatandaşı olanları bile vermedi. Birkaç davaya bizatihi şahit oldum; Türkiye kendi yargıladı ve ceza bile vermedi.” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, tartışmalar alevlenince, “Çin, Uygurları bizden sürekli istiyor ama vermedik. Terörle mücadele bahanesiyle masum insanlara zulmedilmesini kabul etmeyiz. Bu andlaşmanın Türkiye Uyguları Çin’e teslim edecek şeklinde yorumlanması doğru değil” dediğini belirten Göktürk, açıklamanın, Türkiye’deki Doğu Türkistanlıları mutlu ettiğini söyledi.

“ÇİN LOBİSİNE DİKKAT EDELİM”

Andlaşmanın, Çin Parlamentosunun Daimi Komitesince 26 Aralık’ta onaylanmasından sonra, Çin televizyonlarının derhal ‘300 bin Uygur bize teslim edilecek’ şeklinde propaganda yapmaya başladığını belirten Göktürk, zaten tartışmalar da ondan sonra başladı. Buradan hemen bir fitne çıkarmaya çalışanlar; Çin’in etki ajanları; hemen derhal mal bulmuş mağribi gibi atladılar. Burada şunu belirtmeliyim ki, Çin lobisi Türkiye’de çok güçlenmeye başladı, dikkatli olunmalı” dedi.

Kaynak : https://www.dirilispostasi.com/gundem/dogu-turkistan-vakfi-eski-genel-baskani-gokturk-turkiye-uygur-turklerini-cine-teslim-etmez

Share
323 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ