logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİNİN İNSAN HAKLARI MÜCADELESİNİN MEŞ’ALESİ DR.İLHAM TOHTİ

Türkiye’mizde Türk dünyası ile ilgili birbir ilişkileri ilk başlatan, Türk illerine ilk kültür gezilerini düzenleyen, Türk dünyasına yönelik eğitim ve kültür faaliyetlerini ilk olarak gerçekleştiren,Türk yurtlarında Türkçe eğitim veren ilk okulları açan ilklerin Öncüsü, Türk Dünyasının 21.yüzyıldaki yaşayan Dedekorkutu, mazlum Doğu Türkistan Türklerinin dertlerinin çözüm ortağı bu kutsal davanın en samimi hamilerinden Prof.Dr.Turan Yazgan Hocamızın kurduğu Türk dünyası Araştırmaları Vakfı 2018 yılı Türk Dünyası Turan Yazgan ödülünü Uygurların Vicdanı olarak tanınan Çin zindanlarındaki Dr.İlham Tohti’ye layık görerek büyük bir vefa ve kadirbilirlik örneği sergilemiş ve Doğu Türkistan davasını bir kez daha gündeme taşımıştı. Bu kez ise,Dr.Tohti’nin 25 Ekim 1969 ad gününü 51.yıl dönümünü aşağıdaki mesaj ile anlamlı portresini yayınlayarak hatırlamıştır. TDAV.’nin değerli Başkanı Sayın Kozhan Yazgan Beğefendi’ye bu kadirşinaslık ve vefakarlıkları için teşekkür ediyoruz. Ad günü mesajini aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.(UYHAM)

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

2018 “Türk Dünyası Turan Yazgan Büyük Ödülü” sahibi Doç.Dr.İlham Tohti

SUÇU; 25 Ekim 1969’da Allah’ın buyruğuyla Doğu Türkistan’da Uygur Türkü bir aileden dünyaya gelmek ve yine Allah’ın buyruğu gereği çalışıp çabalayıp bilim insanı olmak, aklını kullanan her insan gibi mensubu bulunduğu milletinin, Çin egemenliği altındaki yurdunda, Çin Anayasası ve sözde Uygur Özerk bölge yasalarının kağıt üzerinde tanıdığı temel insani haklarına uygulamada da sahip olarak yaşamasını istemek…

KARAR; Mensubu olduğu öz Milletinin temel insani haklarını Çin yasalarına uygun olarak barışçıl yollarla talep ettiği için ” Milli Bölücülük ve Devleti Parçalamak” suçlaması ile ömür boyu Hapis cezasına çarptırıldı. İlham Tohti, 2014 yılından beri “müebbet hapis” cezasını Doğu Türkistan’in başkenti Urumçi’de bulunan 2.No.lu Çin zindanında çekiyor.

Evet, tarihi boyunca egemen olduğu milletlere zulmüyle tanınan Çin yönetimi, Doğu Türkistan/kendi koyduğu adla Şincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur, Kazak Türklerine hür dünyanın gözleri önünde etmediği zulmü bırakmıyor.

Onların milyonlarcasını kamplarda toplayıp mankurtlaştırmaya çalışıyor, evinde namusuna göz dikiyor, inancını yasaklıyor, anneyi babayı çocuğuna, kardeşi kardeşe hasret bırakıyor; ciğerini dağlıyor, ağlatıyor…

DOÇ. DR. İLHAM TOHTİ DOĞUM GÜNÜNÜ, YÜREĞİ VE GÖZLERİ KANAYARAK ÇİN ZİNDANINDA KUTLADI (?!)

Türk milletinin Orta Doğu’da Kafkaslarda Yedi Düvel’le açık ve gizli varlık savaşı verdiği şu süreçte Uzaktaki Kardeşimizi de unutmayalım.

Çin zulmünü unutmayalım; “Çin’in yumuşak ipeğine, tatlı sözüne kanmayalım.”

Bilge Kağan’ların izinde “gece uyumayıp gündüz oturmayıp Türk milleti yok olmasın diye ölesiye, bitesiye çalışalım.”Akıllı olalım.. akıllı olalım!

Yüceler Yücesi Tanrı’mızdan İlham Tohti’ye özgürlük diliyoruz.

Türkçülük Fikriyatının Piri Hüseyin Nihal Atsız’ın dediği gibi;

“Selam sen ey hücrelerde benzi solan genç!

İstikbalim gitti diye yaslanma sakın,

İstikbalin değil, ruhun Tanrı’ya yakın.

O yalancı istikbale bir darbe indir,

Yüzde yüz Türk olduğunda cihan senindir !…”

İYİ Kİ DOĞDUN İLHAM TOHTİ… İYİ Kİ VARSIN !

Kaynak : Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Kurumsal Facebook Sayfası

Share
303 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ