logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN PLATFORMU:”ÇİN ZULMÜ 1 NİSAN ŞAKASI DEĞİL,SOYKIRIM”KAMPANYASI

 Sivil Toplum Kuruluşunun oluşturduğu DOĞU TÜRKİSTAN PLATFORMU, Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da Türkleri yönelik baskı, zulüm ve insan hakları ihlalleri ile Soykırım cinayetlerine karşı komu oyuna duyurmak, sağlamak ve farkındalık ortaya koymak için İstanbul ve Türkiye’nin pek çok noktasında “01Nisan şakası değil, soykırım! ‘ Doğu Türkistan Platformu’nun bu etkinliğine yurtiçi ve yurtdışından onlarca Vakıf ve dernek destek veriyor

Resim

 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan halkına yönelik Çin zulmü sistematik olarak sürüyor. Buda kapsam seslerini duyurmak isteyen Doğu Türkistanlılar özellikle Türkiye’nin yardımlarını bekliyor.

Bir yerde İstanbul ve Ankara’da bulunan Çin temsilcilikleri önünde oturma eylemi düzenleyen Doğu Türkistanlılar, Çin polisi ya da askerlerinin gözaltına yakınlarından bir haber almak istiyor. Bu Kapsamda Açık Türkiye’nin sahip çıktığını dile mağdur yakınları 1 Nisan tarihini de ‘1 Nisan şakası değil, soykırım!’ sloganıyla yurdun çeşitli noktalarında ‘Doğu Türkistan Platformu’ olarak aktiviteleryor.

Doğu Türkistan Platformunda İHH, Mülteci Hakları Derneği, Mazlumder, Adaleti Savunanlar Derneği, Önder, Ailem Nerede, Cihannuma, Doğu Türkistan Basın ve Medya Derneği, Anadolu Gençlik Derneği yanı sıra onlarca yerli ve yabancı dernek ve vakıf etkinliğe destek veriyor.

Bir yazı görseli olabilir

Çin’in Doğu Türkistan Zulmünün Geçmişi

Çin Halk Cumhuriyeti üzerinden baskı ve asimilasyon politikaları 2014 yılından itibaren “yeniden eğitim kampları” ile birlikte sistematik bir mezalime dönüşmüştür.

Uluslararası insan hakları raporlarında “Yeniden Eğitim Kamplarında” toplam üç̧ milyon Uygur, Kırgız ve Kazak Türkü olduğu tahmin edilmektedir. Uygur Türklerinin toplama kamplarında tutulması hukuki bir sürecin gereğince bir yargılamanın neticesinde olmayıp tamamen asimilasyon ve mezalim amacı vardır.

“Sincan yeniden eğitim kampları” adıyla olası konulmuş bu kamplarda; kitlesel kıyım, zorla evlendirme, sistematik tecavüz, cinsel istismar, doğum engelleme ve çocukları zorla bir başka aileye nakletme eylemlerinin gerçekleştirildiği uluslararası toplum tarafından defaten teyit edilmiştir.

YURDUN ÇEŞİTLİ NOKTALARINDA ÇİN ZULMÜ PROTESTO EDİLİYOR

 

https://twitter.com/AdaletPlatformu/status/1377001437985656839?s=20

Kaynak: https://www.timeturk.com/cin-zulmune-karsi-1-nisan-sakasi-degil-soykirim-cagrisi/haber-1680645

Share
218 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ