logo

trugen jacn
23 Temmuz 2014

DOĞU TÜRKİSTAN Mİ ? FİLİSTİN Mİ ?

images

Bu sorunun cevabını şöyle vermek gerekiyor; Kırk katır mı, kırk satır mı? Ne yardan vazgeçilir ne de serden.

Türkiye gücü nispetinde bir şeyler yapmaya çalışıyor ama bunu da kamuoyu ile yeterince paylaşamıyor. Malum sınır kapısında çevrilen Mit tırlarını aklınıza getirin. Kamuoyunda bir fısıltı dahi Türkiye’yi güç durumda bırakabiliyor. Türkiye aleni olarak Türklerin sıkıntı ve zulüm yaşadığı ülkeleri karşısına alamıyor. Bu ülkelerle sıcak ekonomik ilişkilerin de bozulmasını göze alamıyor. Rusya, Çin ve İran gibi ülkelerle ters düşmek için güçlü bir diplomasimiz yok.

Türkiye dayılanma döneminde olabilmesi için dışa bağımlılığın bitmesi, cari açık gibi ekonomik riski var ve bunu göze alamıyor. El altından ne yapabilirse bunu yapıyor.

İran’da 35 milyon Azeri Türk’ü, Çin, Doğu Türkistan ve Sincan bölgesinde 35 milyon, Kerkük ve Musul’da 3 milyon Türk zulüm görmektedir. Keza Kırım’da, Abhazya’da, Çeçenistan’da ve Rusya’nın değişik yerlerinde yaşayan Türk’ler yardım beklemektedirler.

images (1)

Bir defa Türkiye dünyanın hedef tahtasındadır. Coğrafi yapısı hiçbir zaman huzur bulamayacağı bir yerdedir. Dünyanın değişik yerlerinde Ukrayna vurur toprak bütünlüğü, Esad katleder savunma, Sisi asar demokrasi, bizde üç ağaç bile kesemezsin çünkü hükümet indirir. Ne Ermeni astık ne Kürt vurduk nede Almanlar gibi Yahudilere kıydık gel gör ki özgürlük olmayan ülke olduk. Oysa Kürt nüfusu 25 milyona dayanmıştır.

Bir zamanlar korkumuzdan yaptıkları ve uzaydan görünen Çin Seddi aslında bizim eserimizdir. Biz o zamanlar böyle kocaman yürekliydik. Nükleer ve Kimyasal silahların olmadığı, Delikli demirlerin icat edilmediği zamanların kocaman yürekli insanlarıydık.

Biz Uygur Türklerinin yaşadığı yerleri ve kimler olduklarını bile bilmiyoruz. Kim bunlar, neden zulüm görmektedirler? Burası Türklerin ata yurdu. Bayrağının rengini aldığı yurdumuz. Öz Türkçe konuşulan tek yer. Asimilasyona uğratılmışlar ama yok edememişlerdir.

Netice de Türkiye Filistin’e yardım ederken İslam dünyasında yer ve güç bulma çabasındadır. Türklerin yaşadığı zulümler ile İslam dünyasının yeterince ilgilenmediğini göreceksiniz. Başbakan Çin ziyaretinde Uygur Türklerinin yaşadığı yerleri ziyaret etti, oradaki soydaşlarımızla ilgilendi sadece bu kadar!

Eğer biz Doğu Türkistan meselesini diyalog yoluyla halledersek iki taraf için faydalı olacağını dünya çok iyi biliyor. Ama Çinlilerin niyeti diyalog kurup halkın refahını sağlamak değil amaçları ‘Terörist’ diyerek Uygur halkını yok etmektir. Bunu gerçekleştirmek için sahte Tarih yazıyorlar. Uygur Türkleri ve Moğollar başka bir yerden göç edip gelmişler Türk’te değil diyorlar, kabullenmiyorlar. Uygur Türklerine ilkel bir toplum gözüyle bakıyorlar. Çin tarihi Kaşgar’ı yok ediyor. O seddi niçin yaptıklarını unutuvermişler!

Aslında hükümete bir tüyo vermek gerekir. Siz doğrudan Uygur Türklerine (Doğu Türkistan’a) yardım yapamıyorsunuz dolaylı olarak sınır komşuları Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan, Hindistan’dan denenebilir. Amerika her yıl dış siyaseti ile ilgili bir rapor hazırlıyor, her yıl bu raporda Tibet ve Dalai Lama ile ilgili başlıklar altında 5 sayfa yayınlanırken Doğu Türkistan’dan bahsedilmiyor, iki üç satırla ‘Çinli Müslümanlar’ diye geçiştiriyorlar. Birleşmiş Milletler daimi üyelerinin esir Türklere bakışı kendi iç sorunları olarak görülüyor. Çünkü davul da tokmakta ellerinde.

Uzaktan gazel okumak kolay derler, konuyu derinlemesine bilmek gerekiyor. Bu konuyla ilgili yazmış olduğum “Dış politika analizinde başat güç olmadan, büyük dış politika oyuncusu olunmuyor. Dış politika bir oyundur aynı zamanda. Hem de sıcak savaştan sonraki en acımasız oyun. Oyunu kazanmak için strateji yetmez, siyasi güç de gerekli. Birleşmiş Milletler Daimi üyelerinin iki dudağı arasında olan bir dünya var. Türk Cumhuriyetleri ve İslam ülkeleri ile birlikte hareket ederek Birleşmiş Milletlerin karşısında durabilir mi?” demiştim.

Yine bu konuda yazarlartoplulugu.com adresinde 04.06.2011 tarihinde ibezgi adıyla yazdığım Türki Cumhuriyetler ve Birleşmiş Milletler konulu makalemde geniş şekilde ele almıştım.

http://www.yazarlartoplulugu.com/oku/7097/turk-cumhuriyetleri–ve-birlesmis-milletler.html Konu çok hassas ve derin.

Türkiye kendi içerisinde güçlü bir yapı oluşturmalı. Türk Cumhuriyetleri ile geniş ve kalıcı bir ilişki kurarak zulüm gören ve esaret altında yaşayan Türklere yardım etmelidir. Bizim bizden başka dostumuz yoktur desturundan hareketle yola çıkarsak ancak üstesinden geliriz.. – See more at: http://www.yazarlartoplulugu.com/oku/11368/dogu-turkistan-mi–filistin-mi-.html#sthash.9gweS9up.dpuf

Etiketler: » »
Share
2239 Kez Görüntülendi.