logo

trugen jacn

KÖKLÜ DEĞİŞİM DERGİSİ ÇİN’İ DOĞU TÜRKİSTANI İŞGALİNİN 71. YILDÖNÜMÜNDE KINADI

Ülkemizin islam dünyası duyarlılığı ile bilenen muhafazakar yayın organlarından KÖKLÜ DEĞİŞİM dergisi Komünist Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalinin 71.yıl dönümünü bir bildiri yayınlayarak kınadı. Medya Bürosu Başkanı Sayın Mahmut Kar Hocamız 30 Eylul 2020 günü yaptığı haftalık değerlendirme adı ile yaptığı basın toplantısında Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalinin 71.yıl dönümüne de değindi. Mahmut Kar Hocamız açıklamasında “İslâm Ümmetinin dinmeyen acısı, kanayan yarası, duyulmayan sesi, Doğu Türkistan meselesi 01 Ekim’de vuku bulan Çin işgalinin 71.yıl dönümü dolayisiyle yine bu hafta gündemimizde.” şeklinde konuştu.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İslâm Ümmetinin dinmeyen acısı, kanayan yarası, duyulmayan sesi, Doğu Türkistan meselesi yine bu hafta gündemimizde… 1 Ekim Perşembe günü, Komünist Çin’in İslâm beldesi Doğu Türkistan’ı işgalinin 71. Yıldönümü malum…

Kâfir Çin 1949 yılında başlattığı işgal ve zulüm politikasını aralıksız bir şekilde devam ettiriyor. Öz be öz İslâm yurdu olan Doğu Türkistan’a, Çince “kazanılmış toprak” anlamına gelen “Sincan” adını vererek işgalini meşrulaştırmaya çalışıyor. 71 yıldır yeni doğan her Doğu Türkistanlı çocuğu “Sincanlı” olduğuna ikna etmeye çalışıyor. İslâm’a sımsıkı bağlı olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz ise Çin’in bu ikna politikasına teslim olmadıkları için akıl almaz işkence ve zulümlere maruz kalıyorlar.

Ezcümle Doğu Türkistan, sömürgeci kâfirlerin kıskacında olan diğer İslâmi beldeler gibi sahipsiz ve halifesiz olmanın bedelini ağır ödüyor.

Kıymetli Müslümanlar!

Doğu Türkistan Hicretin 95. yılında Müslümanların davet ve fetih çalışmaları neticesinde İslâm ile tanışan güzide bir belde. Türkistan halkı kahraman ve fedakâr bir halktır. İslâm’ın yayılmasında onların çok büyük payı oldu.

Osmanlı Hilâfetini kurup devam ettiren, İstanbul’u fetheden, İslâm’ı balkanlara taşıyan ve Viyana kapılarına dayanan Müslüman Türkler bu kadim coğrafyadan gelen ümmetin kahraman evlatlarıdır.

Doğu Türkistan asırlar boyunca İslâm ile yönetilip Müslüman valilerce idare edildi. Hilâfet’in zayıflaması ve yıkılmasından sonra ise sömürgeci kâfirlerin işgal ve zulümlerine açık hâle geldi maalesef.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana 35 milyon Doğu Türkistanlı katledildi. Bugün Çin yönetimi milyonlarca Uygur kardeşimizi toplama kamplarına doldurarak İslâm’ı inkâr etmeleri için işkence ediyor. İbadet etmeyi yasaklıyor, camileri yıkıyor. Müslüman kızları Çinli erkeklerle zorla evlendiriyor. Müslümanların evlerine yatılı Çinli memurlar gönderiyor. Kanaat önderlerini, ozanları, âlimleri, hafızları acımasızca katlediyor.

Ve akla hayale gelmeyecek daha nice zulümleri cinayetleri tüm dünyanın gözü işliyor.

İslâm beldelerindeki yöneticiler ise Çin’i üzmemek için yapılan zulümlere sessiz kalıyorlar. Hatta hiç utanıp sıkılmadan da Çin’e destek veren açıklamalar yapıyorlar. Doğu Türkistanlı Müslümanlara en çok acı veren şey tek umut olarak gördükleri Türkiye’nin Çin’in yanında yer almasıdır. Yöneticiler lafa gelince Türk milletinin gücünden dem vuruyorlar, soydaşlıktan bahsediyorlar, İslâm Ümmetinin hamisi olduklarını söylüyorlar. Ama işe gelince Çin dostu oluyorlar.

Bu yöneticilere soruyoruz; Hani bugün Ermeni kâfirlere karşı Müslüman Azeri kardeşlerimize destek verdiğinizi söylüyorsunuz ya;

Peki, Doğu Türkistan’a neden susuyorsunuz. Yoksa bu meselede de mi bir talimat bekliyorsunuz?

Hem Müslüman hem de soydaşlarınız olan Uygur halkını kardeş olarak görmüyor musunuz?

Çin’in kredi musluklarını kısmasından mı korkuyorsunuz?

Korkulmaya en layık olanın Allah Subhânehu ve Teâlâ olduğunu ne çabuk unuttunuz?

Dertlerini anlatmak için, yanınıza gelmek için yola çıkan Doğu Türkistanlı Müslümanları Ankara’ya sokmadınız.

Ama İstanbul Havalimanına Çin dostu havalimanı adını verip Çinlileri baş tacı ettiniz.

Bu yaptığınızla kendinizi aşağıladınız, hem Doğu Türkistanlı Müslümanları hem bizleri hem de İslâm ümmetini üzdünüz.

Lütfen Söyleyiniz ; Sizin Müslüman Azeri Türkleri Boraltan’da Stalin’e teslim eden zihniyetten ne farkınız var? Söyleyin!

Siz kimin dostusunuz, Müslüman Uygur halkının mı yoksa kâfir Çinlilerin mi? Söyleyin!

Türkiye toprakları kimin öz yurdu, muhacir Doğu Türkistanlıların mı yoksa Çinli turistlerin mi?

Bu yaptıklarınızdan ötürü sizi Allah’a havale ediyoruz.

Kıymetli Müslümanlar, kıymetli muhacir kardeşlerim, sizleri de Allah’a emanet ediyorum.

Kaynak : Köklü Değişim dergisi (Sosyal medya)

Share
195 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ