logo

trugen jacn
12 Kasım 2014

DOĞU TÜRKISTAN CUMHURIYETLERIMİZİN KURULUŞ YILDÖNÜMLERİ KUTLU OLSUN ..!

Uygur-Türkleri-1-470x313

 

12  KASIM 1933  KAŞGAR – DOĞU TÜRKİSTAN İSLAM CUMHURİYETİ-

1930’lu yıllarda Doğu Türkistan’ın Kumul Vilayetinde Hoca Niyaz Hacı ve Salih Dorga,Turfan’da Mahmut Muhiti ve Kardeşleri ve Hoten’de Mehmet Emin Buğra ve Kardeşlerinin Çinli işgalcilere karşı başlattıkları bağımsızlık mücadelesi bütün halkımızın katılımı ve desteği ile başarı sonuçlandı ve 12 Kasim 1933’da Kaşgar’da Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ilan edildi.
12 Kasım , Doğu Türkistan cumhuriyetimizin kuruluşunun 81.yıldönümüdür.
Cumhurbaşkanımız Hoca Niyaz Hacım,Başbakan Sabit Damollam,Genel Kurmay Başkanımız General Mahmut Muhiti ve Kurucularımızdan Mehmet Emin Buğra başta bakanlarımızı,Komutanlarımız özellikle unutulmaz vatanseverlik ve kahramanlığı ile kalplerimizde sonsuza dek yerini alan şehit Albay Abduniyaz Beg başta bütün Ordumuzun eratını,Kahraman Milislerimizi ve mücahidlerimizi minnet ve şükranla yad ediyorur,Allah Taala’dan rahmet ve mağfiret diliyoruz.

                       12 KASIM 1944  GULCA-   DOĞU TÜRKİSTAN CUMHURİYETİ
1940’lı yıllarda Çinlilerin Uygur Celladı Çinli kan içici General Şeng’in iktidardan düşürülmesi sonucunda oluşan siyası ortamdan yararlanan   Azatlık Teşkilatı’nin başlattığı milli bağımsızlık harekatı, Üç Vilayet (İli,Altay ve Tarbağatay Vilayetleri )ve civarındaki bölgelerde yaşayan Uygur, Kazak,Tatar ve Özbek Türklerinin işbirliği, dayanışması ve desteği ile başarıaya ulaştı .
Sonuçte 12 Kasım 1944’de Gulca’da Doğu Türkistan Cumhuriyetimiz kuruldu.
BU Cumhuriyetimizin de 70,kuruluş yıldönümünü bugün idrak etmiş bulunmaktayız
Bu Cumuhuriyetimizin kurucularından, ve ilk Cumhurbaşkanımız Mareşal Alihan Töre,Başbakan Ahmetcan Kasimi, Genel Kurmay Başkanımız General Delilhan Sugurbayoğlu,Genel Sekreterimiz Abdurrauf Mahdum, Bakanlarımız,Komutanlarımız,Şerefimiz,gururumuz Ay yıldız formalı Kahraman Milli Ordumuza, bu Azatlık savaşlarında şehit düşen Mücahitilerimize,Fidailerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyor ,rahmet ve mağfiret niyaz ediyoruz.

Yurt dışında faaliyet yürüten Doğu Türkistanlılar yıllardan beri bu iki Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümlerini “ Milli Günü Ve Bayramı ” olarak kabul etmişlerdir.
Muhacerette yaşayan Halkımız, her yıl 12 Kasım günü dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet yürüten Doğu Türkistan Sivil Toplum Örgütlerinin organizesinde çeşitli etkinlikler tertip etmek suretiyle bu günü kutlayagelmektedirler.
Dilde birlikteliğin sağlandığı, fikir , iş ve eylem birliğine doğru büyük mesafeler alındığı günümüzde bu ortak hedef ve değerler, milli kurtuluş mücadelemizin en temel felsefesini teşkil etmektedir Cumhuriyetlermiz birliğimiz,dayanışma ruhumuzun ve bağımsızlık hdefimizin semboludur. 21.yüzyılda yürütmekte olduğumuz ağımsızlık mücadelemize ilham ve güç veren yeganie kaynaktır.
Doğu Türkistan halkının canı,kanı ve her şeylerini feda ederek elde ettikleri milli kurtuluş savaşlarımızın ve mücadelemizin meyvaları olan bu Cumhuriyetlerimiz,Komşularımız Sovyetler Birliği ve Çin gibi tarihi rakiplerimizin suikast,hiyanet ve saldırıları ile ortadan kaldırılmış ve uzun süre varlığını koruyamamış olsa da siyasi tarihimizde silinmez izler ve hatıralar bırakmışlardır. Bunlarndan en önemlileri ise, Devletimizir tarihi ve Milli Kimliğini net ve açık şekilde ortaya koyan DOĞU TÜRKİSTAN adı, Milli Bağıımsızlığımızın sembolu Ay Yıldızlı Gökbayrağımız ve Kurtuluş Marşımızdır. Kurtuluşa olan inancımız, ecdatlarımızdan ve bu Cumhuriyetilerimizin  bize intikal eden   silinmez ve değiştirilemez milli miraslarımızdır
Vatanımız bugün esaret altında halkımız her türlü insanı haklarından mahrum ve toptan imha tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bu karanlık günlerde,bu iki Cumhuriyetimiz bize ümit ışığı ve kurtuluş meşalesi olmaktadır. Bugün Doğu Türkistan halkının Allah Taala’nın büyük bir nimleti olan bağımsızlığa ve özgürlüğe kavuştuğu tarihi bir gündür. Bu cumhuriyetlerimizi geleceğimizin ümit ışığı ve teselli kaynağı olarak görüyoruz
Biz Doğu Türkistanımızın bu karanlık günlerinde,her şeye rağmen Hürriyete,istiklala ve adalete çok yakın olduğıumuzu düşünüyoruz.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM) OLARAK ;

DOĞU TÜRKİSTAN’DA VARLIK MÜCADELESİ VEREN VE MUHACERETTE AZİZ VATANLARINI BİR AN OLSUN UNUTMAYAN VE UNUTMADIKLARINA İNANDIĞIMIZ BÜTÜN DOĞU TÜRKİSTARLILARIN CUMHURİYET GÜNÜNÜ EN İÇTEN DİLEK-LERİMİZLE KUTLAR, KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET,MİNNET VE ŞÜKRANLA BİR KEZ DAHA YAD EDİYOR VE DUALARIMIZI YOLLUYORUZ.. 

Etiketler: » » »
Share
1741 Kez Görüntülendi.