logo

trugen jacn

DEVLET ESKİ BAKANI SOMUNCUOĞLU : TEK ÇÖZÜM UYGURLARI TÜRK VATANDAŞI YAPMAKTIR!

Son Dakika Sadi Somuncuoğlu Haberleri - Sadi Somuncuoğlu Son Dakika - Sayfa  2

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Devlet eski Bakanı ve Milli Düşünce Merkezi Genel Başkanı Sayın Sadi Somuncuoğlu Çin ile yapılan Suçluların karşılıklı iadesi anlaşması ile ilgili olarak ” Çin’in Suçluların iadesi anlaşması ile esas amacı Uygur Türkleri demektir. Bu konuda tek çözüm Türkiye’de yaşayan bütün Uygurları T.C.Vatandaşı yapmaktır.” açıklamasında bulundu.

Devlet eski Bakanı ve Milli Düşünce Merkezi Genel Başkanı Sayın Sadi Somuncuoğlu Milli Düşünce Merkezi sosyal medya gurubunda yaptığı paylaşımında şunları ifade etti :

” Çin ile imzaladığımiz suçluların iadesi anlaşması aslında Uygur Türkleri için demektir.Anlaşma Çin Meclisinde onaylanmıştır. Bu anlaşma TBMM’den de geçse bile Ülkemize yanı bize sığınan Uygur Türklerini teslim mi edeceğiz?

Asla Hayır, bu mümkün değildir.

Bunun tek çaresi ve çözümü vardır; Türkiye’de yaşayan bütün Uygurları T. C. vatandaşı yapalım. Ondan sonra da Çin’e ; ” Suçlu dediğiniz kişinin dosyasını bize veriniz ve bu kişileri Türkiye’de biz yargılayalim” diyelim. Nihai Çözüm budur.” şeklinde konuştu.

Devlet Eski Bakanı Sayın Sadi Somuncuoğlu Türk Tarihinin Yüzakı Bir Devlet Adamı

Günümüzde Milli Düşünce Merkezini kurarak Türk fikir ve kültür hayatında bir birinden değerli ve önemli fikri ve ilmi çalışmalarını sürdüren Sayın Sadi Somuncuoğlu, Anasol-M Koalisyon hükümeti zamanında Devlet Bakanlığı görevini yürütüyordu.2000 yılının bahar aylarında Türkiye’ye resmi bir ziyaret yapan zamanın Komünist Çin devlet Başkanı Ho Jintao’ye devlet Şeref Madalyası verilmesi kararlaştırılmıştı. Bakanlar Kurulunda Başbakana Çin’in Doğu Türkistan’da işgalci bir güç olduğunu ve bu tarihi Türk ana yurdunda yaşayan Türklere baskı ve zulüm yaptıklarını belirterek Devlet Övünç Madalyası verilmesine şiddetle karşı çıkmıştı.Daha sonra Türk tarihinin şeref sayfaları olarak tarihe not düşen bu yiğit ve cesur duruşunun bedelini Devlet Bakanlığı görevinden alınarak ödemiştir.

Mazlum Doğu Türkistanlıların Gönlünde Unutulmaz Yerini Almıştır.

Devlet Eski Bakanı ve Milli Düşünce Merkezi Kurucusu ve Genel Başkanı Sayın Sadi Somuncuoğlu İşgalci Çin’in devlet Başkanına Devlet Övünç Madalyası takdim törenine katılmamış ve aynı saatlerde İstanbul’a gelmiş ve Doğu Türkistan Türkleri ile bir araya gelerek onlara moral vermiş ve teselli etmişti. Doğu Türkistan Vakfı Genel Başkanı General Mehmet Rıza Bekin Paşamızın onuruna Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’na bağlı Süleymaniye’de Darüzziyafe’de verdiği yemeğe katılmıştı. TDAV.Genel Başkanı Prof.Dr.Turan Yazgan,Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Sayın Prof.Dr.Mustafa Erkal,Türk Ocakları Başkanı Dr.Cezmi Bayram başta olmak üzere bir çok önde gelen bilim adamları ve aydınlarımız ile Sivil Toplum Kuruluşları Başkan ve temsilcilerinin katıldığı bu yemekli toplantıda veciz bir konuşma yapmıştı.Sayın Somuncuoğlu Türk Milliyetçileri olarak Doğu Türkistan’ı Türk Milletinin kızıl elması olarak tanımladıkları, dün olduğu gibi bugün de mazlum Doğu Türkistanlıların yanında olduğunu ifade eden tarihi bir konuşma yapmıştı.Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Başkanı Mehmet Rıza Bekin Paşamız de kendisine özel olarak yaptırılan bir GÖKBYRAK tablosu takdimi ile teşekkürlerini ifade etmişti.

1970’lı yıllarda çıkardığı Milli Devlet dergisinde çıkardığı Esir Türklerin ve özellikle Doğu Türkistan’in dramatık durumunu sürekli gündeme getirerek Türk Milleti ve özellikle Milliyetçi Türk gençliğinin bilgilenmesini sağlamıştır.

Daha sonraları da yazdığı bir çok ulusal gazete ve diğer yayın organlarında Doğu Türkistan davasını işlemeye ve gündeme getirmeye devam etmiştir.

Devlet Eski Bakanımız ve Milli Düşünce Merkezi Genel Başkanımız Sayın Sadi Somuncuoğlu Büyüğümüze Doğu Türkistan’ın şu karanlık günlerinde ileri yaşında olmasına rağmen duyarlılık gösterdikleri için minnet ve şükranlarımı arz ederiz. Kendisine sağlıklı,esenlikli ve huzurlu nice ömürler niyaz ediyoruz.

Share
476 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ