logo

trugen jacn

BAŞDANIŞMAN TOPÇU : ÇİN İLE YAPILAN TEMASLARDA DAİMA UYGUR VURGUSU YAPIYORUZ

Özgür Asya Radyosu Uygurca bölümü Ankara Temsilcisi Erkin Tarım  Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Sayın Yalçın Topçu ile  özel bir raportaj gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan  bu  sohbette  Doğu Türkistan sorunu ile ilgili bir çok soru kendisine yöneltildi. Başdanışman Sayın Topçu,”T.C.Devleti olarak  Uygur Kardeşlerimizin durumu ile yakından ilgileniyoruz. Çin yönetimi ile her kademede yapılan ikili temaslarımızda Uygur Türklerinin  temel insan hakları sorununu devamlı gündeme  getiriyoruz.  Önce Allah  sonra T.C. devleti  ve Türk Milleti olarak  bizler daima Uygur Türkleri kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu. 
BAŞDANIŞMAN TOPÇU : ÇİN İLE YAPILAN TEMASLARDA DAİMA UYGUR VURGUSU YAPIYORUZ
 UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

RFA:   Günümüzde Uygurların insan hakları durumu çok endişe verici durumdadır.  Batılı bazı ülkeler Çin’in Uygurlara yönelik baskı ve zulüm uygulamalarının  bir soykırım olduğunu ilan etti. Türkiye bu konuda neden sessiz kaldı?

Başdanışman Topçu: Uygur kardeşlerimiz asla endişelenmesin. Allah’tan sonra,biz Türk devleti ve Türk Milleti olarak onların daima yanındayız. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  geçtiğimiz  Eylül 2021 ayında New York’ta yapılan  BM Genel Kurulu’nda Uygurların  temel insani haklarının korunması gerektiğini söyledi. Bu açıklama  tüm  dünya ülkelerinin liderlerinin önünde yapıldı. Uygurlar, Türkiye’nin kendilerini desteklememesinden veya yanlarında olmamasından endişe etmesinler. Türk hükümeti her zaman Uygurların durumunu uluslararası hukuka uygun olarak  her kademedeki  ikili temaslarında  Çin’e anlatageldi ve anlatmaya  devam edecektir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çinli liderlerin her zaman Uygurların haklarına saygı duyulması gerektiğini ve Çin’in Uygurlara  gerçek manada özerklik  haklarını vermesi gerektiğini her zaman vurguladı.

RFA: Türk hükümeti, Dünya Uygur Kongresi başkanı Dolkun İsa’nın 18 Eylül’de Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan geri çevirdi ve girişine izin vermedi.  Halbuki  Türk mahkemesi giriş yasağını kaldırmıştı. Buna  rağmen neden  sınır dışı edildi ülkeye girişi tekrar  yasakladı?

Topçu:  Bu olayda bir takım hukuki ve idari suistimaller olmuş olabilir. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve biz (Türk hükümeti olarak ) Dolkun İsa’nın  DUK eski başkanı ve Uygur aktivisti Erkin Alptekin’i  tedavi olduğu hastanede  ziyaret etmek için Türkiye’ye gelmesiyle ortaya çıkan durumdan haberdar olduk. Bu sorunu gözlemliyor ve çözmeye çalışıyoruz. Dolkun İsa’nın Türkiye’ye giriş yasağının kaldırılmasıyla ilgili tüm belgeler elimizde ve bu kişisel hatalardan kaynaklanıyorsa en kısa sürede düzelteceğiz.

RFA: Türk hükümetinin Uygurların insan haklarını korumaya çalıştığını  ifade ettiniz. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Sayın  Erdoğan’ın Çin’e iki kez Uygurların temel insani hakları konusunda  tepki verdiğini söylediniz. Bu arada Türkiye’ye sığınan  bir kısım  Uygurlar başka ülkelere sığınmacı olarak gidiyorlar, daha doğrusu kaçıyorlar. Türkiye,Uygur sığınmacıların bu sorununu  çözmek için neler yapmalı?

Topçu: Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Çin’deki Türk Büyükelçiliği her zaman Çin’i Uygurların insan haklarına saygı duymaya çağırmaktadır. Bunun yanında  Çin’in kendileri için hassas bir konu olarak algıladığı “Çin’in toprak bütünlüğü ” konusuna Türkiye’nin  saygı duyduğuna özellikle vurgu yapılıyor.  Ama  Türkiye olarak  Çin yönetimine  her zaman şunu söyledik: Çin büyük bir ülke ve biz Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin iyi olmasını istiyoruz. Bu  iyi ilişkiler  bölgemize de barış getirecektir. Uygur Özerk Bölgesi dendiği için  Uygurlar kendi anavatanlarında bu özerklik haklarını  kullanabilmelidir. Uygur kardeşlerimize  gerçek manada bu özerklik haklarını verirseniz Çin’in diğer ülkelerle ilişkilerine de fayda sağlayacaktır. Çin büyük bir ülkedir; büyük ülkeler insanlarına haklarını vermelidir. Bu sözler Dışişleri Bakanlığımız  ve Cumhurbaşkanımız Sayın  Recep Tayyip Erdoğan tarafından  sürekli dile getirilmiştir ve söylenmeye devam edilecektir. Dünyada barış inşa edilirse, hepimiz için iyi olur. Tartışmalar, gerginlikler, kanunsuzluk ve adaletsizlik  kimseye yarar sağlamaz. Bu olumsuz  uygulamalar   kendisinin büyük ve  güçlü bir devlet olduğunu iddia eden ülkelere de zarar verir.  Dünyada barışı sağlamak için  bütün ülkeler temel insan haklarına saygı göstermelidirler.

Kim ne derse desin, Türk hükümeti  ve 84 milyon Türk halkı Uygurları destekliyor. Uygur Kardeşlerimiz biraz  sabırlı ve sakin olsunlar.  Uygurların mevcut durumunun çok ciddi olduğunu ve Çin’in sert politikalarından zarar gördüklerini çok iyi biliyoruz ve bu durumun farkındayız. Biz Uygur Türkleri  meselesini sürekli gündemde tutuyor ve sürekli  takip ediyoruz.  Biz  T.C.devleti olarak  binlerce yıllık devlet geleneğine  sahip bir bir ülkeyiz ve uluslararası hukuka uygun olarak bu konuyla ilgileniyor ve sorunları çözmeye çalışıyoruz.  Ülkemizin  Cumhurbaşkanı , Çin’in üst düzey liderine Uygurların durumunu soruyor ve bu konu hakkında konuşuyor.

Ayrıca şunu özellikle ifade etmek istiyorum : ” Türkiye’deki Uygur kardeşlerimizin Türk vatandaşı olma talebini bir an önce karşılayacağımızı hatırlatmak isterim.

AFP(Ajans France Pres)’in Türkiye Yorumu 

Türkiye, Türklerin etnik, dini ve  kültürel  bağlarını  paylaştığı Uygurlara kucak açan,  en misafirperver ülkelerden biri olmuştur. Türkiye hükümeti, Uygurlara  Uygur bölgesi (ülkeleri)  dışında yaşamayabilmeleri  için  her zaman  güvenli bir  ülkedir. Orta Asya  ülkeleri dışındaki en büyük Uygur diasporası    tahminen 50 bin kişinin  Türkiye’de  yaşadığına inanılıyor. Mart ayında, Türkiye’de yaşayan yüzlerce Uygur ve destekçileri, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin bir resmi devlet ziyareti sırasında  ülkelerindeki aile ve  yakınlarına baskı ve zulüm yapıldığını  belirterek  İstanbul’da  Çin yönetimini protesto etti. Çin’in Uygur bölgesinde kurduğu ‘ onlarca  Çin tipi toplama kamplarında tahminen 1,8 milyon  civarında Uygur ve diğer Türk azınlıkların  tutulduğu  bildiriliyor. Uygur  protestocular  Çin yönetiminden  Uygurlara yönelik  soykırımı  uygulamalarının de durdurması çağrısında bulundular.

Ancak, Ankara’nın Pekin’le ekonomik bağları arttıkça ve güçlendikçe Türk hükümetinin  Çin’e yönelik eleştirileri   zayıfladı. 18 Eylül’de Türk hükümeti, Almanya merkezli Dünya Uygur Kongresi başkanı Dolkun İsa’nın ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğu gerekçesiyle ülkeye girişine Ankara’daki bir mahkemenin iptal kararına rağmen,  izin vermedi.  DUK Başkanı Dolkun İsa’nin giriş yasağını Ankara İdari Mahkemesi kaldırmış olmasına rağmen, Türkiye Üç gün sonra tekrar bir giriş yasağı koydurduğu açıklandı.

KAYNAK : www.rfa.org/english/news/uyghur/yalcin-topcu-10052021144604.html
Share
174 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ