logo

trugen jacn

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’İN TBMM’DE UYGUR TÜRKLERİ VURGUSU VE YANKILARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM açılışında böyle konuştu (Tamamı) - YouTube

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan TBMM.nin  yeni çalışma yılı açılış töreninde  Doğu Türkistan başta Kırım, Filistin, Arakan başta mazlum   Türk-İslam coğrafyalarını de anarak  gündeme taşıdı. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bu mazlum Müslümanlarla ilgilenmelerini ve sorunlarının çözümünde kendilerine katkı sağlamanın kendileri için bir sorumluluk  olduğunu bildirdi.  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında Uygur  Türklerini özellikle anarak onların insan hakları meselesinden de söz etti.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’in  TBMM’nin  yeni yasama yılının açılışında yaptığı konuşmasında Uygur Türklerinden söz  etmesi bu konuda bir ilk olarak  değerlendirildi ve Doğu Türkistanlılarca  memnuniyetle   karşılandı.

Cumhurbaşkanımız Sayın  Recep Tayyip Erdoğan’in  çok önemli Doğu Türkistan ile ilgili tek cümlelik konuşması şöyle ;

” Çin’in toprak bütünlüğü göz önüne alındığında, Uygur Türklerinin insan haklarını yaygın olarak kullandığını gözlemleyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’in bu konuşması  Türkiye’yi 20 yıldır yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak  bugüne kadar TBMM’nin açılış töreninde  Uygur Türklerinden  ilk kez söz etmesi olduğu belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan bundan önceki konuşmalarında dünyadaki Türk halkları başta olmak üzere mazlum Müslümanlar meselesine değinmiş, ancak Uygurları  bu şekilde açık ve net olarak anmamıştı.

Özgür Asya radyosu Ankara Temsilcisi Erkin Tarım çeşitli siyasi Parti üst düzey yöneticileri  ile Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı aydınların Cumhurbaşkanının bu konuşmasının önemi  ve sebepleri hakkında  düşüncelerini ve bu konudaki yorumlarını   sordu.

Siyasi partilerden işgalci ABD kararına sert tepki Foto Galeri - İlke Haber Ajansı [İLKHA]

Gelecek Partisi Genel Başkan Yrd.cısı  E,Büyükelçi Ümit Yardım :  ” Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM açılış töreninde Uygur meselesine değinmesinin önemli olduğunu ancak  açıklamanın içeriği bakımından  yeterli olmadığını  düşünüyorum.   ” Doğu Türkistan’da yıllardan beri soykırım sürdüğünü tüm dünya artık açık ve net olarak biliyor ve  farkında.  Çin’in Uygur soykırımı Sayın Cumhurbaşkanın  dikkatine yeni mi geldi? Geç kalınmış bir açıklama ama yine de önemeli buluyorum.  Cumhurbaşkanının bu konuşmayı yapmasının 2 önemli  ana sebebi vardır. :

1- Uygur meselesi konusunda bizler Gelecek Partisi başta diğer tüm muhalefetteki siyasi  Partileri STK.lar ve özellikle  Türk halkı olarak  yıllardır Uygur meselesiyle ilgileniyoruz. Türkiye’deki siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları, Doğu Türkistan sorununu çeşitli şekillerde gündeme getirmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uygur Türkleri meselesini kamuoyu baskısı  sebebiyle  ele almak zorunda kaldığını düşünüyorum.

2- Doğu Türkistan meselesi konusunda, batılı  ülkelerin  yönetimleri ve Parlamentoları nezdinde önemli kararlar alınmış ve dünyaya ilan edilmiştir.  Bununla birlikte Uygurlarıın sorunu  uzun süredir  birçok demokrasi ile yöneltilen ülkelerde ve  uluslararası toplumun  gündeminde yer almıştır. Batı kamuoyu  Türkler Uygurlarla kardeş olduğuna göre neden tepki vermiyorlar?  Türkiye’de bu ihlalleri takip edecek tepki gösterecek  STK.lar yok mudur?  şeklinde Türkiye’ye eleştirel olarak bakıyorlar.  Bu ülkeler yönetimleri ve önde gelen  uluslararası insan hakları Örgütleri( STK’lar) zaman zaman Türkiye’nin kayıtsızlığını  eleştiriyorlar. Ben Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’in Uygur Türkleri meselesini  bu iki nedenden dolayı  gündeme getirmiş olduğunu ve Doğu Türkistan konusundaki sessizliğini bozmak zorunda kaldığını düşünüyorum.” şeklinde değerlendirdi.

Bu kez neyin peşindesiniz? - SİYASET Haberleri

İYİ Parti Genel Başkan Yrd.cısı  ve Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan :  İYİ Parti olarak Uygur meselesini kurulduğumuz günden beri sürekli gündeme  getiriyoruz ve baskı ve zulmün sona erdirilmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz.  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’in TBMM’nin (Parlamentonun)  yeni dönem çalışmalarına başlaması nedeniyle   açılış töreninde yaptığı bu konuşması ile  Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurların insan hakları ihlallerine maruz kaldığını  fiilen kabul etmiş olmaktadır. “şeklinde konuştu.

Türkistan'ı konuşuyoruz - 7 Doç. Dr. Erkin Ekrem - YouTube

Doç.Dr.Erkin Ekrem : Ankara  merkezli Uygur Araştırmaları Enstitüsü  Başkanı ve Stratejist Dr. Erkin  Ekrem : Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarına karşı  uzun süredir kayıtsız kalması Türk kamu oyu   uluslararası toplum  tarafından sürekli eleştiriliyordu. Bu nedenle Uygur Meselesini  bu dafa 2.kez gündeme getirmiş olmaktadır.” dedi.

AVRASYA BİR - HAMİT GÖKTÜRK ABDULLAH OĞUZ VE GÜLBAHAR CELİLOVA KONFERANSI 9. Resim | Foto Galeriler | yenidunyagundemi.com

 

 

Hamit Göktürk : Kıdemli bir aktivist ve Doğu Türkistan Vakfı eski başkanı  ve Uyghurnet.org Haber Sitesi yönetmeni de olan Hamit Göktürk  Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’in   bu son Uygur Türkleri çıkışını ise  şöyle değerlendirdi : ” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o yıllarda Başbakan iken, İşgalci Çin’in 05 Temmuz  2009 Urumçi  katliamında “Urumçi’de olanlar Adeta Soykırımdır!” çıkışı ile tarihe not düşmüştür. 09 Temmuz 2009’da Roma’da yaptığı bu açıklaması ile Çin’i  en şiddetli  şekilde kınamıştır.

Aradan 12 yıl geçtikten (Çin’i kınamasından bu yana)  ilk kez geçen ay BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Uygur meselesine değinmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın  Recep Tayyip Erdoğan Eylül ayında New York’ta toplanan  BM.’nin 74. Genel Kurulunda ilk kez Uygur meselesini tüm dünyanın nezdinde gündeme getirerek  İnsan hakları ihlallerinden bahsetmişti. Şimdi ise, Türk parlamentosunun(TBMM’nin) yeni dönem  açılışında Uygur meselesinden 2. kez bahsetmesini  çok önemli ve değerli  buluyorum. Çünkü, Sayın Cumhurbaşkanımız BM’de ve TBMM’de Uygur meselesini ilk kez gündeme getirmiş olmaktadır. Bu konuşma çok kısa de olsa  Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da  yaşayan Uygurlar, Kazaklar ve diğer Müslüman Türklere yönelik  insan hakları ihlallerinin olduğunu  T.C.devletimizin en üst düzey Yöneticisi  olarak ilk kez tescil etmiş  ve  bu  hak ihlallerini  dile getirmiştir. Bu yönleri ile bu konuşmalarının  çok önemli olduğunu düşünüyorum.

İkinci bir sebep olarak  :  Uzun  zamandır, Türkiye’de resmi düzeyde Çin’in Doğu Türkistan’daki Türklere yönelik baskı, zulüm ve soykırım cinayetlerine karşı bir kayıtsızlık ve sessizlik olduğu  bir vak’adır. Asla  doğru ve insanı  olmayan bu  anlaşılmaz kayıtsızlık ve sessizlik Türk Kamu oyu ve Muhalefetteki Siyasi Partilerimizce ve Türkiye’nin önde gelen saygın Sivil Toplum Kuruluşlarınca  devamlı  eleştirilmektedir.  Yanı Türk Kamu oyunun baskısı  buna neden olmuş olabilir. Ayrıca, önümüzde  Seçimler vardır. Bunun da büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum.” sözleri ile değerlendirdi.

Share
265 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ