logo

trugen jacn

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÇİN ZİYARETİNDE UYGUR TÜRKLERİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin ziyaretine ilişkin öne çıkan başlıkları paylaştı. Altun, Erdoğan’ın özellikle Sincan Özerk Bölgesi’ndeki Uygurları gündeme getirdiğini, Çin’in ise bu konuda Erdoğan’a bir davette bulunduğunu belirtti.
Erdoğan Uygurlar'ı gündeme getirdi! Çin'den Türkiye'ye teklif!

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

AR-GE, BİLİM-TEKNOLOJİ, TİCARET, SİVİL HAVACILIK ALANLARINDA İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Pekin’de ikili, bölgesel ve uluslararası meseleleri etraflıca değerlendirme fırsatı bulan iki lider, ikili ilişkilerin ticaret, yatırımlar, Ar-Ge, bilim-teknoloji, sivil havacılık, turizm ve kültür alanlarında ilerletilmesi hususunda mutabık kaldılar.

Cumhurbaşkanımız @RTErdogan ve Çin Devlet Başkanı Xi, Türkiye’nin Orta Koridor ve Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nin uyumlaştırılması çalışmalarının hızlandırılmasını, bu sayede Tarihi İpek Yolu’nun Batı ve Doğu kapıları arasındaki bağlantının güçlendirilmesini kararlaştırdılar.

STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ İLİŞKİLERİNİ GÜÇLENDİRME KARARI

Her iki taraf, uluslararası düzene ve çok taraflılığa yönelik ciddi meydan okumaların yaşandığı bir süreçte, bölgesel ve küresel güvenliğe, refaha ve istikrara katkı bağlamında stratejik işbirliği ilişkilerini ve temaslarını güçlendirme hususunda görüş birliğine vardı.

ERDOĞAN’DAN ÇİN‘E “UYGURLAR” MESEAJI

Çin temaslarında, Uygurlar dâhil ikili ilişkilerin tüm veçheleri etraflıca görüşüldü. Cumhurbaşkanımız @RTErdogan, Uygurların Çin’de huzur, esenlik ve refah içinde yaşamalarının yegâne temennimiz olduğunu ifade etmiş, bu meseledeki görüş ve beklentilerini muhatabına iletmiştir.

ÇİN’DEN ERDOĞAN’A UYGURLARLA İLGİLİ TEKLİF

Çin tarafı ayrıca, Sincan Özerk Bölgesinde yaşayan Uygurların durumlarını yerinde gözlemlemek üzere Türkiye’den bir heyeti Çin’e davet etmiş, sayın Cumhurbaşkanımız da bu daveti olumlu karşılamıştır.”

Cumhurbaşakanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından, konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Cumhurbaşkanımız @RTErdogan, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping’in resmi davetlisi olarak 2 Temmuz’da Çin’i ziyaret etti. CICA Duşanbe Zirvesi ve G20 Osaka Zirvesi’nin ardından iki lider 1 ayda 3. kez görüştü.

Kaynak : www.haber7.com/siyaset/haber/2875354-erdogan-uygurlari-gundeme-getirdi-cinden-turkiyeye-teklif/?detay=2

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1781 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ