logo

trugen jacn

ÇKP. YÖNETİMİNİN ÇİN’DE YAŞAYAN HALKLARA YÖNELİK DİJİTAL DİKTATÖRLÜĞÜ

BBC’nin haberine göre, Çin hükumeti telefonlara yüklenen resmi devlet uygulaması aracılığıyla vatandaşlarının bilgilerini ulaşıyor. Uygulama, hem topluma parti ideolojisini dayatıyor hem de kişisel telefonlara kapsamlı bir erişim sağlıyor.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP’nın tasallütündeki Çin’de yönetim, sadece işgalı altındaki Doğu Türkistan,Tibet ve diğer Çinli olmayan bölgelerde yaşayan halklara zulmetmekle kalmıyor. Çin halkının her bir ferdini baskı altında tutuyor. Bir rapora göre Çin Komünist Partisi 100 milyondan fazla vatandaşını iyi geliştirilmiş devlete ait bir telefon uygulaması aracılığıyla izliyor.

Telefon güvenlik uzmanları Cure 53, “The Study The Great Nation” telefon uygulamasını incelemeleri sonucunda uygulamanın verileri izleyebilmesini ve kopyalayabilmesini sağlayan gizli ögeler bulduklarını söylediler.

Güvenlik firmasının verdiği bilgiye göre, uygulama Çin Komünist Partisine “süper kullanıcı” erişimi sağlıyor. Ancak Çin hükümeti siber araştırmacıların iddialarını reddediyor.

Şubat ayında piyasaya sürülen uygulama, Çin’deki en çok indirilen ücretsiz uygulama oldu, tabi “büyük” başarıda Çin otoritelerinin kesintisiz talepleri büyük etken oldu.

Zorunlu Kullanım

Uygulama resmi haberler ve resimleri yayınlarken insanları makaleleri okuma, yorum yapma ve Çin ve Şi Jinping hakkında bilgi yarışmalarına katılmaya teşvik ediyor.

Uygulamanın kullanımı parti üyeleri ve memurlar için zorunlu, hatta belli iş yerlerinde maaşları bile etkiliyor.

Yerli gazeteciler uygulama aracılığıyla gönderilen başkan Şi Jinping’in hayatı üzerine testi geçmeliler. Bu sayede basın kartına sahip olabilirler.

Açık Teknoloji Fonu adına, Alman güvenlik firması Cure 53 uygulamanın Android sürümünü  inceledi ve bir çok belgesiz , gizli özellikler bulduklarını söylediler.

Bir hayli uzun raporda Cure 53, “The Study The Great Nation” uygulamasının   “kapsamlı kayıtlama” yeteneklerine sahip olduğunu ve bireylerin telefonlarına indirdikleri popüler uygulamaların bir listesini oluşturmaya çalışıldığını tespit ettiklerini belirtiliyor.

Uygulama şifrelemeyi zayıflatarak hükumet için güvenliği kırmayı kolaylaştırıyor.

Açık Teknoloji Vakfı Araştırma direktörü Adam Lynn, Washington Post gazetesindeki röportajında  “bir uygulama için cihazlara bu seviyede erişim talep edilmesinin çok sıra dışı olduğunu ve yanlış bir şey yapmıyorsanız eğer bu ayrıcalıklara sahip olmanız için bir neden yok” dedi.

Cure 53 “yüksek seviye” erişimin kullanılıyor olduğuna dair bir kanıtın olmadığına ancak eğitim amaçlı bir uygulamanın telefona neden böyle bir erişim ihtiyacı duyduğunu anlamanın zor olduğunu” ifade etti.

Kaynak : https://millidusunce.com/cinin-dijital-diktatorlugu/?(Batur Kılıç www.bbc.com/news/technology50042379

Etiketler: » » » » » » »
Share
984 Kez Görüntülendi.