logo

trugen jacn

ÇKP LİDERİ Xİ’DEN DÜNYA’YE TEHDİT : ÇİN ORDUSUNA SAVAVAŞA HAZIR OLUN EMRİ VERDİ !

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise ve yazı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in, orduya, “savaşa hazır olun” talimatı verdiği öğrenildi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in, askeri yetkililerin de bulunduğu ve Çin’in en üst yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi’nin yıllık toplantısının oturum aralarında yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını ile mücadeledeki performansından ötürü orduya teşekkür etti öğrenildi.

Salgının kontrol altına alındığını ifade eden Çinli lider, orduya hitaben, “Eğitime ve savaşa hazırlanmanın yollarını keşfetmek, araştırmak gerekiyor çünkü salgını kontrol altına alma çabaları normale döndü” diye konuştu.

Ayrıca Şi, “Saldırı, muharebe hazırlıklarını hızlandırmak, fiili askeri eğitimi esnek bir şekilde yürütmek ve ordumuzun görevlerini yerine getirme kabiliyetini geliştirmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Çin liderinin askeri yetkililerle gerçekleştirdiği görüşme, Pekin’in yıllık savunma bütçesinde yüzde 6,6 oranında bir artış yapıldığını duyurmasından hemen sonraya denk geldi.

“ÇİN, GÜVENLİK TEHDİTLERİYLE KARŞI KARŞIYA”
South China Morning Post gazetesinde yer alan bir habere göre Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, ülkesinin Tayvan’daki bağımsızlık yanlısı iktidar partisinden kaynaklanan ‘yüksek güvenlik tehditleriyle’ karşı karşıya olduğunu öne sürdü.

ABD’nin Tayvan’a gelişmiş torpidoları da içeren ikinci silah satışını onaylamasına atıfta bulunan Sözcü Wu Qian, Ulusal Halk Kongresi toplantıları sırasında yaptığı açıklamada, “Taipei’deki Demokratik İlerici Parti (DPP) yetkilileri, dış güçlere güveniyor ve ayrılıkçılık yolunda ilerliyorlar.” sözleriyle tepkisini dile getirdi.


Yaşanan ekonomik gerilemeye rağmen Pekin, savunma harcamalarını yıllık yüzde 6,6’lık artışla 1.27 trilyon yuan (178 milyar dolar) olarak açıklamıştı.

Çin’in savunma bütçesi geçen yıl yüzde 8,1, 2017’de yüzde 7 ve 2016’da yüzde 7,6 oranında artmıştı.

ABD KONGRESİNE ÇİN’E KARŞI 43 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ YATIRIM TASARISI SUNULDU

Öte yandan ABD’nin Arkansas Eyaleti Senatörü Cumhuriyetçi Tom Cotton, geçtiğimiz günlerde Çin’e karşı pasifik bölgesinde kullanılmak üzere 43 milyar dolarlık askeri yatırım öngören bir yasa tasarısını Senatoya sundu.

“Çin’in Yayılmasına Karşı Operasyonel Direnci Pekiştirme Yasası” başlığı ile sunulan tasarıda, yatırımın ana amacının “Çin’in ABD’yi pasifik bölgesinden atma çabalarına karşı koymak” olduğu belirtildi.

Tasarıda 43 milyar dolarlık yatırımın büyük bir kısmının 2021 savunma bütçesinden, geri kalanının ise yürürlükteki 2020 savunma bütçesi ve gelecek yıl sunulacak olan 2022 savunma bütçesinden sağlanması öngörülüyor.

Bu kapsamda bölgede konuşlandırılmak üzere Virginia sınıfı ve Columbia sınıfı iki nükleer denizaltı, bir Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma Sistemi (THAAD) ve yeni nesil karada konuşlu gemisavar füzelerinin alınması teklif ediliyor.

‘ÇİN’E KARŞI HAVA ÜSTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANMASI’
Bunların yanı sıra, tasarıda, Çin’e karşı hava üstünlüğünün sağlanması için bölgeye konuşlandırılacak F-35 savaş uçaklarının alınması ve Boeing firmasının geliştirdiği yeni F-15EX tipi savaş uçağının üretimine hız verilmesi talep ediliyor.

Pekin’in, koronavirüs salgınının yayılmasından sorumlu tutulduğu tasarıda, ABD ve müttefiklerinin savunma şirketlerinin, salgından zarar görmemesi için 11 milyar dolarlık ek bütçe oluşturulması isteniyor.

TAYVAN İLE DOĞRUDAN ASKERİ İLİŞKİ KURULMASI TEKLİF EDİLİYOR
Tayvan ile doğrudan askeri ilişki kurulması teklif edilen tasarıda, Tayvan’ın başkenti Taipei’ye general seviyesinde bir askeri ateşenin atanması öngörülüyor.

AA’nın haberine göre bölgedeki ABD müttefikleri ile ortak deney ve askeri tatbikatların artırılması teklif edilen tasarıda, bölgede “askeri tesis kurmak” ve “bilgi operasyonları yapmak” üzere 1,6 milyar dolarlık lojistik destek fonu ayrılması talep ediliyor.

Senatör Cotton’un sunduğu bu tasarıdan bir hafta önce, ABD Temsilciler Meclisine Çin’e karşı “Hint Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi”nin kurulması için yasa teklifi sunulmuştu.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Mac Thornberry tarafından sunulan tasarıda, Caydırıcılık İnisiyatifi için “2021 bütçesinden 6,09 milyar doların ayrılması” talebinde bulunulmuştu.

ABD, uzun zamandır Çin’i “öncelikli tehdit” olarak görüyor ve diğer bölgelerdeki kuvvetleri pasifik bölgesine kaydırmaya çalışıyor.

https://www.aykiri.com.tr/cin-liderinden-orduya-savas-ta…/…/
Etiketler: » » » » » » » » »
Share
698 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER