logo

trugen jacn

ÇKP’NİN ÇİNCE KONUŞAN FÜHRERİ Şİ’TLER,UYGURLAR ÜZERİNDEN DÜNYAYA MEYDAN OKUDU

ÇKP’NİN ÇİNCE KONUŞAN FÜHRERİ Şİ’TLER,UYGURLAR  ÜZERİNDEN DÜNYAYA MEYDAN OKUDU

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP’nın 21.yüzyıldaki Çince konuşan Führeri zalim ve soykırımcı Xİ’TLER Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Türkler üzerinden dünya’ya Savaş İlan Etti

ÇKP Çinli Führeri Şi’tler 25- 26 Eylül 2020 tarihlerinde Pekin’de gerçekleştirdiği 3. Xinjiang Hizmet İşleri özel Toplantısında Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik uyguladığı soykırım cinayetlerini savundu.ÇKP Lideri ayrıca soykırım cinayetlerinin doğru ve başarılı olduğunu savunrak tüm dünyayı YA ÖLÜM – YA KÖRÜM(Görmek) sözleri ile tehdit etti. ÇKP’nin soykırımcı Lideri Xi bu sözleri ile İşgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere karşı baskı, zulüm,işkence ve insanlık dışı soykırım cinayetlerinin şiddetini daha da arttırarak sürdüreceğini bu sözleri ilan etmiş oldu.

Özgür Asya Radyosunun verdiği bilgilere göre Çin lideri Xi Jinping, Sincan bölgesindeki yönetim yaklaşımında başarılı olduğunu iddia etti ve ” Sonuçlar.ÇKP’nin yeni dönemde bölgeyi yönetme stratejisinin tamamen doğru olduğunu kanıtladı ve Çin Komünist Partinin ülkenin kuzeybatı sınırındaki milyonlarca etnik Müslümanı asimile etmeye yönelik şiddetli kampanyasında hiçbir kesinti yapmayacağının ve bu acımasız ve insanlık dışı cinayetlerinin uzun vadede devam etmesi gerektiğini” de bildirdi.

Azınlıkların Kalbinin Derinliklerine Çin Milli Kimliğini Yerleştireceğiz

ÇKP Lideri Şijingping Özel Xinjiang İşleri Toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında şunları açıklamıştır ; “Merkezi yönetimin(Pekin’deki ÇKP Diktatöryasının) Şinjiang bölgesinde uygulamakta olduğu siyaset tamamen doğrudur.Bundan sonraki hedefimiz Şinjiang’da yaşayan Uygurlar başta diğer azınlık Milletlerin kalbinin en son derinliklerine kadar Çin Milli Kimliğini yerleştirmek için var gücümüzle çalışacağız.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve yazı

Uygur Bölgesi stratejisinin uygulanmasının siyasi bir görev olarak Kabul Emenizi emrediyorum


Pekin’de gerçekleştirilen ve 2 gün süren 3. Şinjiang İşleri Özel Toplantısına ÇKP üst düzey Çin parti liderleri, merkezi yönetim ile Uygur bölgelerinden İşgal yönetiminin yetkilileri katıldı.

Xi Jinping, onlara Xinjiang stratejisinin uygulanmasını siyasi bir görev olarak tanımalarını emretti ve Sincan sorunu ile başa çıkabilmek için ülkenin tüm eyalet ve bölgelerinde görev yapan ÇKP yetkililerinin yakın işbirliği yapmaları ve liderlerinin tamamen birleşmeleri gerektiğini de belirtti.

3.Şinjiang İşleri Özel Toplantısı 6 yıl sonra İlk Kez Yapıldı

Doğu Türkistan’da işgalci ve sömürgeci bir yabancı güç olarak Çin yönetimlerinin tamamı(İmparatorluk,Cumhuriyet ve ÇKP yönetimi) bölgeyi bir sömürge olarak ellerinde tutmak için ve Türk halkına baskı,zulüm ve soykırım yaparak bunu gerçekleştirmek temel polikaları olmuştur.Bunun için de bölgede sındırma.yok etme ve sömürge politikalarını sorunsuz uygulamak için özel bir yönetim şekli uygulamıştır.ÇKP Faşist emperyalist ve sömürge yönetimi de kendinden önceki Çinli işgalcıların yol ve yönetimini özenle ve ısrarla devam ettirmiştir. Şinjiang konulu bu özel toplantı 2014 yılından bu yana ( .Den 6 yıl sonra)Pekin’de yapılan ilk önemli toplantı olarak biliniyor.

ÇKP’nın Bölgedeki Soykırım Politikası 2016’dan sonra Şiddetlendi

Şimoiki ÇKP Genel Sekreteri ve Çin Lideri Xi, ÇKP genel Sekreteri olarak başa geldikten sonra parti içindeki muhaliflerini çeşitle bahanelerle saf dışı bıraktı ve ÇKP ve ülkenin tam hakimimutlak diktatörü oldu.2016 yılının Ağustos ayında Tibet’te işlediği insanlık dışı cinayetleri ile Tibat Canisi olarak ünlenen Bölge ÇKP Genel Sekreteri Quen Çuanggou’yu Urumçi’ye Pekin Gestaposunun Şefi olarak atadı.Çin Nazisi Quen Tibet’teki vahşı ve acımasız soykırım cinayetlerini Doğu Türkistan’da da tekrar etmeye başladı.Quen’in baskı,zulüm ve soykırım cinayetleri şöyle ;

1-ÇKP İşgal yönetiminin Uygur topraklarındaki politikasını büyük ölçüde değiştirdi.

2- Yurt dışı çıkış ve girişlerini tamamen yasakladı,Yurt dışında yaayanların ülkelerine geri dönmelerini yoksa aile ve yakınlarını hepsedeceğini ve mal varlıklarına el konulacağı tehdit ve şantaji ile yüzlerce kişinin dönmesini sağladı.Denenlerin tamamını Eğitim Merkezleri adı kurduğu Çin tipi Toplama kaamplarına hepsetti.

3- Bölgede yaşayan Türk soylu Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Türklerin ana dillerini eğitim ve öğretimden kaldırdı.Yerine Çince öğrenmeleri ve bu dili kullanmaları dayatıldı.

4- Toplu tutuklamalar yaptı ve milyorlarca masum Uygurları haksız ve hukuksuz olarak ülke genelnde kurduğu yüzlerce Çin tipi Nazi Kamplarına hapsetti.

5- ÇKP işgal yönetimi Doğum yaşındaki Uygur kadınlara doğum yapmalarını yasakladı.Çeşitli tıbbı müdahale ve tedbirlerle onlar kısırlaşmaya zorladı.Kabul etmeyenler ise toplama kamplarına hapsedildi.

ÇKP Soykırımına UluslararasıToplumdan Cılız Tepkiler

BM.Başta ABD.AB.Ülkeleri,İngiltere,Avustralya,Japonya gibi batılı ülkeler ile uluslararası insan hakları ve hukuk kuruluşları ÇKP’nin bu uygulamalarını Fiziki,Dini ve Kültürel soykırım olarak tanımları ve yaptığı açıklamalarla bu soykırım cinayetlerinin durdurulmasını yetersiz ve cılız ifadelerle Çin’den talep ediyor.

Daha sonra Çin’in Çin mallarına yönelik boykotu eylemleri yoğunlaştı, Amerika Birleşik Devletleri Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerinde payı olan soykırım cinayetlerinden sorumlu dlün ÇKP bölgesel Sekreteri Chen Chuanguo başta 4 üst düsey işgal yönetimi yetkilisi hakkında Magnetsky yasasanı uygulayacağını açıkları.Bunların ABD’deki mal varlıklarına el konuldu. Soykırım suçlarına teknik düzeyde ve malzeme ve ekipman sağlayarak yandım eden 30’dan fazla Çinli şirket kara listeye alındı.

Dünyanın önde gelen yayın organlarından Wall Street Journal’da yayınlann bir haber yoruma göre Xi Jinping’in bu açıklamalarıile Uygur Bölgesinde uygulanan yüksek basınçlı baskı ve şiddet politikalarını açık ve güçlü bir şekilde desteklediğini gösteriyor.

Kaynaklar

1- https://www.wsj.com/articles/xi-says-china-will-continue-efforts-to-assimilate-muslims-in-xinjiang-11601133450?fbclid=

2-https://www.rfa.org/uyghur/xewerler/xijinping-09272020224236.html

Share
420 Kez Görüntülendi.