logo

trugen jacn

ÇKP FAŞİZMİ BU KEZ MOĞOLLARI VURDU : FRANSA’DAKİ CENGİZ HAN SERGİSİNİ İPTAL ETTİRDİ

ÇKP Faşizmi Uygur Türklerinden sonra bu kez Moğol halkını vurdu. ÇKP’nin baskısı ta Avrupa’ya ve müzelere kadar uzandı. Fransa’nın Nantes kentindeki bir müze, Moğol İmparatoru Cengiz Han’la ilgili bir sergiyi ‘Çin hükümetinin baskısı’ nedeniyle en az 3 yıl süreyle ertelediğini duyurdu.

Çin baskısı müzeye uzandı: Fransa'daki Cengiz Han sergisi iptal

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Chateau des dusc de Bretagne Tarih Müzesi yetkilileri, “Cengiz Han”, “Moğol”, “İmparatorluk” sözcüklerine itiraz eden Çin yönetimini “tarihi yeniden yazmaya çalışmakla” suçladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre; müze Müdürü Bertrand Guillet, “Savunduğumuz bilimsel, insani ve ahlaki değerler adına prodüksiyonumuzu durdurma kararı aldık” dedi.

Müze yetkilileri, Çin Kültür Mirası Dairesi yetkililerinin sergilenecek eserlerle ilgili açıklamalar, broşürler ve haritalara müdahale etmek istediklerini söyledi.

“MOĞOL AZINLIĞA AYRIMCILIK”

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesi, serginin ertelenmesi kararıyla ilgili haberinde “Çin’in bu sansür girişimi Pekin’in çoğu kuzeydeki İç Moğolistan özerk bölgesinde yaşayan etnik Moğollara karşı ayrımcılığı artırdığı bir döneme rastlıyor” dedi.

Gazeteye göre sergi, Hohhot’daki İç Moğolistan Müzesi’yle birlikte düzenlenecekti. Ancak müze yetkililerine göre Çin’in “Moğol kültürünü kendi istediği gibi yansıtma girişimi” nedeniyle gerginlik yaşandı.

Müze, Çin hükümetini sansürcülükle suçladı ve Pekin’in Moğol azınlığa baskı yaptığını öne sürdü.Çinli yetkililer, müzenin suçlamalarına yanıt vermedi.

ÇİN FARKLI KÜLTÜRLERİ YOK SAYIYOR

Pekin yönetimi, ülkedeki farklı kültürleri yok sayarken, bir yanda asimilasyon politikaları uyguluyor. Kazaklar, Uygur Türkleri, Tibetliler gibi farklı din ve ırktan insanları baskı uyguluyor. Doğu Türkistan’da yüzlerce toplama kampında 4 milyona yakın Uygur Türkünü tutan Çin, 2017’de Moğalları da asimile etmek için harekete geçmişti. 

Daha önce Uygurca ve Tibetçe’nin Eğitim dili olmasını yasaklayan Çin yönetimi özerk bölgelerden İç Moğolistan’da Moğolca eğitimi yasaklamıştı.

Çin yönetimi Moğolca sosyal medya platformu olan “Bainu” platformunu da kapamıştı. 

KAYNAK : https://www.karar.com/fransada-cengiz-han-sergisi-cinin-itirazinin-ardindan-3-yil-ertelendi-159029

Share
216 Kez Görüntülendi.