logo

trugen jacn
09 Mart 2014

ÇİN,UYGURLARA KARŞI AFGAN YÖNETİMİNE YAKLAŞIYOR.

wang-yi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin, Taliban’a karşı savaş konusunda Afganistan’la işbirliğine gitmek istediğini duyurdu. Çin yönetimi, geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan yakınlarında meydana gelen ve 29 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının faillerinin Afganistan’daki gruplar tarafından desteklendiğini ileri sürdü.

Çin dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, “Çin hükümeti, terörle mücadele konusunda uluslararası güçlerle birlikte hareket etmeyi, özellikle de komşusu olan Afganistan ve Pakistan’daki gruplarla mücadelede bu ülkelere yardımcı olmayı istiyor” denildi.

Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’da meydana gelen olayların faillerinin yurt dışındaki gruplardan destek aldığını ileri sürerek, Doğu Türkistan’da yaşanan şiddeti sona erdirmek için yurt dışında bulunan bu gruplarla da mücadele etmeye niyetli olduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili konuşan Çin dışişleri bakanı Wang Yi, “Aşırı gruplarla mücadele etme konusunda, Afganistan ve Pakistan gibi komşu ülkelerle işbirliği yapacağız” dedi.

Wang Yi, geçtiğimiz ay Afganistan’a bir ziyarette bulunmuş ve orada Taliban’la savaşan Afgan ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) askeri yöneticileriyle görüşmüştü. Diğer taraftan Çin, bölgedeki ülkelerle yapmayı düşündüğü işbirliği çerçevesinde, Doğu Türkistan’a NATO birliklerinin gelmesine de sıcak bakabileceğini belirtiyor.

Çin’in Uygur bölgesinde bulunan Doğu Türkistan’daki Müslüman azınlık, Çin yönetiminin sistematik şiddet ve zulmüne maruz kalıyor. Enerji bakımından zengin olan bölgede hakimiyetini artırmak isteyen Çin hükümeti, şiddet kullanarak bölgede yaşayan Müslümanları sindirmeye çalışıyor.

Çin hükümetinin bu son adımı, Uygur bölgesinde yaşayan Doğu Türkistanlıları, Taliban’la işbirliği içerisinde gösterip, oradaki halka yaptığı zulmü meşrulaştırmak için attığı ifade ediliyor.

Etiketler: »
Share
1009 Kez Görüntülendi.