logo

trugen jacn

BAE.ÇİN’İN İNSANLIK SUUÇUNA ORTAK.ÇİN POLİSİ DUBAİ’DE UYGURLARI ESİR TUTUYOR

Körfez Ülkelerinden Birleşik  Arap Emirliklerinin Uygur zulmünde Çin ile  ortaklık ve  işbirliğine ait yeni bir ayrıntı ifşa oldu. Nişanlısının Çin’de muhalif olarak tanınmasından dolayı Dubai’de Çin’e ait bir tesiste zorla tutulup sorgulandığını söyleyen 26 yaşındaki Çinli Wu Huan isimli genç kadın Çin yönetimine ait ve kendisinin de  göz altında tutulduğu  binada Uygur Türklerinin  tutulduğunu ve onların  da sorgulandığı açıkladı. 

 

Çin'in Dubai'de Uygur Türklerini esir tuttuğu ortaya çıktı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin’in Dubai’de gizli bir gözaltı merkezi bulunduğu ve burada Uygur Türklerinin olduğu iddiası ortaya atıldı.

26 yaşındaki Çinli Wu Huan, en az 2 Uygur ile Dubai’de Çin’in kontolü altında bulunan gizli bir gözaltı merkezinde tutulduğunu ileri sürdü.

vu-huan-kadin.jpeg

NİŞANLISI VANG CINGYU KARA LİSTEDE

Nişanlısı Vang Cingyu’nun Çinli bir muhalif olarak görülmesi nedeniyle Çin’e iade edilme endişesi taşıyan 26 yaşındaki Wu Huan, Dubai’de yaşadıklarını Associated Press (AP) ajansına anlattı.

26 yaşındaki Wu Huan adlı kadın, Çin’e iade edilmekten korktuğunu ve bu nedenle kaçak olarak yaşadığını söyledi.

Dubai’de kaldığı otelde 27 Mayıs’ta Çinli yetkililer tarafından sorgulandığını, ardından Dubai polisi tarafından bir karakola götürüldüğünü söyleyen Wu, gözaltında tutulduğu üçüncü gün, kendisini Li Şuhang olarak tanıtan Çinli bir adamın ziyaretine geldiğini söyledi.

villa.jpg

 Çin’in Dubai’de  Gözaltı  ve İşkence merkezine dönüştürdüğü Beyaz Villa

Çin’in Dubai’de konsolosluğu için çalıştığını söyleyen Li’nin kendisine, Çin karşıtı faaliyetlerde bulunmak amacıyla yabancı gruplardan para alıp almadığını sorduğunu anlatan Vu, daha sonra kelepçelenerek Çinli yetkililer tarafından gözaltı merkezine dönüştürülen bir villaya götürüldüğünü öne sürdü.Odaların ayrı hücrelere dönüştürüldüğü üç katlı beyaz villada, birkaç kez Çince sorgulandığını ve tehdit edildiğini söyleyen Huan, merkezde bir Uygur Türkü kadınla karşılaştığını, bir diğerinin sesini duyduğunu, kadınları ayırt edici görünümlerine ve aksanlarına dayanarak Uygur Türkü olarak tanımladığını kaydetti.

TACİZ BELGELERİNİ ZORLA İMZALADI

Gardiyanların, bir telefon ve sim kart vererek, kendisine ve nişanlısına destek veren kar amacı gütmeyen Hristiyan yardım örgütü ChinaAid’in başkanı papaz Bob Fu’yu ve nişanlısını aramasını söylediğini aktaran Vu, merkezde, nişanlısı Vang Cingyu’nun onu taciz etmekle suçlayan belgeleri imzalamaya zorlandığını da savundu.

wu-huan-vang-chingyu.jpeg

“GERÇEKTEN KORKTUM”

“Gerçekten korktum ve belgeleri imzalamak zorunda kaldım.” diyen Vu, 8 Haziran’da serbest bırakıldıktan sonra Ukrayna’ya giderek nişanlısı Vang ile bir araya geldiğini belirtti.

Çift, Vang’ın Ukrayna’dan Çin’e iade edilme ihtimali endişesiyle Hollanda’ya kaçtı.

ÇİN İDDİALARI YALANLADI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, iddiaya ilişkin “Size söyleyebileceğim şey, kişinin bahsettiği durumun doğru olmadığı” açıklamasını yaparken, Dubaili yetkililerden herhangi bir açıklama gelmedi.

 

Share
191 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ