logo

trugen jacn
10 Temmuz 2014

ÇİN’İN UYGURLAR’A ZULMÜ LONDRA’DA PROTESTO EDİLDİ.

Çin'in Uygurlara zulmü Londra'da protesto edildi

       Bir grup doğu Türkistanlı ve insan hakları savunucusu dün Çin’in Londra Büyükelçiliği önünde düzenledikleri gösteride, gözaltında tutulan aktivistlerin serbest bırakılmasını istediler.

Çin’in Uygurlar üzerinde baskılarının arttığına dikkat çeken pankartlar taşıyan gösterici grup, Doğu Türkistan bayrakları ile dikkat çektiler.

Gösteride, Çin yönetiminin son zamanlarda masum Uygurlar üzerinde baskılarını artırdığına dikkat çeken konuşmalar yapıldı. Geçen yılın 23 Mayıs ile 26 Haziran arasında 860’dan fazla Uygur’un hapse atılarak, uzun hapis cezaları verildiği ve 22 Uygur’un 7 bin kişilik stadyumda insanların önünde idam edildiği belirtildi.

Uluslararası İnsan Hakları kuruluşlarının tesbitlerine göre, Çin’in masum insanları araştırma yapmadan tutuklayıp hapse attığını belirten raporlardaki bilgilere de dikkat çekilen konuşmalarda, dış dünyadan destek istendi.

Çin yönetimi tarafından çeşitli suçlamalarla gözaltına alınan, tutuklanan ve akibeti belli olmayan Uygurların fotoğraflarının da taşındığı gösteride, insan hakları savunucusu Uygurlar tarafından Büyükelçiliğe bir de mektup verildi.

Çin yönetiminden Uygurlar üzerindeki baskıları kaldırmasını isteyen Uygur göstericiler, demokrasi, insan hakları ve özgürlük taleplerini yinelediler.

 

Kaynak   :  http://www.eurovizyon.co.uk/dunya/cinin-uygurlara-zulmu-londrada-protesto-edildi-h29665.html

Etiketler: »
Share
1081 Kez Görüntülendi.