logo

trugen jacn
22 Şubat 2014

ÇİN’İN TÜM ENGELLEMELERİNE REĞMEN, KERİYE DEPREMZEDELERİNE YARDIMLAR SÜRÜYOR.

Hamit Göktürk

 

12 Şubat’ta Doğu Türkistan’in Hoten Vilayeti,Keriye  ilçesinde meydana gelen 7,3 şiddekindeki depremin ardından,ülke çapında yürütülen yardım kampanyaları hız kesmiyor. Çin işgal yönetiminin depremi  önemsiz göstererek geçiştirmeye çalışması,çeşitli  bahaneler ve yaptırımlar öne sürerek, Uygur halkının depremzede  kardeşlerine  olan yardımların ulaştırılmasına  engeller çıkarması  de yardımların daha de büyümesi ve hızlanmasını önleyemedi.

Urumçi’deki yardımseverlerin topladığı malzemelerini taşıyan yardım konvoyu İşgal güçlerince  Davançing kasabasında durduruldu. Ancak,Korla şehrinden yola çıkan yardım konvoyu dün bölgeye ulaştı.

Daha çok Uygur iş adamları,esnaf ve ticaret erababının öncülük ettiği depremzedelere yardım kampanyasının koordinesine Üniversiteli öğrenciler ve gençlerin öne çıktığı bildiriliyor.Halk daha önceki deprem ve doğal afetlerde   işgal yönetimine teslim edilen yardımların depremzedeler yerine Doğu Türkistan’a getirilen Çinli göçmenlere dağıtmaları,resmi görevlilerin bu yardımları zimmetine geçirerek birden bire zengin olmalarını gören halk, yardımları bizzat kendileri dağıtma yolunu tercih ediyor. Yönetimin yardımları yerel KP.genel sekreterelerine teslim etmeleri ve bunlar aracılığı ile dağıtılması talebine yardımseverlerin  uymadığı ve itibar etmediği  bildirilmekte. Yardım kampanyalarının  ülke çapında ve  hız  kesmeden  yürütülmesi.işgal yönetimini engelleme ve tedbirler alma noktasında çaresiz bırakıyor.Ayrıca,yeni toplumsal olayların patlak vermesi  endişesi ile pasif kalmak zorunda kalıyor.

ABD.merkezli Hür Asya Radyosunun bildirdiğine göre,Korla şehrinde son iki günde 50 bin yen(8,500 $) nakit, 430 çuval pirinç ve 630 teneke yemeklik yağ bizzat  korla halkı   tarafından halka elden ulaştırıldığı bildirilmektedir.

Korla şehrinden gelen yardım konvoyunun  ve yardım dağıtım ekibinin önüne asılan Uygurca şu dörtlük Müslüman Uygur halkının duygularını çok güzel ifade etmekte.

Uluğ Allah Panahtır Sanga                              Ulu Allah  sığınaktır sana

Meyuslenme des turgin Uygur                      Meyus olma,ayağa kalk Uygur

Kirindişing Kalkandır,Sanga                             Kardeşlerin kalkandır,sana

Mağrur yaşa,Aman bol Uygur                         Onurlu yaşa,Aman ol Uygur.

 

Etiketler: »
Share
1032 Kez Görüntülendi.