logo

trugen jacn
21 May 2016

ÇİN’İN İNSAN ETİ SATTIĞI İDDİALARI AFRİKA ÜLKELERİNİ KARIŞTIRDI

Facebook’ta, Çin’deki bir et fabrikasında insan etlerinin sığır konservesi haline getirilerek Afrika’ya satıldığı iddiası ülkede gündem oldu  ve Afrika ülkelerini karıştırdı.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin yönetimi,  Facebook‘ta ortaya atılan terbiye edilen insan bedenlerinin konserve haline getirilerekAfrika‘ya satıldığı  yolundaki iddiaları reddetti. Sosyal medyada gündeme taşınan iddiaya göre,Çin‘deki bir et fabrikasında çekilmiş olan derisi yüzülmüş ölü insan bedeni fotoğraflarının paylaşımları, insan eti ticaretinin yapıldığı söylentilerini ayyuka çıkarmıştı.

İKİ FARKLI NEDEN ÜSTÜNDE DURULUYOR

Zambiya medyası da Çin‘deki et fabrikasında çekilmiş fotoğrafları alıntılayarak bir haber yayınlaması  söz konusu iddiaları güçlendirdi. İnsan eti ticareti iddialarını dillendirenler bunun iki farklı sebepten yapılmış olabileceği tezini savundular. Bu tezlerden biri; Çin‘de ölü insanların bedenlerini gömecek alan sıkıntısı olduğunu belirtirken, diğer bir tez ise, Pekin yönetiminin kaliteli eti daha zengin ve güçlü ülkelere satış için değerlendirmek istediği yönünde olduğunu ileri sürüyorlar.

 BÜYÜKELÇİ İDDİALARI REDDETTİ

Çin‘in Zambiya büyükelçisi gündeme getirilen iddiaları kızgın bir üslupla reddetti. Büyükelçi Yang Youming; “Bugün boyalı basında çıkan bir haberde Çinlilerin insan etini, konserve edilmiş sığır eti gibi göstererek Afrika‘ya sattığı iddiasını, gazeteler yayma gayreti içine girdi. Bu iddialar, tamamen art niyetle atılmış bir iftira ve kötüleme amacı taşıyor. En azami derecede öfkemizi  olumusuz biçimde dile getiriyor . Bu iddiaları gündeme taşıyanları şiddetle kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çin büyükelçisi Yang, sözlerinin devamında, iddiaları gündeme getirenleri Zambiya ve Çinarasında uzun zamandır süregelen işbirliğini tahrip etmeye çalışmakla  da itham etti.

FOTOĞRAFLAR BİLGİSAYAR OYUNUNDAN ALINTI ÇIKTI

Çin‘de insan etlerinin konservelenerek Afrika‘ya satıldığı iddialarına internet üzerinde birçok kişinin inandığını belirten Snopes.com adlı site, Facebook‘ta paylaşılan ve iddialarda kullanılan en azından bir fotoğrafın Resident Evil 6 isimli oyunun 2012 yılındaki reklam, tanıtım fotoğraflarından olduğunu belirtti.

SAVUNMA BAKANI YARDIMCISI ÖZÜR DİLEDİ

Çin büyükelçisi Yang Youming iddialar üzerine soruşturma açılmasını talep edince,Zambiya savunma bakanı yardımcısı Christopher Mulenga özür dilemek durumunda kaldı. Çin‘in resmi  Xinhua haber ajansının haberine göre Mulenga; “Zambiya hükümeti, Çin ileZambiya arasındaki sıcak ilişkileri göz önüne aldığımızda yaşanan olaydan dolayı üzüntü duymaktadır.” ifadelerini  kullandığını belirtti.

Uzmanlar, İnsan, köpek ve benzeri hayvanların etlerini  yemenin Çin yemek kültüründe normal sayıldığını buna ait bazı tıksındırıcı görüntü ve haberlerin sık sık madyaya yansıdığını belirtiyorlar. Ayrıca,Türk akınlarından korunma amacı ile inşa edilen dünyanın en uzun insan eli ile yapılan duvarı olan Çin Seddi’nin yapımında calışan yüzbinlerce Çinli işçinin ölen arkadaşlarının cesetlerini yiyerek hayatta kaldıkılarını ve  duvar inşaatında çalışmaya devam ettiklerinin bir tarihi gerçek olduğunu  belirtiyorlar.

Kaynak :  http://www.sondakika.com/haber/haber-cin-den-olu-insan-eti-satiyorlar-iddiasina-8455517/ (赞比亚外交部发声明辟谣“人肉罐头”)

Etiketler: » » » » »
Share
6836 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ