logo

trugen jacn

ÇİN’İN HAPSETTİĞİ TÜRK VATANDAŞLARININ DURUMU TBMM.GÜNDEMİNE TAŞINDI

Gürsel Tekin RESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının Çin Halk Cumhuriyeti’nde toplama kamplarına ve hapishanelere atıldığı, akıbetlerinin bilinmediği, ilkokul çağından küçük Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının ‘yetimhanelere” konulduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Buzzfeednews haber sitesinde yer verildiğini söylediği bahse konu yurttaşların durumu hakkında Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, ilgili konsolosluk ve elçilik, Türkiye Büyük Millet Meclisi dâhil olmak üzere ilgili makamları bilgilendirdiği aileler tarafından sunulan belgelerce kanıtlandığını söyleyen Gürsel Tekin, “59244875-130.07-[8353]1123765 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu tarafından mağdur bir aileye verilen yanıt bu kanıtlardan sadece bir tanesidir” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, yazı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği yazılı önergesinde şunlara değindi:

1.- 29.03.2019 tarihi itibarı ile Çin Halk Cumhuriyeti’nde akıbeti bilinmeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı kaçtır?

2.- Bu vatandaşlarımızın ad, soyad ve yaşları nelerdir? Her biri ayrı ayrı belirtilmek sureti ile vatandaşlarımızın Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki durumu hakkında yetkililerin bilgi sahibi olduğu tarih ve bu vatandaşlarımızın her biri için Çin Halk Cumhuriyeti nezdinde bulunulan girişimler ile bu girişimlerden elde edilen sonuçlar nelerdir?

3.- Çin Halk Cumhuriyeti’nde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kayıp olduğu/edildiği, kamplara konduğu, hapishanelere atıldığı; ilkokul çağından küçük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ‘yetimhanelere’ konduğu bilgisi dünya ve ülkemiz kamuoyundan neden gizlenmiştir?

4.- 29.03.2019 tarihi itibarı ile Çin Halk Cumhuriyeti’nde yukarıda anılan insanlık ve hukuk dışı muamelelere maruz kalan vatandaşlarımızın uluslararası anlaşmalardan doğan haklarının korunması adına hangi çalışmalar yürütülmektedir?”

http://www.yurtgazetesi.com.tr/politika/gursel-tekin-turk-vatandaslari-hapishanelere-atiliyor-yetimhanelere-h122931.html?fbclid=IwAR0L
Etiketler: » » » » » » » »
Share
823 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ