logo

trugen jacn

ÇİN’İN ESARETİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN VE UYGUR TÜRKLERİNE YAR OLMAK !

Görüntünün olası içeriği: Saban Ozturk, gülümsüyor

Uygur Türklerine Yâr Olmak - Şaban Öztürk - EĞİTİM - Afyon Kent Haber

Uygur Türklerine önce biz yar olmalıydık!….

Özellikle Amerika’dan önce!…

Madem Allah bize Dünyanın Süper Gücü olma yolunda br fırsat verdi bunu çok iyi görmeli ve değerlendrmeliydik..

Hem de tarihin şahitliğinde bunu yapmalıydık..

ABD Temsilciler Meclsi, Çin’in Uygur Özerk Bölges’ndek Uygur Türklerine yönelik politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı..

Temsilciler Meclisi kararlarının ne kadar uygulanabilirliğini hep birlikte göreceğiz…

ABD Senatosu’nda 15 Mayıs’ta onaylanan ve geçen hafta içinde de Temsilciler Meclisi’nde oylanan tasarı, oy çokluğu ile kabul edildi..

Tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump yönetmine, Uygur Türklerne yönelik poliitkaları nedeniyle bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanması çağrısı yapılıyor..

Ayrıca tasarıda, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘bölgedek insan hakları ihlalleri için de bir rapor hazırlaması talep edilyor.

Çinvirüsü Covid-19 ile başı belada olan ABD.şimdi de siyahların öfkesiyle cayır cayır yanıyor.

Hem de organize ettikleri GEZİ VANDALLIĞININ YILDÖNÜMÜNDE yanıyor..

İlahi Adalet asla yanılmaz!…

Söz konsu Uygur yasa tasarısı daha önce Kasım 2019’da Senato’da kabul edilmişti.

Bu kez Temsilciler Meclisi yasa tasarısı üzerinde bazı değişikler yaparak Aralik 2019’da Senatör’ye yollamıştı

Trump’ın da onaylaması durumunda tasarı, resmi olarak yasalaşacak.. Trump, yine geçen hafta içinde Beyaz Saray’da tasarıya ilşkin yaptığı açıklamada, “Bu hafta sonundan önce Çin konusunda güçlü br adım duyacaksınız” diye konuşmuştu..

Tasarı, nihai imza için Başkan Trump’ın masasına gitti..

Çin Halk Cumhuryeti’ndeki rejmin Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygurlara yönelk insanlık dışı uygulamaları aslında yıllardır Batı dünyasının bildiği sırlardandı..

Zaman zaman, “Ben Uygur’um, bizim bölgemzde basına yansıdığı gibi herhangi bir zulüm ve sıkıntı yok!” diyen tuzu kuruların sözlerine inanmayın!..

2014’te bir grup militan Uygur TürkününÇin’in Myanmar sınırı yakınlarındaki kenti Kunming’te bir tren istasyonunda 150 kişiyi bıçaklamasını fırsat bilen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Uygurları çevreleme politikasıda el arttırınca mızrak çuvala sığmaz oldu….

Müslüman Gençler ailelerinden kopartılarak kamplara konuldu..

Rejm, sofistike gözetleme teknolojler kullanarak Uygur Türklerinin her adımını takip ediyor..

Namaz kılmalarının yasak olduğu kamplarda Uygur Türkler, domuz eti yemeye zorlanıyor..

Meselenin son haftalarda Amerka’nın gündeminden düşmüyor olmasının sebebi ise New York Times gazetesinin 16 Kasım’da yayınladığı sızıntı belgeler..

Çin Komünist Partsi’nin içinden bir kaynağın ölümü göze alarak sızdırdığı 402 sayfalık belge, rejmin halk üzernde uyguladığı algı operasyonlarını gözler önüne seriyor..

Xi Jinping yönetminin ‘Meslek Eğitim Merkezleri’ adını verdğ Uygur Bölgesi’ndeki Çin tipi toplama kamplarında tutulan yakınlarının durumunu sorgulayacak gençler teskin etmek/sindirmek/korkutmak için hazırlattığı bürokratlara yönelik kılavuz, George Orwell’n totaliter distopyası 1984’deki Gerçek Bakanlığı’nın kurallarına rahmet okutur!.

Birden bire ortadan kayıp edilerek enterne edilmek üzere ‘meslek eğitim merkezler’ne konulan 1 milyonu aşkın Uygur Türkünün başka şehirlerde üniversite okuyan çocuklarını hedef alan stratej, özetle genç ve eğitimli Uygur neslinin meseleyi sorgulamasını engelleme çabası üzerine kurulu…

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, yazı

******

Rejim bürokratlarına diyor ki; ‘Aile üyelernn nerede olduğunu soran gençlere devlet gözetiminde eğitimde olduklarını anlatın, durumlarının iyi olduğunu, isterlerse görüntülü konuşma yaptırabileceğinizi söyleyin. Eğer ısrarcı olurlarsa SARS gibi bir virüs şüphesi nedeniyle gözetimde tutulduklarını, tam iyleşmeden eve gönderilmeleri durumunda bütün ailenin sağlığının tehlike altında olacağını anlatın. O da olmazsa ve sorular devam ederse, aile üyeleriyle ilgili soru sorup dedikodu üretmenin onların merkezdeki puanını düşüreceğini ve bu nedenle evlerine dönüş için toplamaları gereken puanı çok daha uzun sürede toplayacaklarını söyleyin!’

****

New York Times’ın yayınladığı bu gizli belgeler Uygur Türklerini baskılamaya yönelik bu amansız taktikler için talimatın bizzat en tepeden geldiğini de kanıtlıyor..

Devlet Başkanı Xi Jinping’n; ‘Sincan’da terör ve bölücülükle mücadelede kesinlikle merhamet göstermeyin’ şeklindeki ifadesine belgelerde atıf yapılıyor..

Ana akım Amerikan medyası üç hafta boyunca ısrarlı biçimde belgeler gündemde tutunca ABD Kongres kayıtsız kalamadı..

Uygur Türklerne yöneik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa, ABD Temsilciler Meclisi’nde 4 Aralık’ta 401’e karşı 1 oyla kabul edildi. Kongre üyeler tasarı ile Trump yönetiminden Doğu Türkistan’daki işkencelerde ve insan hakları ihlallerinde rolü olan tüm Çinli yetklilerin ismlernin 120 gün içinde Kongre’ye bildrmesini talep ettiler..

Yasa tasarısı gözetleme amaçlı kullanılabilen tüm ABD menşeli gözetleme cihazlarının Çin’e satışının de yasaklanmasını de öngörüyor.

Metin daha önce Senato’dan geçen benzer tasarı ile birleştirilerek Trump’a imzaya gönderildi..

Dışişleri Bakaı Hami Aksoy tam 11 ay önce yaptığı Çin Makamlarını toplama Kapatmaya davet ediyoruz açıklaması duruyor.

Ancak o açıklama ile bugün arasında geçen süreçte önemli bir gelişme oldu

;

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Temmuz ayında Çin’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi..

O ziyaretin hemen öncesinde Türkiye’de devreye sokulan Uygur Türkleri meselesinde yeni psikolojk iklim oluşturma çabaları dikkatle incelenmeye değer..

Dikkatli bir arşiv taramasıyla Xi Jinping rejminin Uygur poiltikalarının Türkiye’deki bir numaralı destekçisnin Doğu Perinçek ve uhdesndek medya organları olduğu görülüyor..

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pekin ziyareti başlarken Ulusal Kanal internet sitesinde 2 Temmuz 2019 tarhli yayınlanan haber iyi bir örnek:

‘Erdoğan’ın Çin ziyareti öncesinde Ankara ile Pekin’in arasını açacak bazı provokasyonlar yapılıyor. İngiliz yayın kuruluşu BBC Uygurlara zulüm yapıldığı iddiasına ilişkin bazı videolar yayınladı. Meclis’tek muhalefet partiler de Uygur yalanlarına bir kez daha ortak oldu. İyi Part, Uygurlara zulüm yapıldığı iddiasıyla bir meclis araştırma önerges verdi. Önergeye CHP ve HDP de destek verdi.

’ Ulusal Kanal’ın muhalefet partlerini yermek için yayınladığı haberde bahsi geçen önerge nihayetinde AK Partinin red oyu, MHP’nin ise çekimser oy kullanması sayesinde reddedilmişti..

Erdoğan’dan Uygur Türklerine ilişkin son açıklamaları üç ay önce BM Genel Kurulu için gttğ New York’ta duyduk..

TÜRKEN Vakfı taraından düzenlenen toplantı’da Uygur Türkü bir genç kendisine sor yöneltince önce topu ABD’ye attı ve Wushington yönetiminin meseleyi BM.Güvenlik Konseyi’nin önüne getirmesi gerektiğinden dem vurdu…

Sonra şunları söyledi ;

‘Tabi Çin’in bize bazı teklifleri de var..

Heyetler gönderin yerinde görsünler diyorlar..

Dışişleri bir çalışma yürütüyor.’

****

Xi Jinping rejmi bugüne kadar kampları Batılı ülkelerden temsilci ya da heyetlerin ziyaretlerine açmadı..

Ocak 2019’da 12 ülkenn diplomatlarına sadece üç merkez gezdirildi..

Aynı merkezler aynı tarihlerde küçük br gazeteci grubu için de gezmesine izin verilen Reuters muhabiri Ben Blanchard, ziyaret sırasında Çin’n Sincan’a atadığı Vali Şohrat Zakir’n kendilerne aşırıcılıkla mücadelede başarılarının ötesinde bir hkaye anlatmadığını yazmıştı..

Blanchard’ın haberinden aklımda kalan en manidar bölüm şuydu: ‘Bir saniye bile kamptakilerle yalnız kalamadık. Girmemize izin verilen sınıflardan birisinde içeridekiler orjinal İngilizce olan (Türkçeye ise ‘anneni seviyorsan alkışla’ diye çevrilen CÇ) çocuk şarkısı eşliğinde dans ediyordu.. Olur da Ankara’dan Sncan’a heyet gitmesi teklifi bir gün hayata geçerse, Xi Jinping rejminin Türk heyetine nasıl bir prodüksyonla karşılayacağını varın siz tahmin edin!.’

HEPİMİZ UYGURUZ!..

https://www.afyonkenthaber.com/yazarlar/saban-ozturk/uygur-turklerine-yar-olmak/279/
Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
476 Kez Görüntülendi.