logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ NAZİ KAMPLARI BİRER ZULÜM VE ÖLÜM FABRİKASI

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı zulümün detayları ortaya çıkmaya ediyor. ABD’de yayınlanan bir rapora göre Pekin toplama kamplarının içinde kurulan fabrikalarda Uygurlu işadamı, yazar, akademisyen ve siyasetçileri zorla çalıştırıyor. İtiraz hakkı bulunmayan Uygurların başında askerler bekliyor.

Zulüm kampında zulüm fabrikası

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan’da milyonlarca Müslüman Uygur Türkünü ‘eğitim’ adı altında toplama kamplarına kapatıp işkence ve asimilasyon uygulayan Çin’in Uygur aydınlarını ve iş adamlarını zorla çalıştırdığı belirtildi. Washington Post gazetesinde yer alan haberde Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki kamuoyunun tepkisini çeken kamplarda Uygurlu Türklerin zorla çalıştırıldığı belirtildi. Haberde, Sincan’ndaki Çin zulmüne ilişkin yeni detaylara yer verildi.       

Çin’in, bölgedeki toplama kamplarında ‘mesleki eğitim verilen kişilerin hepsinin mezun olduğu ve mutlu bir yaşam sürdürdükleri’ iddiasına atıfta bulunulan haberde, kamplardan ayrılan bir çok kişinin ciddi kısıtlamaların olduğu fabrikalarda zorla çalıştırılmaya başlandığı kaydedildi. Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı’nda Çin araştırmaları uzmanı olarak görev yapan Adrian Zenz tarafından hazırlanan bir raporun kaynak alındığı haberde, fabrikaların bazılarının söz konusu toplama kamplarının içinde yer aldığı ve Uygur Türklerinin neredeyse hepsinin burada polis ve kamera gözetiminde çalıştırıldığı vurgulandı.       

Haberde konuya dair şu ifadelere yer verildi: “Xinhe Endüstri Parkı’nda bulunan bir tekstil fiması, Xinhe semt kampından gelen 500 Uygur Türkünü çalıştırmaya başladı. Devlet ise bu fabrikaya polis ve özel eğitmenler yollayarak yarı askeri bir yönetim oluşturdu. Bir firma, oradan kaçmak isteyenleri zorla tutmak amacının haricinde neden polise ihtiyaç duyar ki?” Haliyle geleneği, dini ve aile hayatını yıkmayı amaçlayan zorunlu işçilik, şu an Uygur toplumunun her köşesine yayılıyor.” Bununla beraber, söz konusu Uygurlu Türklerin ayda 175 dolar aldığı kaydedilen haberden, bu fabrikalardaki Uygurluların arasında eski iş adamları, entelektüeller ve bilim adamlarının olduğu belirtildi. 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, muhtemelen şunu diyen bir yazı "Robeltapey RFA United Nations Human Rights CHINA'S HUMAN RIGHTS"

Kaynak : https://www.karar.com/dunya-haberleri/zulum-kampinda-zulum-fabrikasi-1418642 (Oğuz Erdinç)

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
868 Kez Görüntülendi.