logo

trugen jacn

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN ZULMÜ BİR ÇİNLİ GEZGİN TARAFINDAN GÖRÜNTÜLENDİ

Yurt dışında yaşayan  bir Çinli aktivist ve Gezgin olan Guan Guang  Komünist Çin’in  işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik acımasız  ve vahşi baskıları ile zulüm ve soykırım cinayetlerini gizli kamera ile filme alarak tüm dünyaya  ifşa ve teşhir etti. Gizli kamera görüntüleri Doğu Türkistan’daki Çin tipi Toplama  kampları ile ÇKP’nin faşist  baskı ve zulmü ile etnik yok etme yöntemlerini bütün  boyutları ile  gözler önüne serdi. Doğu Türkistan’da gizlice çekilen bu görüntüler kısa sürede dünyanın gündemine oturdu.

Bir şunu diyen bir yazı 'Uygur Türklerinin tutulduğu hapishaneler ilk kez görüntülendi Hem de Çinli aktivist ortaya çıkardı ÇİN'İN İNKAR ETTİĞİ TOPLAMA KAMPLARI İFŞA OLDU' görseli olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Yurt dışında yaşayan Çinli aktivist ve gezgin Guan Guang i tarafından gizli kamera ile çekilen görüntüleri  tüm dünyaca konuşuluyor.

Pekin’in Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerini gözler önüne seren görüntüler ortaya çıktı

Kimliği bilinmeyen aktivist Guan bölgedeki sekiz şehri ziyaret etti ve yüksek riskli yolculuğu sırasında 18  toplama kampını keşfetti

Guan tarafından çantaya gizlenen bir kamera ile çekilen görüntüler kısa sürede sosyal medyada viral oldu ve dünyanın gündemine oturdu.

Son dakika: Çinin Uygur zulmü gizli kamerada... Görüntüler dünyayı şoke etti

Aktivist Guan , Buzzfeed Haber sitesinde 2017’den beri inşa edilen 268 olası gözaltı yerini belirlemek için uydu resimlerini kullanan raporundan ilham aldığını belirtti.

Guan, iki yıl önce bölgeyi bisikletle dolaşmıştı ve Uygur dilinin okullarda yasaklandığını ve halkın kamplara gönderildiğini duyurmuştu.

Çinli aktivist yabancı gazetecilerin bölgeye girişinin yasak olduğunu öğrendikten sonra, baskıyı belgelemek için geri dönmeye karar verdi.

Amerikan BuzzFeed haber sitesinin Çin‘in resmi kayıtlarına, kamplarda bulunanlardan aldığı bilgilere ve uydulardan temin ettiği görüntülere dayandırdığı haberinde, bölgedeki 135 toplama kampın yakınına büyük  üretim tesisleri ile fabrikaların kurulduğu tespit edildiği belirtilmişti.

Son dakika: Çinin Uygur zulmü gizli kamerada... Görüntüler dünyayı şoke etti

Elde edilen görüntüler üzerinden yapılan incelemede, kurulan fabrikaların toplam alanının 19 milyon 500 bin m2’ye  tekabül ettiği ve Çin yönetiminin  halen  Uygur bölgesinde yeni üretim tesisleri ile Fabrikalar kurma faaliyetlerine devam ettiği ifade edildi.

2016’da başlayan zorla çalıştırma faaliyetleri(Toplama Kamplarındaki tutukluların Köle/İşçi olarak çalıştırılması) kapsamında, 1 milyondan fazla Uygur’un bu fabrikalarda çalıştırıldığına işaret edilen haberde, fabrikaların büyük bir çoğunluğunun 2018’de inşa edildiği bilgisine yer verildi.

Son dakika: Çinin Uygur zulmü gizli kamerada... Görüntüler dünyayı şoke etti

Sitenin topladığı uydu görüntülerine göre, her kampta dikdörtgen, uzun, mavi çatılı ve çelikten yapılar dikkati çekti.

Çinli Aktivist Guan : Çin’de Yakalansa idim,Ben de  Toplama Kamplarında  Hapiste idim

Guan Guan, “2017’den beri inşa edilmiş toplama kampları ile ilgili bir haber okuduktan sonra bu araştırmayı yapmaya karar verdim. Uydu haritasından bunların konumlarına baktım ve araştırmaya başladım. Eğer yakalansaydım ben de toplama kampına gönderilebilirdim” ifadesini kullandı.

Çin hükümeti videolar ve iddialar hakkında bir açıklama yapmadı.

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-cinin-uygur-zulmu-gizli-kamerada-goruntuler-dunyayi-soke-etti-41944129?

Share
30 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.