logo

trugen jacn

ÇİN’İN,ABD’DE YAŞAYAN UYGUR TÜRKLERİNİN DİJİTAL HESAPLARINI HACKLEDİĞİ AÇIKLANDI

Çin işgal yönetimi, Doğu Türkistan’daki  Çin baskı zulüm, etnik ayırımcılık ve soykırım uygulamalarından kaçarak yurt dışına  çıkabilen ve çeşitli ülkelerde yaşayan Doğu Türkistanlı sığınmacılara  yönelik   takip, baskı,taciz  ve zulümlerini günden güne arttırarak   sürdürüyor. ABD.İç Güvenlik Servisi(FBİ)’ın yayınladığı son bülteninde bu ülkede yaşayan Uygurlara karşı Çin devlet destekli Hackerlerce saldırılar düzenlediği bildirildi. 

Hacker Dark Red Hoody Front Digital Stok Fotoğrafı (Şimdi Düzenle) 596787797

 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM) 

Çin hükümeti  yurt dışında yaşayan Uygurları   yıldırmak, baskı zulüm ve soykırım cinayetlerine sessizlik kalmalarını sağlamak için çeşitli   yöntemler kullanarak onları taciz ediyor ve baskı uyguluyor.

Çin yönetimi ABD’de yaşayan Müslüman Uygurlara karşı    dijital teknikler  kullanarak onları taciz ettiği bildirildi.

ABD İç Güvenlik Servisi(FBİ)  bu konuda bir açıklama yaparak Çin yönetiminin bu ülkede yaşayan Uygur Türklerin elektronik posta ve diğer dijital haberleşme siistemlerini ele geçirmeye yönelik saldırılarda bulunduğunu ve  Çinli Hackerlerin bazı Uygurların   hesaplarını hacklediklerini belirtti.

FBİ’nin   yayınladığı Sınıflandırılmamış  Bülteninde   ABD’de sığınmacı  olarak yaşayan Uygur   topluluklarının yıldırmak veya  onların  ülkelerindeki ÇKP baskı ve zulmünü kamu oyuna  anlatmaması  ve sessiz kalmaları için  Uygurlara  fiziksel ve dijital yollarla  baskı ve taciz ettiği  bildirildi.FBİ Bülteninde ayrıca  Çin yönetiminin  baskıları için  ABD’deki özgürlüklerlerden ve demokrasi değerlerinden sonuna kadar yararlandığını de açıkladı.

Çin, hacker'ları ABD'ye karşı ticaret menzili olarak artırıyor

FBİ  Çin Zulmünden Kaçan Uygurlar,Tibetliler ve Falungong Müritlerini Uyardı

FBI yetkilileri  Çin zulmünden kaçarak ABD ve batılı ülkelerde yaşayan  Uygurlar ve Tibetliler, Falun Gong üyeleri ve Tayvan ve Hong Kong’lu insan hakları  aktivistleri de dahil olmak üzere diğer Çinli mülteciler ve muhaliflere karşı Çin’in  küresel ve ulusötesi  düzeyde baskı yaptığı ve onları taciz ettiğini de duyurdu. Bir çok Uygur ailenin Çin’in  devlet destekli siber saldırılarına maruz kaldıkları de belirtildi.

FBİ bülteninde ayrıca şu hususlara da dikkat çekiliyor : ”   Çin yönetimi ABD’de sığınmacı olarak yaşayan bir kişiyi   onların  ülkesinde yaşayan  ailesi, yakınları ve arkadaşları üzerinden şantaj ve baskı yapmaktadır. Çin’in taleplerine uymayanların  ülkesinde yaşayan aile ve yakınları tutuklanmakta varlıklarına el konularak tehdit edilmektedir. Onları  sürekli dijital ve yüz yüze taciz ediyor, Çin hükümetinin ülkesine geri gönderilmeye zorlama girişimlerinde bulunuyor. ,Bunlara ek olarak bilgisayar korsanlığı ve dijital saldırılar yer alıyor ve  onların çevrimiçi olarak  sürekli taciz ve tehdit ediyor. Ayrıca son aylarda Çin hükümeti, ABD ve diğer Batılı ülkeler kamu oyunda  yaşayan insan hakları aktivistleri  dahil olmak üzere  Çin’in eleştiren isgalindeki bölgelerde yaşayan ve azınlık olarak tanımladığı Çinli olmayan Halkların haklarını savunan  eleştirmenleri  engelleme çabalarını  giderek arttırdı ve  bu konuda  daha da  agresif hale geldi.  Çin’in bu yasadışı girişimleri  FBI tarafından dikkatle takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır.” ifadeleri yer alıyor.

Bilindiği gibi  Çin hükümeti uzun süredir  işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur nüfusuna ve Uygur  bölgesindeki diğer çoğunlukla Müslüman etnik gruplara yönelik muamelesi nedeniyle insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor.

Birleşmiş Milletler insan hakları  Yüksek Konseyi’ne göre,  Çin’in Doğu Türkistan genelinde açtığı yüzlerce Çin tipi toplama kamplarında bir milyondan fazla Uygur  ve diğer Türkler  gözaltında  tutuluyor.

Çin yönetimi  Uygurlara yönelik  baskı,zulüm ve soykırım yaptığı iddialarını ise sürekli şekilde reddediyor.BM.ve diğer bağımsız insan hakları kuruluşlarının Uygur bölgesiinde inceleme yapma taleplerini de  devamlı geri çeviriyor.

Kaynak : https://news.yahoo.com/fbi-says-chinese-authorities-hacking-164704898.html?

 

Share
243 Kez Görüntülendi.