logo

trugen jacn
28 Ocak 2015

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ŞİDDETE SON VERMEK İÇİN TÜRKİYE’DEN YARDIM VE İŞBİRLİĞİ TALEP EDİYOR.

  EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ SAYIN CELALETTİN LEKESİZ

Resmi Çin basınına  göre,Çin,şiddetin 2014 yılında 200’den fazla can alarak arttığı Doğu Türkistan(Uygur Özerk) bölgesinde İslami terörü  sebep  olarak gördüğü fiili duruma son vermek için Türkiye’den yardım ve büyük iş birliği talep ettiği bildiriliyor.
Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ile görüşen Çin Kamu Güvenliği Bakanı Gou Şenkung, “Doğu Türkistan İslami Hareketi” gibi terörist hücrelerin,sosyal istikrarda iki ülke halklarının güvenliği konusunda çok ciddi sorunlar yarattığını vurguladı. Çinli yetkililer Uygurlar gibi,Orta Asya halkları ile ilişkili İslam inancından olan Toplulukların de yurdu olan Doğu Türkistan(Xinjiang)’daki şiddet olaylarıyle,bu ülkeden(Çin’den) ayrılarak bağımsız bir devlet kurmak isteyen İslamcı guruplar arasında bağlar olduğunu düşünüyor ve bunun engellenmesini istiyor. Bu bağlamda Çin, Türkiye’den “Terörle Mücadelede İşbirliğini” daha de sıklaştırmasını ve “İnsan Kaçakçılığı” ile daha fazla mücadele etmesini istedi. Kurulacak bir çalışma gurubu de dahil ” İşbirliği Platformlarının da Kullanılması gerektiğini “ öne sürdü.
Diğer yandan Çin’in resmi medyasına göre Türk Yetkililerin ,ülkesinin “Her Türlü Terörizme Karşı Olduğunu” ifade ederek,bu konuda Çin ile çalışmaya her zaman hazır olduğunu de beyan ettiğini bildirdi.

Kaynak : Le Vanguardia adlı İspanya Gazetesi’nde yayınlanan bu yazı  27 Ocak 2015’te Sayın Cesurhan Taş tarafından Türkçe’ye aktarılarak 21.Yüzyıl Enstitüsü Fikir Tankı sayfasında yayınlanmıştır.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1605 Kez Görüntülendi.