logo

trugen jacn

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ’NİN TÜRKİYE’DE TÜRK MİLLETİNE SALDIRILARINA TEPKİLER SÜRÜYOR

Doğu Türkistan’daki Müslüman soydaşlarımıza yönelik acımasız basakı,zulüm ve soykırımlar gerçekleştiren Çin yönetimi, bu baskı,zulüm ve fitne-fesatlarını Türkiye topraklarına taşıdı ve Doğu Türkistanlı Müslüman Türkler üzerinden Türk Milletine ve devletine de hadsızca ve alçakça hakaret etti. Çin Büyükelçiliği Çırağan Sarayında Türkiye’deki kıdemli ve kaşarlanmış Maşası Perinçek’i de yanına alarak düzenlediği sözde Kültür Resepsiyonunda katılımcılara dağıttığı Fesat ve yalanlarla dolu çöplük broşöründe Türk Milletinin en kadim bir boyu olan Uygurların Türk olmadıklarını ve İlk Müslüman Türk Devletini kuran Uygurların da Müslüman olmadığın iddia etmişti. Bu hadsız iddia ve saldırıların medya’da yer almasından sonra tepkiler artarak sürdüğü görüldü.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin Çırağan sarayında 25 Haziran’da verdiği sözde Kültür Resepsiyonunda katılımcılara dağıtılan  “Terörizm ve Aşırılıkla Mücadele ve Xinjiang’da İnsan Haklarının Korunması” başlıklı 42 sayfalık gerçeklere tamamen aykırı ve hadsız ve hiç bir değeri bulunmayan aşağılık çöp kutusuna atılmaya layık broşürde Uygur Türkleri üzerinden Türk Milletine ve yüce dinimize yönelik alçakça hakaret ve aşağılayıcı cümleler yer alıor.Çin Büyükelçiliğinin dağıttığı bu yalanlar Tezkeresi olarak nitelenen broşörde açıkça değerlerimize hakaret edildi. Doğu Türkistan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğu, Uygurların da Türk kökenli olmadığı gibi safsatalarla dolu olan broşürde tarihi gerçekler çarpıtıldığı görüldü.

UYGUR HALKI ZORLA MÜSLÜMAN OLDU” YALANI

Broşürde Çin toplumunun bir parçası olarak nitelenen Uygurların tarihte Türklerin baskısına uğradığı, İslam dininin Uygurlara ilk Türk İslam devleti olan Karahanlılar tarafından dayatıldığı gibi iftiralara yer veriliyor. Ayrıca Çin zulmüne karşı sürdürülen Doğu Türkistan milli davası da sık sık ‘aşırı dincilik’ ve ‘terör’ yaftalamalarıyla hakir gösterilmeye çalışılıyor. Çin, yıllardır sürdürdüğü buna benzer çirkin algı operasyonlarıyla Doğu Türkistan’daki sömürge ve zulüm faaliyetlerini, dünya kamuoyuna unutturmaya çalışıyor.

UYGUR HALKI ZORLA MÜSLÜMAN OLDU” YALANI

Broşürde Çin toplumunun bir parçası olarak nitelenen Uygurların tarihte Türklerin baskısına uğradığı, İslam dininin Uygurlara ilk Türk İslam devleti olan Karahanlılar tarafından dayatıldığı gibi iftiralara yer veriliyor. Ayrıca Çin zulmüne karşı sürdürülen Doğu Türkistan milli davası da sık sık ‘aşırı dincilik’ ve ‘terör’ yaftalamalarıyla hakir gösterilmeye çalışılıyor. Çin, yıllardır sürdürdüğü buna benzer çirkin algı operasyonlarıyla Doğu Türkistan’daki sömürge ve zulüm faaliyetlerini, dünya kamuoyuna unutturmaya çalışıyor.

Çin Büyükelçiliği tarafından bastırılan bu hadsız ve yalanlarla dolu iddia ve suçlamalara karşı tepkiler artarak devam ediyor.

MDM logo

Milli Düşünce Merkezi : Çin Büyükelçiliği Türkiye’de Böyle Bir Açıklama Asla Yapmamalı

Ankara merkezli Milli Düşünce Derneği de bir açıklama yaparak bu hadsız ve gerçeklere aykırı iddialara tepki gösterdi.Açıklama’da ; Çin Türkiye’de Böyle Bir Açıklama Yapılamaz.denildi. Açıklama’da şu ifedelere de yer verildi ; Broşürün en vahim tarafı, içinde Türklüğe açık hakaretler barındırmasıdır. Bu hakaretlerin en barizi “Türklerin baskıcı ve köleleştirici” bir siyaset uyguladıkları iftirasıdır. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin hazırladığı bu broşürü dikkate alarak soruyoruz:
Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçiliği bir broşür hazırlasa ve o broşürde Çinlilerin başka halkların “baskıcı ve köleleştirici” siyasetinden bahsetse tepkiniz ne olurdu?

Cumhurbaşkanlığımıza ve Dışişleri Bakanlığımıza Türklüğe hakaret içeren bu broşürü en net ifadelerle kınaması için açık çağrıda bulunuyoruz.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Ünal : Çin Büyükelçiliğinin Yaptığını Türk Büyükelçisi Pekin’de paysa idi Ne Olurdu ?

Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof.Dr.Sayın Nedim Ünal sosyal medya hesibandan yaptığı açıklamara Çin Büyükelçiliğinin Çırağan’da yaptığığını Türk Elçisi Pekin’de yapsa sonucu ne olurdu ? ifadeleri ile başlayan açıklamasında şunları ifade etti ;

Türkiye Çin Büyükelçiliği, Pekin’in en görkemli otelinde “ Türk Kültürü Resebsiyonu” verse ve burada bir kitapçık dağıtsa ve o kitapçıkta:
-Hanbalık(Pekin)’ı Kubilay kurmuştur ve 200 yıl Moğollar orayı yönetmiştir
-Çin kavmi, han soyu diye bir kavim yoktur! Çinliler Moğollar’ın ve Göktürkler’in artıklarıdır
-Budizm diye bir din yoktur bunu Tibetliler zorla Çinlilere kabul ettirmişlerdir dense
Ne olur? Esasen çoğu da gerçek olan yukarıda zikredilenler o broşür kitapçıkta yer alsa ve o toplantıda Çinli bir takım siyasi liderler, milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşları yer alsa idi, sizce ne olurdu? Ne yapılırdı?
Zira Çin Büyükelçiliğinin Çırağan’da yaptığı tam da Budur!

Görüntünün olası içeriği: Mehmet Özkeleş, oturuyor ve iç mekan

Edremit Türk Ocağı Başkanı Özkeleş :Hepinize Yazıklar Olsun !

Balikesir – Edremit Türk Ocağı Başkanı Mehmut Özkeleş sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Çin Büyükelçiliğinin Türk Milletine şönelyim alçakça ve hadsızca saldırılarına şöyle tepki gösterdi :

YAZIKLAR OLSUN;
Çin’in Ankara Büyük Elçiliği Çırağan Sarayında gözümüzün içine baka baka İslâmiyete,Türklüğe hakaret ediyor.Bizde kuzu kuzu dinliyoruz. Toplantıya katılanlardan hiçbir
tepki yok.birde üstüne üstlük Elçilik bildiri dağıtıyor.
Aradan kaç gün geçti Kendilerine Milliyetçi denilen şahıs ve kurumlardan ses yok.Hepinize yazıklar olsun.
#HEPİNİZE #YAZIKLAR #OLSUN.

Fotoğraf açıklaması yok.

Milli Gazete Çin’in Hadsızlığını Manşetine Taşıyarak Tepki Gösterdi

Ülkemizin en eski ulusal yayın organlarından Milli Gazete her zaman olduğu gibi Çin’in bu hadsızlığını Manşetine taşıyarak tepki gösterdi. Milli Gazete muhabiri Abdussamet Karataş tarafından hazırlanan haber yorumun Çin’den Türkiye’de İfsat Faalyeti başlığı dikkat çekici bulundu.

Bağımsız ve egemen ve şerefli Ülkemizde ÇKP’nın hiç bir kayıta maruz kalmadan böylesi hadsız hakaret ve yalanlara başvurması hayret ve ve tepki ile karşılandı.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
420 Kez Görüntülendi.