logo

trugen jacn

SKANDAL BİR RESİM YARIŞMASI”HAYALİMDEKİ ÇİN”:ÇİN ZULMÜNÜN RESMİNİ ÇİZEBİLİRMİSİN ?

ÇİN’İN MÜSLÜMAN UYGURLARA ZULMÜ BÜTÜN DÜNYADA TEPKİ GÖRÜRKEN, MİLLî EĞİTİM BAKANLIĞI ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ İLE KENDİSİNE ANGAJELİ BİR STK’NIN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ BİR RESİM YARIŞMASINI TÜRKİYE DEVLETİ ADINA DESTEKLEYEREK BİR SKANDALA İMZA ATTI.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

MEB NE YAPMAK İSTİYOR?

ÇİN Uygur Türklerine soykırım uygularken, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara gönderilen yazıda  Çin Elçiliğinin “Türkiye – Çin Diplomatik İlişkilerinde 50. Yıl-Hayalimdeki Çin” temalı düzenlenen  bir resim yarışmasına destek vermesi  Türk kamu oyunda tepki ile karşılanarak kınandı.

YARIŞMAYA başta veliler olmak üzere, her kesimden tepki yağdı. Antalya milletvekili Feridun Bahşi yarışmanın iptali için TBMM’ye soru önergesi verdi.Bir yazı görseli olabilir

Zulmün resmini çizebilir misin?

MEB Ortaoğretim Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği “Hayalimdeki Çin” temalı resim yarışması, Doğu Türkistan’a soykırım yapan Çin’i güzellemesi sebebiyle büyük tepki topladı.

MillÎ Eğitim Bakanlığı Ortaoğretim Genel Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen yazıda “Hayalimdeki Çin” temalı bir resim yarışması düzenledi. Yarışmayı tepkiler gelirken, bu girişim “skandal” olarak değerlendiriliyor. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından, MEB Orta öğretim kurumları öğrencileri arasında düzenlenen “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması”, 2016 yılından bu yana devam ediyor. “Ortaöğretim kurumları öğrencilerinin hayal güçlerini geliştirmeyi” amaçlayan yarışma, aynı zamanda öğrencilerin Çin’i daha iyi tanımalarını da sağladığı ifade ediliyor.  Tepki çeken yarışmanın teması; “Türkiye – Çin Diplomatik İlişkilerinde 50. Yıl” olarak belirlendiği bildirildi.

Uygur Hareketi : Yarışma iptal edilsin

Türkiye Uygur Hareketi, sosyal medya hesabı üzerinden konu ile ilgili yaptığı açıklamada yarışmanın iptal edilmesini istedi. Soykırıma uğrayan Doğu Türkistanlıların hayal edilmesi gerektiğini belirten Türkiye Uygur Hareketi, “Bugün hâlâ soykırıma uğramakta olan Uygur Türklerini hayal edelim, soykırım yapan Çin’i hayal etmeyelim. Lütfen yetkililere ulaşana kader RT edelim, bu yarışma iptal edilsin!” ifadelerini kullandı.

Bir 2 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

Meclis’e soru önergesi

Diğer yandan, Antalya Milletvekili Feridun Bahşi yarışmanın iptali için TBMM’ye soru önergesi verdi.MEB Bakanı Ziya Selcuk tarafından cevaplaması isteğiyle verdiği önergesinde Bahşi, “İçinden geçtiğimiz süreçte Türk milletin daha fazla üzülmemesi için yarışmayı iptal etmeyi düşünüyor musunuz? Bu yarışmanın düzenlenmesini doğru buluyor musunuz? Bakanlık olarak ‘soykırıma uğramakta olan Uygun Türklerini hayal edelim’ adlı bir resim yarışması düzenlemeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Fotoğraf açıklaması yok.

Kaynak : https://www.yeniasya.com.tr/gundem/zulmun-resmini-cizebilir-misin-meb-den-skandal-yarisma-hayalimdeki-cin_542417(Fatih Karagöz-Ankara)

Share
147 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ